Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) “Human Rights Watch” təşkilatının 19 mart 2021-ci il tarixli hesabatında Ermənistan əsirlərinə qarşı pis rəftara dair iddiaları ilə bağlı şərhi
24-03-2021 1488 dəfə oxunub
Biz təəssüflə qeyd edirik ki, “Human Rights Watch” (HRW) təşkilatının bu yaxınlarda Azərbaycanda saxlanılan erməni müharibə əsirlərinə qarşı pis rəftarın olduğunun iddia edildiyi hesabatı qərəzli yanaşmanı əks etdirir və beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırır.
Münaqişələr, onların nəticələri, müharibə əsirləri, iddia edilən beynəlxalq humanitar hüququn pozulması və s. kimi həssas mövzulara dair hər hansı bir hesabatda obyektivlik prinsipinə riayət olunmalı və birtərəfli mövqedən yayınmaq üçün yalnız yoxlanılmış faktlardan və əsaslandırılmış arqumentlərdən çıxış edilməlidir. Müstəqil beynəlxalq və yerli insan hüquqları qurumları kimi etibarlı mənbələr tərəfindən təqdim olunan materiallara və faktlara da istinad edilməlidir. Təəssüf ki, HRW hesabatında bu prinsipləri görmürük. Əksinə, yenə də bu baxımdan ikili standartlara, həqiqətin və danılmaz faktların təhrif olunmasına şahid oluruq.
HRW təşkilatından onlara qarşı birbaşa şahidi olduqları pis rəftarla bağlı ətraflı məlumat verə biləcək keçmiş azərbaycanlı müharibə əsirlərini, o cümlədən birgə tutulduqları və ya eyni kameralarda saxlanıldıqları digər müharibə əsirləri barədə də araşdırma etməsini və onlardan müsahibə almasını gözləyirik. Ən azından öz hesabatlarını yaymazdan öncə, HRW Ermənistan əsirliyində saxlanılan Azərbaycanın müharibə əsirləri və girovlarına qarşı rəftar barədə Azərbaycan Ombudsmanının hesabatı ilə tanış ola bilərdi.
Azərbaycan Ombudsmanının hesabatında azad olunmuş əsir və girovlara qarşı rəftar haqqında onların öz ifadələri yer almışdır. Məsələn, Ombudsmanın şəxsən apardığı söhbət zamanı müharibə əsirlərindən biri iti metal çubuqla vurulduğunu, digəri isə elektrik cərəyanı verilməsinə məruz qaldığını, digər biri isə dəfələrlə siqaret alışqanı ilə yandırıldığını söyləmişdir.
Ombudsmanla təkbətək görüş zamanı azad edilən əsirlərdən olan hərbi qulluqçu döyüş əməliyyatları zamanı iriçaplı silahdan atılan atəş nəticəsində sol ayağından və sağ gözündən ağır yaralandığını bildirmişdir (güllə gözünün aşağı hissəsinə girərək ağız boşluğundan çıxmışdır). Həmin gecə damağındakı damarda qanaxma olduğu üçün erməni həkim ağrıkəsici və ya digər anestezik vasitələrdən istifadə etmədən təxminən 3 saat ərzində onun damağına tikişlər qoymuşdur. Bundan əlavə, xəstəxanada tibb bacıları ona alkoqol şprisi vuraraq dediklərini təkrarlamasını tələb ediblər, lakin əsir onların dediyini etmədikdə, daha çox işgəncə və digər pis rəftara məruz qalmaqda davam etmişdir.
Əsirlikdə olan zaman onlara ailə üzvləri və yaxınları ilə ünsiyyət qurmaq üçün heç bir fürsət yaradılmamışdır.
Yuxarıda qeyd olunanlar HRW təşkilatının nəzərinə çatdırmaq istədiyimiz hallardan sadəcə bir neçəsidir. Daha ətraflı məlumatı Azərbaycan Ombudsmanının Ermənistan əsirliyində olan Azərbaycan əsirlərinə qarşı pis rəftara dair son hesabatında tapmaq mümkündür. Erməni əsgərləri tərəfindən Azərbaycan əsirlərinə qarşı işgəncə və pis rəftarın danılmaz faktlarını göstərən videoların keçidləri də hesabatda öz əksini tapmışdır.
