Ombudsmanın müraciəti əsasında 72 məhkum əfv olunub
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2021-ci il 18 mart tarixində “Məhkum edilmiş bir sıra şəxslərin əfv olunması haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Məhkum olunmuş bir sıra şəxslərin, onların ailə üzvlərinin, insan hüquqlarının müdafiəsi təşkilatlarının Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə ünvanlanmış əfv haqqında müraciətlərinə baxılaraq, məhkumların şəxsiyyətini, səhhətini, ailə vəziyyətini, törətdikləri cinayətlərin xarakterini və ictimai təhlükəlilik dərəcəsini, cəza çəkdikləri müddəti və həmin müddətdə davranışları nəzərə alınaraq, humanizm prinsiplərinə əsaslanaraq imzalanmış sərəncam 8 bənd üzrə ümumilikdə 625 nəfər şəxsi əhatə edib, o cümlədən 475 nəfər cəzasının çəkilməmiş hissəsindən azad olunub, 98 nəfərin cəzasının çəkilməmiş hissəsi yarıyadək azaldılıb, 3 nəfər ömürlük azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum edilmiş şəxsin cəzası 25 il müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə əvəz olunub.
Qeyd olunmalıdır ki, bu Əfv Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun 1.7-ci maddəsinə əsasən, Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən verilən müraciətlər nəzərə alınmaqla 72 nəfər məhkum əfv olunub. Onlardan 54 nəfər azadlıqdan məhrum etmə cəzasından azad edilib, azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum edilmiş 14 şəxsin cəzasının çəkilməmiş hissəsi yarıyadək azaldılıb, 1 nəfər ömürlük azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum edilmiş şəxsin cəzası 25 il müddətə azadlıqdan məhrum etmə cəzası ilə əvəz edilib, 2 nəfər azadlıqdan məhrum etmə cəzasına şərti olaraq məhkum edilmiş şəxs cəzadan azad olunub, 1 nəfər cərimə cəzasına məhkum edilmiş şəxs cəzadan azad edilib.
Ümumilikdə isə Ombudsman təsisatının fəaliyyəti dövründə Müvəkkilin vəsatətləri üzrə 774 məhkum, o cümlədən yetkinlik yaşına çatmayalar, qadınlar, ahıllar, əlilliyi olan şəxslər, müxtəlif xəstəliklərdən əziyyət çəkənlər və digər məhkumlar əfv edilərək azadlığa buraxılıb.
Əfv sərəncamının icrası ilə əlaqədar olaraq, Ombudsman Səbinə Əliyeva Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 4, 6, 15 saylı cəzaçəkmə müəssisələri və Tərbiyə Müəssisəsində olub. Ombudsman iştirak etdiyi tədbirlərdə məhkumlara əfv olunmaları münasibətilə təbriklərini və xoş arzularını çatdırıb.
Qeyd edilib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin humanist siyasəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirilir. Ombudsman vurğulayıb ki, bu yanaşma ölkə rəhbəri tərəfindən həyata keçirilən humanizm siyasətinin bariz nümunəsi və xalqımızın böyük Zəfər sevinci yaşadığı bir dövrdə insan hüquqlarına verilən mühüm dəyərdir.
Ombudsman müstəqillik dövründə Azərbaycanda dövlətimizin humanist siyasəti nəticəsində qısa müddət ərzində 67 Əfv Sərəncamının imzalandığını, 11 Amnistiya Aktının qəbul olunduğu, nəticədə minlərlə insanın azadlığa buraxılaraq ailələrinə qovuşduğunu söyləyib.
Əfv sərəncamının icrası zamanı Ombudsman Səbinə Əliyeva azadlığa buraxılan şəxslərə ailələrinə və cəmiyyətə, sağlam həyat tərzinə qovuşmağı, dövlətçiliyə sadiq qalmağı, faydalı əməklə məşğul olmağı tövsiyə edib.
Yekunda həmin müəssisələrdəki əfv olunmuş məhkumlara azadlığa çıxmaları barədə sənədlər təqdim olunub.
Əfv olunan şəxslər insan hüquqları sahəsində humanist addımlara görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya təşəkkürlərini bildiriblər.

72 convicts were pardoned at the motion of the Ombudsman
On March 18, 2021, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, signed an Order “On pardoning a number of convicts”.
The order was signed being based on the principle of humanism, taking into consideration the appeals of a number of convicts, their families, human rights organizations to the President of the Republic of Azerbaijan on pardoning, also taking into account the identity, health, marital status of the convicts, the nature and degree of public danger of the crimes they committed, the length of their sentences and their behavior during that period, and covered a total of 625 people on 8 items. Of them, 475 people were released from the unserved part of their sentences, 98 unserved parts of their sentences were halved, and the sentences of 3 people sentenced to life imprisonment were replaced by 25 years of imprisonment, also 2 convicts released on parole, 1 person fined released on parole.
In total, 774 convicts, including minors, women, the elderly, people with disabilities, people suffering from various diseases and others were pardoned and released at the motion of the Ombudsman.
In connection with the execution of the Order on Pardoning, the Ombudsman Sabina Aliyeva has visited the penitentiaries No. 4, 6, 15 and the Correctional Facility of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice.
The Ombudsman conveyed her congratulations and best wishes to the convicts on the occasion of their pardon. It was noted that the humanist policy of National Leader Heydar Aliyev is successfully continued by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the First Vice President Mehriban Aliyeva.
The Ombudsman has also stressed that this approach is a clear example of the humanist policy pursued by the President and an important value given to human rights at a time when our people are experiencing the great joy of Victory.
The Ombudsman said that as a result of the humanist policy in Azerbaijan during the independence, 67 orders on pardoning were signed, 11 amnesty acts were adopted, as a result of which thousands of people were released and reunited with their families.
During the execution of the pardon order, the Ombudsman Sabina Aliyeva recommended the released persons join their families and society, follow a healthy lifestyle, remain loyal to the state, and engage in useful work.
In the end, the pardoned convicts in those institutions were provided with documents on their release.
Those pardoned and their family members thanked the President Ilham Aliyev and the First Vice President Mehriban Aliyeva for their humanistic steps in the field of human rights.