Ombudsman Aparatının nümayəndələri Daxili Qoşunların və Mülki Müdafiə Qoşunlarının hərbi hissələrinə baxış keçiriblər
13-03-2021 1479 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva ilə Müdafiə Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının Komandanlığı və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Mülki Müdafiə Qoşunlarının Komandanlığı arasında razılaşdırılmış tədbirlər planına müvafiq olaraq, Ombudsman Aparatının əməkdaşları hərbi hissələrə, hərbi təhsil və tibb müəssisələrinə başçəkmələri müntəzəm qaydada davam etdirir.
Aparatın əməkdaşları Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının Sumqayıt şəhərində və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Mülki Müdafiə Qoşunlarının Bakı şəhərində yerləşən “N” saylı hərbi hissələrinə mövcud pandemiya tələblərinə əməl etməklə baxış keçiriblər.
Baxış zamanı Aparatın əməkdaşlarına komandanlıqlar tərəfindən müvafiq olaraq hərbi hissələr haqqında məlumat verilib.
Ombudsmanın nümayəndələri tərəfindən Daxili Qoşunların hərbi hissəsində əsgər yataqxanasına, tibb hissəsinə, kluba, kitabxanaya, idman zalına, görüş otağına, yeməkxanaya, ərzaq anbarına, hərbi qullquçuların istifadəsi üçün olan çayxanaya, camaşırxanaya, hamama və sanitar qovşağa baxış keçirilib.
Ombudsman Aparatının əməkdaşlarına Daxili Qoşunların həmin hərbi hissəsinin Vətən Müharibəsində iştirak edən, yaralanan və şəhid olan hərbi qulluqçuları barədə məlumat verilib, onlarla bağlı guşələr göstərilib.
Bununla yanaşı, Ombudsmanın nümayəndələri tərəfindən Mülki Müdafiə Qoşunlarının hərbi hissəsində əsgər yataqxanasına, tibb hissəsinə, yeməkxanaya, ərzaq anbarına, hamama, sanitar qovşağa, camaşırxanaya və asudə vaxtın səmərəli təşkili üçün yaradılan idman meydançasına baxış keçirilib.
Eyni zamanda, Ombudsman Aparatının əməkdaşları hərbi hissələrdə işləyən mülki şəxslərlə də görüşüb və onların fikirləri dinlənilib.
Gələcəkdə bu cür tədbirlərin Daxili Qoşunların, Mülki Müdafiə Qoşunlarının digər hərbi hissələrində, həmçinin razılaşdırılmış tədbirlər planına müvafiq olaraq Müdafiə Nazirliyinin də hərbi hissələrində həyata keçirilməsi davam etdiriləcək.

Ombudsman representatives conducted monitoring in military units of the Internal Troops and Civil Defense Troops
13-03-2021 1481 dəfə oxunub
Upon the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan (HRCA) regular monitoring in military units, military training and health facilities are continued based on the Action Plan agreed between the HRCA, Internal Troops Command of the Ministry of Internal Affairs and Civil Defense Troops of the Ministry of Emergencies.
The HRCA representatives conducted monitoring in the units of the Internal Troops in Sumgait and Civil Defense Troops in Baku following the rules in the frame of the COVID-19 outbreak.
In the course of the monitoring, the HRCA representatives were given the information about the military units by the Commands. The Ombudsman team inspected military dorms, medical part, a club, a library, a sports hall, visitation room, a store, a canteen for the servicemen, a laundry, a bath and sanitary unit in the abovementioned military units.
The HRCA representatives were informed about the servicemen of the Internal Troops who took part in the Patriotic War, were wounded and killed, and the commemorative information boards about the martyrs were shown to them.
Besides, the Ombudsman’s representatives met with civilians working in military units and their problems were also heard.
In the future, such monitoring will be conducted in other military units of the Internal and Civil Defense Troops, as well as in the military units of the Ministry of Defense in accordance with the agreed action plan.