Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən Əfqan Sadıqov növbəti dəfə qəbul olunub
Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Müalicə Müəssisəsində saxlanılan Əfqan Sadıqovun səhhəti və hüquqlarının təmini ilə bağlı müraciətlər Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın diqqətindədir.
Ombudsmanın tapşırığı əsasında Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən 25 yanvar 2021-ci il tarixdə həmin müəssisəyə keçirilən başçəkmə çərçivəsində Əfqan Sadıqov növbəti dəfə qəbul olunub. Konfidensial qəbul zamanı o, barəsində olan cinayət işi və məhkəmənin hökmündən narazılığını əsas göstərərək qida qəbulundan imtinanı davam etdirdiyini bildirib.
Müəssisədə həkimin iştirakı ilə Əfqan Sadıqovun sağlamlıq vəziyyəti müzakirə olunub və onun səhhətinin nəzarətdə saxlanılması məqsədilə müəssisə rəhbərliyinə müvafiq tövsiyələr verilib. Hazırda o, koma vəziyyətində deyil, ona lazımi tibbi xidmətlər göstərilir və qəbul zamanı tibbi ximətlərdən narazılığının olmadığını bildirib.
Əfqan Sadıqov müraciətlərinin araşdırılmasına və vəziyyətini diqqətdə saxladığına görə Ombudsman Səbinə Əliyevaya təşəkkürünü bildirib.
Qeyd olunmalıdır ki, Əfqan Sadıqov saxlandığı ilk günlərdən MPQ-nin üzvləri tərəfindən qəbul olunub, səhhəti nəzərə alınmaqlaBakı İstintaq Təcridxanasından Penitensiar Xidmətin Müalicə Müəssisəsinə köçürülməsi təmin edilib. Müalicə Müəssisəsinə köçürüldüyü gündən isə səhhəti gündəlik nəzarətdə saxlanılıb, kütləvi informasiya vasitələrinə də bu barədə məlumatlar verilib.
Əfqan Sadıqovun məsələsi ilə bağlı Ombudsman tərəfindən Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinə müraciətlər də edilib.

Afgan Sadigov was once again received by the members of the National Preventive Group of the Ombudsman
25-01-2021 1484 dəfə oxunub
The requests concerning the health status and ensuring the rights of Afgan Sadigov held in the Treatment Facility of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice are in the focus of the Ombudsman Sabina Aliyeva.
On January 25, 2021, according to the instruction of the Ombudsman, the NPM members once more received A. Sadigov within the frames of their visit to that facility. During the confidential meeting with him, he justified his food denial due to his discontent of the criminal case against him and a court decision.
In the facility, the health status of A. Sadigov was discussed in presence of doctor, and the administration of the facility was given appropriate recommendations on how to further control his health. Currently, he is not in a coma, he is provided with all necessary medical services, and during the meeting, he did not complain about medical care.
A.Sadigov thanked the Ombudsman for the investigation of and attention to his case.
It must be noted that from the very beginning of his detention, Sadigov was received by the NPM members and taking into account his health status, his transferring from Baku Pre-trial Detention Facility to the Treatment Facility of the Penitentiary Service was ensured. Since his transfer, his daily health status was taken under control and the public was informed on the concerned issue through mass media.