Beynəlxalq humanitar hüquq silahlı münaqişə tərəflərindən əsirlərə hər vəziyyətdə insani münasibət göstərməsini tələb edir. Qeyd etmək istərdik ki, HRW üçüncü Cenevrə Konvensiyasının tərəflərini bu Konvensiyanın tələblərinə cavab verməyə çağırarkən qərəzsiz mövqe tutmalıdır.
Eyni zamanda bildirilməlidir ki, Azərbaycan tərəfindən 10 noyabr 2020-ci il tarixli birgə Bəyanata tam riayət edilməklə bütün erməni hərbi əsirlər Ermənistana geri qaytarılmışdır.
Həm birinci, həm də ikinci Qarabağ Müharibəsi zamanı ölkəmizin haqq səsinə, Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətiyi müharibə cinayətləri barədə dəfələrlə edilən çağırışlarına aşkar biganəlik nümayiş etdirilmişdir. Qeyd olunanlar və Ermənistanın siyasi və hərbi rəhbərliyinin ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərini 30 ilə yaxın işğal altında saxlayaraq, bir milyon insanı didərgin salaraq, döyüş əməliyyatları zamanı istifadəsi qadağan olunmuş silahlar ilə mülki şəxsləri hədəf alaraq, o cümlədən işğal altında olarkən həmin ərazilərdə basdırılmış minaların xəritələrini açıqlamaqdan imtina edərək və Azərbaycan əsirlərinə işgəncə verərək törətdiyi cinayətlərə göz yummaq ədalət anlayışına heç də uyğun deyil.
Ombudsmanın Azərbaycan əsirlərinə qarşı pis rəftarla bağlı məruzəsində Ermənistan tərəfindən girov götürülmüş üç Azərbaycanlı mülki şəxsin məsələsi də əks olunur. Onlardan biri - Həsən Həsənov işgəncələrə məruz qalmış və vəhşicəsinə öldürülmüşdür. Digər ikisi - Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyev 6 il ərzində müxtəlif fiziki zorakılığa məruz qalıblar ki, bu barədə dəfələrlə Ombudsman müvafiq beynəlxalq təşkilatlar qarşısında məsələ qaldırıb. Bu şəxslər azad edildikdən sonra Azərbaycan Ombudsmanının onların hər biri ilə görüşü və verdikləri ifadələr haqqında ətraflı məlumat hesabatda yer alıb.
Ermənistan tərəfindən fərqli olaraq, Azərbaycan Ombudsmanı geri qaytarılmadan öncə Ermənistan əsirləri ilə görüşüb və onların saxlanma şəraitlərini araşdırıb. Onların ailə üzvləri və ya qohumları ilə telefon əlaqəsi təmin edilmişdir. Ombudsman onlara öz dillərində olan Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasını təqdim edib və hüquqlarını izah edib. Bununla bağlı Azərbaycan Ombudsmanının sözügedən hesabatında və rəsmi internet səhifəsində daha çox məlumat əldə etmək mümkündür.
Yekun olaraq, HRW təşkilatının qərəzsiz mövqe tutmalı və obyektiv bir araşdırma aparmalı olduğunu düşünürük. HRW və digər əlaqədar təşkilatları nifrətə və insan hüquqlarının daha da pozulmasına səbəb ola biləcək hər hansı bir qərəzli hesabat və ya bəyanat yaymaqdan çəkinməyə çağırırıq.

The Commentary by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on the report of the Human Rights Watch, dated 19 March 2021, alleging the ill-treatment towards Armenian POWs
24-03-2021 1520 dəfə oxunub
We regret to note that the recent report of the Human Rights Watch (HRW) alleging the ill-treatment towards Armenian POWs detained in Azerbaijan reflects a biased approach and confuses the international community.
