Ombudsman Səbinə Əliyeva həkimlərlə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Vətən müharibəsində iştirak edən hərbi qulluqçularımıza tibbi xidmət göstərmiş bir qrup həkimlə görüş keçirib. Ombudsman Aparatında keçirilən görüşdə fədakar həkimlərimiz Mahir Əliyev, Elnarə Salmanlı, Adil Cümşüdov, Vüqar Ələkbərov və Sevinc Təbrizli iştirak ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva həkimlər və tibb işçilərinin Vətən müharibəsi zamanı yaralanmış hərbi qulluqçulara göstərdiyi  tibbi xidmətlər və qayğıya görə onlara təşəkkür edib. Hərbi qulluqçularımızın  həyat və sağlamlığının qorunması, reabilitasiyası, psixoloji vəziyyətlərinin yaxşılaşmasında onların xüsusi rolu olduğu vurğulanıb. Ombudsman, həmçinin könüllü olaraq döyüş bölgəsində xidmət etmiş, şəhid olmuş və yaralanmış tibb işçilərimizin xüsusi fədakarlığından söz açıb.
Səbinə Əliyeva Ombudsman təsisatının Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi tərəfindən törədilən cinayətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması sahəsində 44 günlük müharibə dövründə, eləcə də hazırda həyata keçirdiyi fəaliyyət, habelə yaralanmış və əsirlikdən qaytarılmış hərbi qulluqçularla görüşləri haqqında məlumat verib.
Görüşdə iştirak edən həkimlər Vətən müharibəsi dövründə həyata keçirdikləri peşə  fəaliyyətləri, tibbi əməliyyatlar zamanı istifadə olunan müasir avadanlıqlar və hərbi qulluqçularımızın qəhrəmanlıqları haqqında danışıblar. Görüşdə ölkə Ombudsmanı tərəfindən həkimlərin müraciətləri dinlənilib.
Sonda həkimlərə fəxri fərmanlar təqdim olunub və onlar göstərilən diqqətə görə Ombudsmana təşəkkür ediblər.

Ombudsman held a meeting with the doctors
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva received a group of doctors providing medical services to our military servicemen who took part in the Patriotic War. The selfless doctors Mahir Aliyev, Elnara Salmanli, Adil Jumshudov, Vugar Alakbarov and Sevinj Tebrizli took part at the meeting in the Ombudsman Office.
The Ombudsman Sabina Aliyeva thanked doctors and medical workers for their care to military servicemen wounded during the Patriotic War. It was noted that they had a special role in the protection of the life and health of military servicemen, rehabilitation and improvement of their psychological status. The Ombudsman also spoke about the special commitments of our medical workers, who volunteered to serve in the zone of active hostilities and were killed or wounded.
Sabina Aliyeva informed about the guests about the activities of the Office during the 44-day war with regard to informing the international community about the crimes committed by Armenia and about her meetings with wounded servicemen and repatriated prisoners of war.
The doctors who took part at the meeting spoke about their professional activities during the Patriotic War, also told about the modern equipment used in medical operations and the heroism of our military servicemen. The Ombudsman also listened to the appeals of doctors at the meeting.
At the end of the meeting, the doctors were remunerated with certificates of honor and they thanked the Ombudsman for the attention.