Ombudsman Ermənistandan olan silahlı qrup üzvlərinin işi üzrə məhkəmənin hazırlıq iclasında iştirak edib
02-06-2021 1373 dəfə oxunub
Bu gün Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərində azərbaycanlılara qarşı sülh və insanlıq əleyhinə cinayət törətməkdə, humanitar hüquqla müdafiə olunan digər şəxsləri girov saxlamaqda, onlara işgəncə verməkdə təqsirli bilinən iki üzvünün cinayət işi üzrə məhkəmənin hazırlıq iclasında iştirak edib.
Yasamal Rayon Məhkəməsinin inzibati binasında Bakı Hərbi Məhkəməsinin hakimi Elbəy Allahverdiyevin sədrliyi ilə keçirilən hazırlıq iclasında Ombudsmanla yanaşı, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri və media nümayəndələri də iştirak ediblər.
Silahlı qrupun üzvlərinin saxlanıldığı müəssisəyə onların saxlanma şəraitinin, hüquqlarının təmini vəziyyətinin öyrənilməsi məqsədilə Ombudsman tərəfindən bir neçə dəfə başçəkmə həyata keçirilib və bununla bağlı xüsusi hesabatlar hazırlanaraq aidiyyəti beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarına göndərilib.

Ombudsman participated in the preparatory hearing of the case of two members of the armed forces of Armenia
02-06-2021 1292 dəfə oxunub
Today the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva participated in the preparatory hearing of the two members of the armed group of Armenia accused of crimes against peace and humanity against Azerbaijanis, hostage-taking, and torturing persons protected under the IHL in the occupied territories of Azerbaijan.
Along with the Ombudsman, the representatives of civil society and media also attended the preparatory hearing held in the administrative building of Yasamal District Court under the chair of Mr. Elbay Allahverdiyev, the judge of Baku Military Court.
The Ombudsman has conducted several visits to the place of deprivation of liberty, where the armed group members were held in order to investigate their detention conditions and the situation with ensuring their rights and issued special reports in this regard, which were sent to relevant international human rights organizations.