Any report on such sensitive topics as conflicts, their consequences, POWs, alleged violations of International Humanitarian Law, etc., should be based only on checked facts and substantiated arguments in order to follow the objectivity principle and avoid a one-sided stance. The materials and facts provided by reliable sources such as independent international and domestic human rights organizations should be referred to as well. Unfortunately, we do not see these principles in the HRW report. On the contrary, we again witness double standards in this respect and distortion of the truth and undeniable facts.
We expect HRW to examine and interview the former Azerbaijani POWs who may provide eye-witnessed detailed information about the ill-treatment towards them as well as the other POWs with whom they were captured or shared cells in the Armenian custody. At least, HRW could get acquainted with the report of the Azerbaijani Ombudsman on treatment towards the Azerbaijani POWs and hostages in the custody of Armenia before issuing their own report.
The Azerbaijani Ombudsman’s report reflects former Azerbaijani POWs’ and hostages’ testimonies on how they were treated during their captivity. For example during their interviewing personally by the Ombudsman, one said that he was prodded with a sharp metal rod, and the other one stated he was subjected to electric shocks, and one was repeatedly burned with a cigarette lighter.
During the face-to-face meeting with the Ombudsman, one of those released captives, a military servant, said that he was severely wounded in his left leg and right eye (a bullet entered a lower part of his eye and exit the oral cavity) as a result of a fire from a large-caliber weapon during the hostilities. That night, due to bleeding in the vein, the Armenian doctor put stitches on the palate for about 3 hours without using painkillers and anesthetics. In addition, in hospital, nurses injected him with an alcohol syringe and demanded that he repeat what they had said, but when he did not do so, he continued to be subjected to further torture and other ill-treatment.
During the captivity, they were not given any opportunity to communicate with their family members and relatives.
The above mentioned are just some of the cases that we want to bring to the attention of HRW. More detailed information can be found in the last report of the Azerbaijani Ombudsman on ill-treatment towards the Azerbaijani POWs in captivity of Armenia. The links of videos, which show undeniable facts of torture and ill-treatment towards the Azerbaijani POWs by the Armenian soldiers, are also reflected in the report.
International humanitarian law requires parties to an armed conflict to treat POWs humanely in all circumstances. We need to note that HRW should take an impartial stance when calling the parties to the Third Geneva Convention, to meet the requirements of this Convention.
This also should be noted that all Armenian POWs have been repatriated to Armenia by Azerbaijan with displaying full observance of the Joint Statement dated November 10, 2020.
During both the first and second Karabakh Wars, there was a clear indifference to the true voice of our country, to the repeated calls about the war crimes committed by the Armenian armed forces against the civilian population of Azerbaijan. This totally fails to be fair turning a blind eye to the crimes committed by the political and military leadership of Armenia keeping internationally recognized territories of Azerbaijan under occupation for almost 30 years, displacing one million people, targeting the civilians during the hostilities by banned munitions, refusing to disclose the map of landmines planted in the areas which were under the occupation and torturing the Azerbaijani POWs during their captivity.
The report of the Ombudsman on ill-treatment towards the Azerbaijani POWs also reflects the case of three Azerbaijani civilians who were taken hostage by Armenia. One of them - Hasan Hasanov was subjected to torture and brutally killed. The other two, Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev, were subjected to different physical abuses during 6 years period about which many times the Ombudsman raised issues before relevant international organizations. After their release, the Ombudsman interviewed them one by one and the detailed information about their testimonies takes place in the report.
Unlike the Armenian side, the Azerbaijani Ombudsman has visited the Armenian POWs before they were repatriated and examined their detention conditions. They were provided with telephone communication with their families and relatives. The Ombudsman gave them European Convention on Human Rights in their native language and explained their rights. The comprehensive information about it can be found in the Azerbaijani Ombudsman’s mentioned report and the official website.
In conclusion, we consider that Human Rights Watch should take an impartial stance and carry out an objective investigation. We call on Human Rights Watch and other relevant organizations to avoid issuing any partial reports or statements, which may trigger hatred and cause further human rights violations.