Ombudsmanın regional mərkəzləri 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı tədbirlər təşkil edib
31-03-2021 1386 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Gəncə, Şəki, Cəlilabad və Quba regional mərkəzləri 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı tədbirlər keçirib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin Tovuz Gənclər Evi Sosial Xidmət Müəssisəsi və Bərdə rayon Gənclər və İdman idarəsinin birgə təşkilatçılığı və gənclərin iştirakı ilə  keçirdiyi tədbirdə Regional Mərkəzin rəhbəri Səbuhi Abbasov qeyd edib ki, 1918-ci ildə daşnak erməni millətçiləri dinc azərbaycanlıları məhz milli və dini zəmində xüsusi qəddarlıqla öldürmüş, diri-diri yandırmış, tarixi və mədəniyyət abidələri, mülki obyektləri dağıtmışlar.
Tədbirdə çıxış edən gənclər isə bu soyqırımın ölkə gəncləri arasında və beynəlxalq səviyyədə təbliğ edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzinin bu mövzuda Şəki şəhər Mərkəzi Kitabxanası ilə birgə tələbə və şagirdlərin iştirakı ilə keçirdiyi videokonfrans, həmçinin Zaqatala şəhər İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyada təşkil etdiyi tədbir zamanı Regional Mərkəzinin rəhbəri Pərviz Məmmədov mövzuya dair çıxış edib. O, “Böyük Ermənistan” yaratmaq niyyəti güdən erməni millətçilərinin azərbaycanlılara qarşı soyqırım, etnik təmizləmə və deportasiya siyasəti apardığını, bu siyasətin ən dəhşətli nümunəsinin 1918-ci ildəki  kütləvi qırğınlar olduğunu, Bakı quberniyasından başlanan qırğının ölkənin digər bölgələrində də xüsusi qəddarlıqla həyata keçirildiyini, yüzlərlə kəndin məhv edildiyini bildirib.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Quba bölməsi ilə birgə müxtəlif dövlət qurumları və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə 31 Mart soyqırımına həsr olunmuş tədbir keçirib. Quba Regional Mərkəzinin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyev iştirakçıları Ombudsmanın bununla bağlı beynəlxalq təşkilatlara ünvanladığı bəyanatla tanış edib.
Daha sonra tarixçi-ekspert Anar Murtuzov 1918-ci ildə baş vermiş soyqırımın tarixi barəsində çıxışı zamanı ermənilərin  Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri bu soyqırım hadisələrini ört-basdır etməyə çalışdıqlarını, lakin Azərbaycan hökümətinin cinayətin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında gördüyü ardıcıl tədbirlər nəticəsində buna nail ola bilmədiklərini söyləyib.
Regional mərkəzin əməkdaşları Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini də ziyarət ediblər.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi isə Astara, Yardımlı və Zərdab rayon Heydər Əliyev Mərkəzləri, Astara rayon Pedaqoji Kolleci, Gənclər və İdman İdarəsi, Tarix-diyarşünaslıq muzeyi, Dövlət Rəsm Qalereyası, Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemi, M.Ə. Sabir adına Astara şəhər 1 saylı tam orta məktəbi, Səməd Vurğun adına Astara rayon Təngərüd kənd tam orta məktəbi, Yeni Azərbaycan Partiyası rayon Təşkilatının nümayəndələri və könüllülərlə birgə videokonfrans təşkil edib.
Videokonfransda soyqırımın tarixi ilə yanaşı, 26 mart 1998-ci il tarixində Azərbaycanda bu cinayətə siyasi qiymət verildiyi, bu dəhşətli hadisələrin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Azərbaycan Ombudsman institutunun müntəzəm olaraq tədbirlər həyata keçirdiyi vurğulanıb.
Videokonfransda  müxtəlif qurumların əməkdaşları və gənclər çıxışlar ediblər. Bu hadisələri törədən ermənilərin məsələnin mahiyyətinin açılmasına, ona düzgün siyasi-hüquqi qiymət verilməsinə maneçilik törədərək azərbaycanlıların mənfi obrazını yaratdığı, özlərinin avantürist torpaq iddialarını pərdələdikləri qeyd olunub.
Keçirilən tədbirlərdə Ombudsmanın 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar bəyanatı iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.

Regional centers of the Ombudsman organized events on March 31 - Day of Genocide of Azerbaijanis
Ganja, Sheki, Jalilabad, and Guba regional centers of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held events on March 31 – Day of Genocide of Azerbaijanis.
At the event organized by Ganja Regional Center of the Ombudsman jointly with the Tovuz Youth House Social Service Facility and the Youth and Sports Department of Barda district and with the participation of young people, the head of the Regional Center Sabuhi Abbasov noted that dashnak Armenian nationalists murdered peaceful Azerbaijanis with special cruelty on national and religious grounds, burned them alive, destroyed historical and cultural monuments and civilian objects in 1918. Young people who spoke at the event emphasized the importance of promoting this genocide among the youth of the country and at the international level.
Parviz Mammadov, the head of the Sheki Regional Center, spoke on the topic during a video conference organized by the Sheki Regional Center of the Ombudsman together with Sheki Central Library with the participation of students and schoolchildren, as well as during another event organized in Zagatala Integrated Training Boarding Gymnasium. He noted that the Armenian nationalists pursued a policy of genocide, ethnic cleansing, and deportation against the Azerbaijanis, the most terrible example of which was the massacres of 1918. He said that the massacre that started in Baku province was carried out with special cruelty and continued in other regions of the country, hundreds of villages were destroyed.
Guba Regional Center of the Ombudsman together with Guba branch of the State Committee for Work with Religious Organizations held an event dedicated to March 31 with the participation of various government bodies and public figures. The head of Guba Regional Center Bahruz Afandiyev informed the participants about the statement of the Ombudsman addressed to international organizations in this regard. The staff members of the Regional Center also visited the Guba Genocide Memorial Complex.
Jalilabad Regional Center of the Ombudsman organized a video conference with the participation of representatives of Heydar Aliyev Centers of Astara, Yardimli, Zardab districts, as well as the Astara District Pedagogical College, the Youth and Sports Department, the Museum of History and Ethnography, the State Art Gallery, and the Centralized Library System, as well as Astara city secondary school No. 1 named after M.A. Sabir and Astara district Tengerud village secondary school named after Samad Vurgun, and others.
During the video conference, information was given on the history of the Genocide, it was also noted that this crime was given a political assessment in Azerbaijan on March 26, 1998, and the Azerbaijan Ombudsman Institute took regular measures to inform the world community about these terrible events.
Speaking at the event the participants also noted that the Armenians, who committed those crimes, created impediments for the understanding of the scope of the crime and of its correct political and legal assessment, through veiling their unjustified territorial claims.
During the events, the Ombudsman’s statement on March 31 - the Day of the Genocide of Azerbaijanis was brought to the attention of the participants.