Dövlət qurumları əməkdaşlarının miqrasiya sahəsində bilik və bacarıqlarının artırılmasına yönəlmiş təlimə start verilib
06-09-2022 1508 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı, Dövlət Miqrasiya Xidməti və Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin əməkdaşlığı çərçivəsində “Miqrantların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində mövcud beynəlxalq və milli hüquqi çərçivə: monitorinq mexanizmləri, tənzimlənməyən miqrantların saxlanılması prosedurları” adlı təlim keçirilib. Dövlət Miqrasiya Xidməti, Daxili İşlər Nazirliyi və Dövlət Sərhəd Xidmətinin əməkdaşları üçün təşkil edilmiş təlim  “Azərbaycanla Yerdəyişmə üzrə Tərəfdaşlığın həyata keçirilməsinə dəstək (MOBILAZE 2)”  layihəsi çərçivəsində Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Miqrasiya üzrə Regional Təlim Mərkəzində baş tutub.
Tədbirin açılış hissəsində Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov çıxış edərək, dövlət miqrasiya siyasəti, qurumun bu sahədə fəaliyyəti və əməkdaşların bacarıqlarının təkmilləşdirilməsinin əhəmiyyəti barədə danışıb. Çıxışda insan hüquq və azadlıqlarının, o cümlədən miqrantların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində əməkdaşlığın önəmi qeyd olunub.
Ombudsman Səbinə Əliyeva çıxışı zamanı ölkəmizdə insan hüquqları sahəsində həyata keçirilən islahatlar, Azərbaycanda İnsan Hüquqları Gününün təsis olunması və Ombudsmanın mandatı barədə məlumat verib. O, bu il 20 illiyi qeyd edilən Ombudsman təsisatının miqrantların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyəti barədə məlumat verərək, bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin, iki və çoxtərəfli münasibətlərin genişləndirildiyini bildirib. Ombudsman həmçinin miqrasiya sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılması və tətbiqi, miqrasiya proseslərinin tənzimlənməsi, qanunsuz miqrasiyanın qarşısının alınması sahəsində bir sıra əhəmiyyətli addımlar atıldığını qeyd edib.
Ombudsman Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoyulmasının regionda sülhü təmin etməklə yanaşı, miqrasiya və yerdəyişmə üzrə yeni və geniş imkanlar yaratdığını, gələcəkdə həmin ərazilərdə də yerdəyişmə üzrə müxtəlif layihələrin hazırlanması və beynəlxalq əməkdaşlığın yeni müstəvidə inkişafı üçün möhkəm bünövrə qoyulduğunu vurğulayıb.
Ombudsman çıxışı zamanı uzun illərdir davam edən səmərəli əməkdaşlığa görə Dövlət Miqrasiya Xidmətinə və Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzə öz təşəkkürünü bildirib. O, həmçinin Avropa İttifaqı və Ombudsman Aparatı arasında əməkdaşlıq çərçivəsində bir sıra layihələrin uğurla icra olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin rəhbəri Səltənət Məmmədova isə çıxışında MOBILAZE layihəsi haqqında ətraflı məlumat verib.

Capacity-building training on migration started for the civil servants
The capacity-building training on “Current International and National Legal Framework on the Protection of the Rights of Migrants: monitoring mechanisms and detention procedures of irregular migrants” was launched in cooperation with the Ombudsman Institution, State Migration Service, and International Center for Migration Policy Development (ICMPD).
The training is organized for the staff members of the State Migration Service, Ministry of Internal Affairs, and State Border Service in the Regional Training Center for Migration of the Migration Service. This training is running in the framework of the EU-funded Project “Support the Implementation of the Mobility Partnership in Azerbaijan” (MOBILAZE 2).
During the opening ceremony, in his speech, Mr. Vusal Huseynov, Head of the State Migration Service spoke about the importance of the improvement of the national migration policy, the activity of the Service in this field, and the capacity building of the staff. He stressed the importance of cooperation in the protection of human rights and freedoms, including the rights of migrants.
The Ombudsperson Ms. Sabina Aliyeva, during her speech, briefed on human rights reforms implemented at the national level, the establishment of the national “Human Rights Day” in Azerbaijan, and the competencies of the Ombudsman. Giving information about the activity of the Ombudsman Institution, which marks its 20th anniversary this year, in the field of the protection of the rights of migrants, she noted that international cooperation, including bilateral and multilateral collaborations in the relevant area, has extended.
The Ombudsman also said that some actions have been undertaken to conduct an exchange of experience, regulate migration processes, and prevent irregular migration. The Ombudsman stressed that the end of the occupation of Azerbaijani lands, in addition to ensuring peace in the region, created new and broad opportunities for migration and resettlement, laid a solid foundation for the development of various resettlement projects, and the development of international cooperation in these areas.
During the speech, the Ombudsman thanked the State Migration Service and the International Center for Migration Policy Development for the fruitful cooperation that has lasted for many years. She also noted the successful implementation of a number of projects in the framework of cooperation between the European Union and the Office of the Ombudsman.
The head of the International Center for Migration Policy Development, Ms. Saltanat Mammadova, gave detailed information about the Project.