“İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları” mövzusunda araşdırma-yazı müsabiqəsinin iştirakçıları üçün təlim sessiyası təşkil olunub
24-07-2024 2587 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) və BMT-nin İnkişaf Proqramı (UNDP) tərəfindən tələbələr üçün elan edilmiş “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları” mövzusunda araşdırma-yazı müsabiqəsinin iştirakçıları üçün məlumatlandırıcı təlim sessiyası təşkil olunub.
Hakaton formatında keçirilən müsabiqədə Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası və ADA Universitetindən seçilmiş 45 nəfərdən ibarət 9 komanda təmsil olunur.
Təlim sessiyasının açılışında Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Zaur Vəliməmmədli və UNDP-nin proqram məsələləri üzrə müşaviri Leyla Fəthi çıxış ediblər. Çıxışlar zamanı cari ildə ölkəmizin COP29-a ev sahibliyi etməsi nəzərə alınmaqla bu mövzuda müxtəlif tədbirlərin keçirildiyi, habelə ekoloji hüquqlarla bağlı maarifləndirmə işinin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Təlimdə, həmçinin Müvəkkilin müşaviri Rəşad Novruzov və UNDP-nin nümayəndəsi Tural Əhməd də mövzu ilə bağlı çıxış edərək, iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
Daha sonra Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Şəhla Aslanova və BMT könüllüsü tərəfindən iqlim dəyişikliyinin insan hüquqlarına təsirləri və akademik yazı qaydaları ilə bağlı ətraflı təqdimatlar nümayiş etdirilib.
Yekunda tələbələrin müsabiqə ilə əlaqədar sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, müsabiqədə qalib seçilən komandanın 2 oktyabr tarixində keçiriləcək “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları” mövzusunda Bakı Beynəlxalq Forumunda təqdimatla çıxış etməsi nəzərdə tutulub.

The training session for the participants of the research paper “Climate Change and Human Rights” was held
24-07-2024 2591 dəfə oxunub
The training session for the participants of the student research paper competition on “Climate Change and Human Rights,” announced by the Ombudsman Office of Azerbaijan and the UNDP Country Office was held.
Nine teams, comprising 45 selected students from Baku State University, the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, and ADA University, will participate in the hackathon competition.
Zaur Valimammadli, Head of the Department for Cooperation of International Organizations and Civil Society Institutions in the Ombudsman Office, and Leyla Fathi, Program Analyst of UNDP, delivered speeches at the opening of the training session. They emphasized that considering this year, Azerbaijan is going to host COP29, various events on this topic were held, and that, it is necessary to further enhance public awareness on environmental rights.
Furthermore, Rashad Novruzov, Advisor to the Ombudsman, and Tural Ahmad, UNDP representative, also made speeches on the topic and answered the questions of the competitors.
Subsequently, Shahla Aslanova, Chief Advisor of the noted Department, and UN Volunteer provided detailed presentations on the impacts of climate change on human rights and standards for academic writing.
In conclusion, the trainers answered the questions regarding the competition.
It should be noted that the winning team of the competition will make a presentation at the Baku International Forum on "Climate Change and Human Rights," to be held on 2 October 2024.