1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində başçəkmələr keçirilib
01-06-2021 1581 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə 1 iyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün tərbiyə müəssisəsinə və qadın məhkumların cəza çəkdikləri 4 saylı cəzaçəkmə müəssisəsinə başçəkmələr keçirilib.
Penitensiar Xidmətin Tərbiyə müəssisəsində yetkinlik yaşına çatmayan şəxslərlə görüş keçirilib, onlara 1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibəti ilə Ombudsmanın təbrikləri çatdırılıb. Həmin şəxslərlə konfidensial görüş zamanı müəssisədəki saxlanma şəraiti və rəftarla bağlı uşaqların fikirləri öyrənilib, Ombudsmana müraciətləri qəbul edilib.
Daha sonra müəssisənin bəzi obyektlərinə baxış keçirilib, saxlanma şəraitinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində müəssisə əməkdaşlarına tövsiyələr verilib.
Penitensiar Xidmətin 4 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində isə körpəsi olan məhkumlar üçün nəzərdə tutulmuş yaşayış sahəsinə baxış keçirilib, burada saxlanma şəraiti və rəftarla bağlı məsələlər araşdırılıb. Burada saxlanılan şəxslərlə Milli Preventiv Mexanizm çərçivəsində məhkumların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində fəaliyyət barədə söhbət aparılıb, onlara hüquqları, Ombudsmanın səlahiyyətləri izah edilib. Yekunda Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə körpəsi olan məhkum analara Ombudsmanın təbrikləri çatdırılıb, onlara sovqat təqdim edilib.

NPM team of the Ombudsman conducted monitoring on the occasion of the June 1 - International Day for Protection of Children
01-06-2021 1488 dəfə oxunub
According to the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms Sabina Aliyeva, the members of the National Preventive Group conducted visits to the Juvenile Correctional Facility of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice and Penitentiary Institution No. 4 for female convicts on the occasion of June 1 – International Day for Protection of Children.
The meeting was held with juveniles at the correctional facility, where they were congratulated on behalf of the Ombudsman on the occasion of International Day for Protection of Children. Furthermore, during confidential meetings with the juveniles, the conditions of detention and treatment in the facility were studied, and their appeals addressed to the Ombudsman were received.
Later, some parts in the correctional facility were monitored and recommendations were given to the employees of the facility on how the detention conditions could be improved.
In addition, the NPM team visited the Penitentiary Institution No. 4 for females convicts of the Penitentiary Service and monitored the living areas for convicts with infants to make sure that detention conditions and treatment met the relevant standards. The female convicts were informed about the NPM activities to protect the rights of prisoners under their mandate and were explained about their rights and the powers of the Ombudsman.
In the end, on the occasion of the International Day for Protection of Children, the mothers with infants were congratulated and presented gifts on behalf of the Ombudsman.