Ombudsman Səbinə Əliyeva Türkiyənin ədliyyə naziri ilə görüşüb
Türkiyəyə səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkiyə Respublikasının ədliyyə naziri Abdulhamit Gül ilə görüş keçirib.
Abdulhamit Gül iki ölkə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinə söykənən əlaqələrin daim yüksələn xətlə inkişaf etdiyini, insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində əlaqələrin də yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayıb.
Ombudsman Səbinə Əliyeva səmimi qəbula görə nazirə öz təşəkkürünü bildirib. Ombudsman Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 10 fevral 2017-ci il tarixdə imzaladığı “Penitensiar sahədə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi, cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi və cəmiyyətdən təcridetmə ilə əlaqədar olmayan alternativ cəza və prosessual məcburiyyət tədbirlərinin tətbiqinin genişləndirilməsi” barədə Sərəncamın mahiyyəti və əhəmiyyətindən danışıb.
Azərbaycan Ombudsmanı 2021-ci il 18 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən humanizm prinsiplərinə əsaslanaraq imzalanan əfv sərəncamının 8 bənd üzrə ümumilikdə 625 nəfər şəxsi əhatə etdiyini bildirib. Qeyd olunub ki, həmin əfv sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun 1.7-ci maddəsinə əsasən, Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən verilən müraciətlər nəzərə alınmaqla 72 nəfər məhkum əfv olunub. Ümumilikdə Ombudsman təsisatının fəaliyyəti dövründə Müvəkkilin vəsatətləri üzrə 774 məhkumun, o cümlədən yetkinlik yaşına çatmayalar, qadınlar, ahıllar, əlilliyi olan şəxslər, müxtəlif xəstəliklərdən əziyyət çəkənlər və digər məhkumların əfv edilərək azadlığa buraxıldığı diqqətə çatdırılıb.

The Turkish Minister of Justice received the Ombudsman of Azerbaijan
As a part of the official visit to Turkey, the Azerbaijani Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva was received by the Turkish Minister of Justice, Mr. Abdulhamit Gül.
During the meeting, Mr. Abdulhamit Gül underlined that the relations between Azerbaijan and Turkey, which are based on brotherhood and friendship, are constantly developed, stressing also the immense importance of cooperation in the field of protection of human rights.
Ms. Sabina Aliyeva thanked the Minister for his warm reception. During the discussions, she spoke about the essence and importance of the Presidential Order of 10 February 2017, "On improvement of activities in the penitentiary sphere, humanization of the penal policy and expansion of the application of alternative punishment and procedural coercive measures not related to isolation from society".
The Azerbaijani Ombudsman said that the decree on pardoning signed by the President, dated 18 March 2021, in general, covered 625 convicts. It was also noted that in accordance with Article 1.7 of the Constitutional Law of the Republic of Azerbaijan On the Ombudsman and by the motions of the Ombudsman Sabina Aliyeva, 72 imprisoned persons have been granted pardoning. In general, from the beginning, in general, 774 inmates, including juveniles, women, the elderly, the sick, and other categories of persons in prison have been pardoned by the motions of the Commissioner for Human Rights.