Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində işarə olunmamış minalı ərazilərlə bağlı Bəyanatı
12-03-2021 1421 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkili olaraq, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində insanların həyatı, sağlamlığı və təhlükəsizliyinə təhdid olan işarə olunmamış minalı ərazilərlə bağlı ciddi narahatlığımı ifadə edirəm.
Ermənistan və Azərbaycan arasında 44 gün davam etmiş müharibə 10 noyabr 2020-ci il tarixində Ermənistan, Azərbaycan və Rusiya arasında imzalanmış üçtərəfli Bəyanata əsasən başa çatmışdır. Azərbaycanın 30 ilə yaxın işğal altında qalmış əraziləri beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq azad edilmişdir.
Buna baxmayaraq, azad olunmuş şəhər və kəndlərin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən tamamilə dağıdılması ilə yanaşı, ərazilər işarə olunmadan minalanmışdır. İşğal müddətində həmin ərazilərdə yüz mindən artıq mina yerləşdirilmişdir və Ermənistan hələ də bu minaların xəritəsini verməkdən imtina edir.
Müharibənin başa çatmasından sonra hərbi qulluqçular və mülki şəxslərin minaya düşərək həlak olduğu və ya yaralandığı onlarla hal baş vermişdir. Müharibənin bitməsindən bu günə qədər həmin minalar səbəbindən 10 mülki şəxs həlak olmuş, 11 şəxs isə ağır yaralanmışdır.
Minalar onilliklər boyu aktiv qala və ciddi risk daşıya bilər. Onların mövcudluğu təkcə azad olunmuş ərazilərdə deyil, bütün regionda uzunmüddətli sabitliyə töhfə ola biləcək postmünaqişə dövründə məcburi köçkünlərin həmin ərazilərə geri qayıtmasına maneə törədir, ümumilikdə bərpa və inkişaf prosesini əhəmiyyətli dərəcədə ləngidir.
Ermənistan bütün işğal olunmuş ərazilərdə hərbi obyektlərə qarşı nəqliyyat vasitələri əleyhinə minalarla yanaşı, insan əleyhinə minalardan da istifadə etməklə beynəlxalq humanitar hüququn fərq qoymadan hücum etmənin qadağan olunması prinsipini pozur və Azərbaycan üçün həmin minaların ağır nəticələrinin qarşısını alacaq minalanmış ərazilərin xəritələrini verməkdən boyun qaçırır.
1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının I Əlavə Protokoluna əsasən, hədəfi fərqləndirməyən silahların istifadəsi qadağandır.
Ermənistan insanların həyat və sağlamlığının qorunmasını təmin etmək üçün qeyd-şərtsiz minalanmış ərazilərin xəritələrini Azərbaycana təqdim etməlidir.
Günahsız insanların həyat və sağlamlığını qorumaq və insan hüquqlarının pozulmasına son qoymaq naminə bütün müvafiq beynəlxalq təşkilatları mandatları çərçivəsində təcili tədbirlər görməyə çağırıram.

STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on unmarked minefields in the liberated territories of Azerbaijan
12-03-2021 1340 dəfə oxunub
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I am deeply concerned about the unmarked minefields in the territories of Azerbaijan which threaten the life, health, and safety of people.
Upon the tripartite statement signed by Armenia, Azerbaijan, and Russia on 10 November 2020, the Armenia-Azerbaijan war which lasted 44 days came to an end. After the 30-year occupation, the occupied territories of Azerbaijan were liberated in compliance with international law.
However, besides the completely destroyed cities and villages, the Armenian armed forces left unmarked minefields in the liberated territories. Over 100,000 mines were planted in these lands in the period of occupation and Armenia still refuses to share the maps of these mines.
After the end of the war, there have already been about a dozen cases when not only military servants but also civilians were killed or injured in these mines. Since the end of the war, 10 civilians were killed, and 11 civilians were severely wounded due to these landmines so far.
The landmines can remain active for decades and pose a severe risk. They hamper the repatriation of internally displaced people and significantly slow down the reconstruction processes and development in a whole during the post-conflict period that would be a contribution to a long-standing stabilization not only in those liberated areas but in the entire region.
Armenia violates the IHL principle prohibiting indiscriminate attacks by using not only anti-vehicle mines against military objectives but also anti-personnel mines in all areas occupied and refuses to give a landmine map to Azerbaijan to obviate the latter the serious consequences of those mines.
Additional Protocol I to the Geneva Conventions (1949) prohibits the use of weapons which are by nature indiscriminate.
Armenia must unconditionally provide Azerbaijan with maps of mined areas in order to ensure the protection of the lives and health of the people.
I firmly call on all relevant international organizations to take immediate steps within their mandates to protect the lives and health of innocent peopleto stop the violation of human rights.