Ombudsman Aparatının əməkdaşı BMT-nin Biznes və İnsan Hüquqları üzrə Forumunun 8-ci sessiyasında iştirak edib
28-11-2019 1742 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşı, Biznes və İnsan Hüquqları üzrə ixtisaslaşmış müşavir Rəşad Novruzov 25-27 noyabr tarixlərində İsveçrənin Cenevrə şəhərində BMT-nin Biznes və İnsan Hüquqları üzrə Forumunun 8-ci sessiyasında iştirak edib.
Dövlət, QHT və biznes qurumlarının 2000-dən çox nümayəndəsinin və ekspertlərinin iştirakı ilə keçirilən Forumu açıq elan edən BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı xanım Mişel Başele, İnsan Hüquqları Şurasının Vitse-prezidenti xanım Vesna Batistic-Koc və BMT-nin Biznes və İnsan Hüquqları üzrə İşçi Qrupunun rəhbəri xanım Elzbieta Karska gündəlikdə duran məsələlər barəsində məlumat verib.
Beynəlxalq tədbirdə dövlətlərin biznes qurumları tərəfindən pozulmuş insan hüquqlarının müvafiq siyasət, tənzimləmə və hüquq müdafiə vasitələrinin tətbiqi üsulu ilə müdafiəsini, korporativ sosial məsuliyyəti, habelə pozuntu hallarında effektiv hüquqi müdafiə vasitələrinə çatımın təmin edilməsini nəzərdə tutan “Biznes və İnsan Hüquqları üzrə Rəhbər Prinsiplər”in milli qanunvericiliyə implementasiyası və bu sahədə müvafiq milli fəaliyyət proqramının hazırlanaraq icrasının təmin edilməsi məsələləri müzakirə edilib.
Forumun müxtəlif sessiyalarında biznes və insan hüquqları kontekstində dövlətlərin, biznes qurumlarının, QHT-lərin və icmaların uşaq əməyi ilə mübarizədə rolu, gender, insan alveri, ətraf mühitin mühafizəsi məsələləri, korporativ sosial məsuliyyət sahəsində üzv dövlətlərin təcrübəsi və milli insan hüquqları təsisatlarının bu sahədə fəaliyyəti barədə təcrübə mübadiləsi aparılıb.
Ombudsman Aparatının əməkdaşı Forumun müvafiq sessiyasında çıxış edərək ölkə Prezidenti tərəfindən aparılan islahatların respublikamızda qeyri-neft sektorunun uğurla inkişaf etməsinə, ənənəvi istehsalat sahələrinin canlanmasına, yeni sənaye parklarının yaradılması ilə ölkə iqtisadiyyatının ixrac və rəqabət potensialının artırılmasına, ətraf rayonlarda məşğulluğun təmin edilməsinə, investisiyaların və müasir texnologiyaların cəlb edilməsinə şərait yaratdığını bildirib.
O, aparılan hüquqi islahatlarla vergi qanunvericliyinə əhəmiyyətli əlavə və dəyişikliklərin edildiyini, maliyyə-bank sistemində fiziki şəxslərə münasibətdə güzəştlərin tətbiq olunduğunu, müvafiq kompensasiyaların ödənildiyini, tikinti və şəhərsalma fəaliyyətinə dövlət nəzarətinin mərkəzləşdirilməklə gücləndirildiyini, prosedur qaydalarının sadələşdirildiyini, istehlakçıların hüquqlarının daha səmərəli müdafiəsi və qida məhsullarına dövlət nəzarətinin artırılması, idxal və ixrac proseslərinin idarə olunmasının mərkəzləşdirilməsinə nail olmaq məqsədi ilə Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin yaradıldığını və bu kimi bir çox sahələrdə əsaslı dəyişiklərin baş verdiyini qeyd edib.
Ombudsmanın BMT-nin ixtisaslaşmış qurumları, ATƏT, Avropa Şurası, Avropa İttifaqı, o cümlədən, Beynəlxalq və regional ombudsman institutları, beynəlxalq QHT-lər və şəbəkələr ilə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri qurduğu, o cümlədən, Aİ-nin Tvinninq və TAİEX layihələrinin, həmçinin Şərq Tərəfdaşlığı kimi proqrqamların da iştirakçısı olduğu diqqətə çatdırlıb.
R.Novruzov, Müvəkkilin bu sahədə fəaliyyətini şikayətlərin araşdırılması, elmi-analitik fəaliyyət və hüquqi maarifləndirmə istiqamətləri üzrə uğurla davam etdirdiyini, qeyd olunan sahədə aidiyyəti qurumların fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, beynəlxalq sənədlərin öyrənilməsi və implementasiyası, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, marifləndirmə işinin səmərəli təşkili məqsədi ilə Ombudsman yanında Biznes və İnsan Hüquqları üzrə İşçi Qrupun təsis edildiyini, 20-dən çox dövlət qurumu və QHT nümayəndələrinin həmin qrupda təmsil olunduqlarını bildirib.
İşçi Qrup tərəfindən hazırkı vaxtadək müxtəlif əhali qruplarının maraqlarını və aktual mövzuları əhatə edən 19 dəyirmi masa təşkil olunduğu, tədbirlərdə səsləndirilən təkliflərin ümumiləşdirilərək aidiyyəti qurumlara göndərildiyi, Müvəkkilin illik məruzələrinə daxil edilərək daha geniş şəkildə ictimaiyyətin diqqətinə çatdırıldığı, bir sıra təkliflərin normativ-hüquqi aktlara edilən dəyişikliklərdə, qəbul edilən yeni dövlət proqramlarında nəzərə alındığı qeyd olunub.
BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin implementasiyası, o cümlədən uşaq hüquqlarının müdafiəsi, gender, əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının təmin edilməsi, ətraf mühitin mühafizəsi məsələlərinin İşçi Qrupun fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən olduğu, Ombudsman Aparatının əməkdaşlarının Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əlaqələndirmə Şurasının üç işçi qrupunda təmsil olunaraq, müzakirələrdə müvafiq təklifləri təqdim etdiyi, ölkə üzrə könüllü hesabatların hazırlanmasında digər aidiyyəti dövlət qurumları və QHT-lərlə birgə fəal iştirak etdikləri sessiya iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Müvəkkilin təşəbbüsü ilə Biznes və İnsan hüquqları sahəsində beynəlxalq sənədlər öyrənildiyi, BMT-nin “Qlobal Saazişi”nin, “Biznes və İnsan Hüquqları üzrə Rəhbər Prinsipləri”nin, o cümlədən bu sənədin şərhinin, “Edinburq Bəyannaməsi” kimi mühüm sənədlərin Azərbaycan dilinə tərcümə edilərək Ombudsmanın rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilməklə geniş ictimaiyyətin diqqətinə çatdrıldığı bildirilib.
Aparatın əməkdaşı bildirib ki, Ombudsmanın təşəbbüsü ilə “Azərbaycan Respublikasında insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində 2020-2024-cü illər üzrə Milli Fəaliyyət Proqramı” hazırlanaraq aidiyyəti üzrə təqdim olunub. Həmin layihədə biznes və insan hüquqları üzrə ayrıca dövlət proqramının hazırlanması, sahibkarların insan hüquqları üzrə öhdəliklər barədə məlumatlandırılması, onların lazımi informasiya ilə təmin edilməsi, treninqlər və digər vasitələrlə dəstəklənməsi, müəssisələrin fəaliyyətləri çərçivəsində insan hüquqlarına riayət olunması metodlarına dair effektiv təlimatlandırılması və digər bu kimi vəzifələri müəyyən edən mühüm bəndlər öz əksini tapdığı qeyd edilib.

Staff member of the Ombudsman Office participated in the 8th UN Forum on Business and Human Rights
Staff member of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, specialized adviser on Business and Human Rights, Rashad Novruzov participated in the 8th session of the United Nations (UN) Forum on Business and Human Rights on November 25-27, 2019, in Geneva, Switzerland.
The UN High Commissioner for Human Rights Ms. Michelle Bachelet, Vice-President of the Human Rights Council Ms. Vesna Batisti? Koc and the Chairperson of the UN Working Group on Business and Human Rights Ms. El?bieta Karska provided information on the issues of the agenda in the Forum, in which nearly more than 2000 representatives and experts from state bodies, NGOs and business enterprises took part.
The issues of implementing the Guiding Principles on Business and Human Rights that implies applying relevant political, regulative and legal protection means in the protection of human rights, which were violated by business enterprises, corporate social liability, as well as ensuring access to the effective legal protection means in the national legislation; developing relevant National Action Program and ensuring its implementation were disgusted in that international event.
Exchange of experiences was realized in different sessions of the forum regarding the role of states, business enterprises, NGOs and communities in combating child labour within the context of business and human rights, issues of gender, trafficking in human beings, preservation of environment, experience of member states in corporate social liability and activity of National Human Rights Institutions in this field.
The staff member of the Ombudsman Office delivered a speech in the relevant session of the forum touching upon the successful development and reforms in the country.
The effective cooperation of the Azerbaijani Ombudsman with the UN specialized bodies, OSCE, Council of Europe, international and regional ombudsman institutions, international NGOs and networks, participation in the Twinning and TAIEX projects of the European Union, also Eastern Partnership programs were brought into attention.
R. Novruzov reported that the Commissioner successfully maintains the activity in this field in the direction of investigating complaints, scientific-analytical activity and legal awareness raising. He noted that Working Group on Business and Human Rights under the Commissioner was established, in which more than 20 representatives from state authorities and NGOs are represented, with the purpose of coordination of the activities of relevant bodies, learning and implementing international instruments, improvement of legislation, effective arrangement of awareness raising work.
It was mentioned that 19 roundtables have been organized by the abovementioned Working Group on the actual topics covering interests of different population groups, the proposals put forward in the events were summarized and addressed to certain authorities, also delivered to the attention of the public by being included into the Commissioner’s annual reports. A number of proposals have been taken into consideration in the amendments made to the normative-legal acts and newly adopted state programs.
The participants of the session were also informed that the implementation of the UN Sustainable Development Goals, as such the protection of the rights of the child, issues of gender, ensuring the rights of persons with disabilities, preserving environment are among the main activity directions of the Working Group. The staff members of the Ombudsman Office are represented in three working groups of Coordination Council on Sustainable Development, present relevant proposals within the discussions, take an active part in drafting voluntary reviews jointly with other state bodies and NGOs.
It was mentioned that international tools in the area of Business and Human Rights are learnt, the UN Global Compact, Guiding Principles on Business and Human Rights, including the commentary of this document, Edinburgh Declaration have been translated into Azerbaijani and sited in the Ombudsman’s official website at the initiative of the Commissioner to make them available for the public.
The representative of the Office also noted that National Program for Action in the protection of human and civil rights and freedoms for 2020-2024 has been drafted and submitted in the relevant manner at the initiative of the Ombudsman. It was told that this draft reflected important clauses like developing individual state program with regard to business and human rights, informing entrepreneurs about the obligations on human rights, providing them with necessary information, supporting them with trainings and other means, effectively instructing enterprises on the methods of respecting human rights in the framework of their activities and other such kind of duties.