Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı onlayn tədbirlər keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Quba, Gəncə, Şəki və Cəlilabad regional mərkəzləri əhatə etdikləri rayonların müxtəlif qurumlarının iştirakı ilə 20 Yanvar 1990-cı il faciəsinin 31-ci ildönümünə həsr edilmiş onlayn tədbirlər keçiriblər.
Keçirilən tədbirlərdə Regional Mərkəzlərin rəhbərləri iştirakçılara qanlı yanvar hadisəsinin tarixindən və həmin qətliam zamanı çoxsaylı günahsız və silahsız mülki şəxslərin, o cümlədən yaşlıların, qadınların və uşaqların paytaxtda, şəhərətrafı qəsəbələrdə və rayonlarda amansızcasına öldürülməsi, yaralanması və itkin düşməsi barədə geniş məlumat veriblər.
Quba Regional Mərkəzi sözügedən mövzuda onlayn tədbiri Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Quba bölgəsi üzrə şöbəsi ilə birlikdə Quba, Xaçmaz, Siyəzən, Qusar və Şabran rayonlarının dini icmalarının nümayəndələri və Komitənin əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirib. Tədbirdə Regional Mərkəzin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyev milliyyətindən, yaşından, cinsindən asılı olmayaraq dinc əhaliyə qarşı törədilmiş bu amansız cinayət barədə ətraflı məlumat verib. O, həmçinin həmin faciə zamanı şəhid olanların ailələri və hadisələrlə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə göstərilən dövlət qayğısından bəhs edib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi də 20 yanvar faciəsinin 31-ci ildönümünə həsr olunmuş onlayn tədbirlər təşkil edib. “20 Yanvar Faciəsi İnsan Hüquqları Müstəvisində” mövzusunda keçirilən onlayn tədbirdə Ağstafa rayon Gənclər və İdman İdarəsinin, Ağstafa rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin əməkdaşları və gənclər, “20 Yanvar insanlıq əleyhinə törədilmiş ən ağır cinayətlərdəndir” mövzusunda keçirilmiş digər tədbirdə isə Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin Gəncə bölgəsi üzrə şöbəsinin, Goranboy rayon Gənclər və idman idarəsinin, Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin əməkdaşları, gənclər iştirak ediblər. Regional Mərkəzin rəhbəri Səbuhi Abbasov qeyd edib ki, 1990-cı il 20 yanvar günü tarixdə Azərbaycan xalqına qarşı keçmiş sovet dövlətinin hərb maşınının həyata keçirdiyi hərbi təcavüz, insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biri kimi qalacaqdır. O, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Şuşa şəhərinin düşmən işğalından azad olunması müjdəsini xalqa məhz Şəhidlər Xiyabanında verməsinin 20 Yanvar şəhidlərinə ehtiramın ən parlaq nümunəsi olduğunu bildirib.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzinin Astara, Samux, Zərdab, Yardımlı rayon Heydər Əliyev Mərkəzləri və digər qurumlarla birgə təşkilatçılığı ilə “20 Yanvar azadlıq uğrunda mübarizənin rəmzidir”  adlı onlayn tədbir keçirilib. Tədbirdə Regional Mərkəzin rəhbəri Ziya İsmayılov 20 Yanvar faciəsində qətlə yetirilənlərin, müharibə veteranlarının, şəhid ailələrinin, əlil­liyi olan şəxslərin müdafiəsinə dair dövlət qayğısının davam etdirilməsinin ölkə rəhbərliyi tərəfindən mühüm vəzifələrdən biri kimi qarşıya qoyulduğunu, habelə bu istiqa­mətdə böyük tədbirlərin həyata keçirildiyini və onların sosial təminatının ildən-ilə daha da möhkəmlən­dirildiyini söyləyib.
Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Mingəçevir şəhər Gənclər və İdman İdarəsi, o cümlədən Gənclər Evi ilə birlikdə Şəki və Mingəçevir şəhərlərinin müəssisə, idarə və təşkilatlarının əməkdaşlarının, habelə gənclərin iştirakı ilə “Şəhidlərimiz bizim qürur mənbəyimizdir” mövzusunda onlayn görüş keçirilib. Qeyd olunub ki, suverenlik, istiqlaliyyət və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəyə qalxmış Azərbaycan xalqından qisas almaq məqsədilə qırğın törədilməsi ilə keçmiş SSRİ və Azərbaycan SSRİ-nin konstitusiyaları, beynəlxalq hüquq normaları kobud şəkildə pozulmuşdur. Tədbir zamanı Regional Mərkəzin rəhbəri Pərviz Məmmədov 1993-cü ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə yenidən qayıdışından sonra Milli Məclis tərəfindən sözügedən faciəyəyə tam siyasi-hüquqi qiymət verilməsinə baxmayaraq, insanlıq əleyhinə olan bu cinayətə indiyədək beynəlxalq hüquqi qiymət verilməməsinin təəssüf doğurduğunu vurğulayıb.

The regional centers of the Ombudsman held online commemorative events in honor of the Tragedy of January 20
20-01-2021 1379 dəfə oxunub
Guba, Ganja, Sheki and Jalilabad regional centers of the Commissioner for Human (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held online events dedicated to the 31st anniversary of Tragedy of January 20, 1990, with the participation of various agencies of the districts they cover.
At the event, the heads of regional centers informed the participants about the history of the bloody January night, when brutal slaughtering, injury and disappearance of many innocent and unarmed civilians, including the elderly, women and children in the capital, suburbs and district took place.
The Ombudsman's Guba Regional Center together with the Guba branch of the State Committee for Work with Religious Organizations held an online event with the participation of the representatives of religious communities of Guba, Khachmaz, Siyazan, Gusar and Shabran regions and the Committee's staff. At the event, the head of the Regional Center Bahruz Efendiyev gave detailed information about this ruthless crime committed against civilians, regardless of nationality, age or gender. He also spoke about the the state care for families of those killed in the tragedy and people with disabilities in connection with the events.
Ganja Regional Center of the Ombudsman also organized online events on the 31st anniversary of the tragedy. The center organized two different events titled “January Tragedy in the context of human rights” and "January 20 tragedy is one of the gravest crimes against humanity" with the participation of representatives of various bodies and the young people. The head of the Regional Center Sabuhi Abbasov noted that the military aggression of the former Soviet Union against the Azerbaijani people on January 20, 1990, will remain in the history one of the gravest crimes against humanity.
An online event titled "January 20 is a symbol of the struggle for freedom" was organized by the Ombudsman's Jalilabad Regional Center in cooperation with the Astara, Samukh, Zardab, Yardimli district Heydar Aliyev Centers and other bodies. During the event, the head of the Regional Center Ziya Ismayilov noted that the state care to the families of those killed in the January 20 tragedy and also to the people with disabilities has been set as a priority issue.
Sheki Regional Center together with Mingachevir Youth and Sports Department, as well as Youth House, held an online meeting on "Our martyrs are our source of pride" with the participation of employees of various stakeholders of Sheki and Mingachevir, as well as youth. It was noted that the norms of international law were grossly violated by committing a massacre against the Azerbaijani people, who fought for sovereignty, independence and territorial integrity. During the event, the head of the Regional Center Parviz Mammadov said that although the full political and legal assessment of the tragedy was made by the Azerbaijani Parliament after the return of National Leader Heydar Aliyev to the power in 1993, but unfortunately, this crime against humanity has not yet received an international legal assessment.