Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunda Ermənistan tərəfindən basdırılmış minaya düşərək həlak olan mülki şəxslərlə bağlı Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Bəyanatı
04-06-2021 1353 dəfə oxunub
Rəsmi mənbələrdən bildirilən məlumata əsasən Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin və Azərbaycan Televiziyasının işğaldan azad olunmuş ərazilərdə çəkiliş aparan əməkdaşları iyunun 4-də Kəlbəcər rayonunun Susuzluq kəndi ərazisində minaya düşüblər. Çəkiliş qrupunun olduğu nəqliyyat vasitəsinin hərəkət olan yolda tank əleyhinə minaya düşməsi nəticəsində ikisi öz peşə fəaliyyətini həyata keçirən jurnalist və biri dövlət qurumu əməkdaşı olmaqla, üç nəfər həlak olub, dörd nəfər isə ağır bədən xəsarətləri alıb.
Azərbaycan torpaqlarının işğalı dövründə Ermənistan tərəfindən yerləşdirilən müxtəlif növ minalar və digər partlayıcı qurğular 2020-ci ilin 10 noyabr tarixində üçtərəfli bəyanatın imzalandığı gündən bəri 120-dən çox insanın həlak olmasına və yaralanmasına səbəb olub.
Ermənistan siyasi və hərbi rəhbərliyinin vaxtilə işğal altında saxladıqları bu ərazilərə basdırılan minaların xəritələrinin açıqlanmasından imtina etmələri, hətta Ermənistan ordusunun həmin ərazilərdən çıxarkən xüsusilə mülki ərazilərə işarələnməmiş minaları basdırması, son günlərə qədər təxribat diversiya qrupları vasitəsilə yeni minaların baadırılmasına cəhd etməsi onların daha çox insan tələfatına yol açmaqda və regionda yeni münaqişə ocaqlarının yaradılmasında maraqlı olduğunu göstərir.
Regionda insan həyatına və sağlamlığına ciddi təhdid olan bu vəziyyət bizi dərindən narahat edir. Ölkə Ombudsmanı olaraq bu barədə narahatlığımızı dəfələrlə beynəlxalq insan hüquqları qurumlarına bildirərək, insan tələfatının qarşısının alınması məqsədilə Ermənistan rəhbərliyi qarşısında müvafiq tələblərin qoyulması ilə bağlı müraciətlər etmişik. Təəssüflə qeyd etmək istərdim ki, mina xəritələrinin verilməsi ilə bağlı Ermənistana hər hansı bir beynəlxalq təyziqin göstərilməməsi hər gün daha bir günahsız insanın həyatını itirməsinə səbəb olur. Hesab edirik ki, aidiyyəti beynəlxalq insan hüquqları qurumları baş verən bu insan hüquqları pozuntularına etinasız yanaşmamalı və mandatları çərçivəsində müvafiq addımları atmalıdırlar.
Bir daha aidiyyəti beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarına müraciət edərək, baş verən bu insan hüquqları pozuntusuna etinasız qalmamağa, mandatlarından irəli gələn tələblərə məsuliyyətlə yanaşaraq Ermənistan siyasi və hərbi rəhbərliyini cinayət əməllərindən çəkindirməyə çağırırıq.
Ombudsman təsisatı olaraq Ermənistan siyasi və hərbi rəhbərliyinin insan hüquqlarının kobud pozuntusu ilə nəticələnən bu və digər ağır cinayət əməllərinin ifşası və onların ədalət mühakiməsinə cəlb olunması istiqamətində fəaliyyətimizi davam etdirəcəyik.

Statement by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on civilians killed by mines planted by Armenia in Kalbajar district of Azerbaijan
04-06-2021 1355 dəfə oxunub
According to official sources, on June 4, the employees of the Azerbaijan State News Agency and Azerbaijan Television, who were filming in the liberated territories, hit a mine in the village of Susuzlug of Kalbajar district. Three persons, including two journalists and a staff member of the state body, were killed and others were seriously injured while on duty as a vehicle carrying the crew hit an anti-tank mine on the road.
More than 120 people have been killed and wounded as a result of injuries since the tripartite statement was signed on November 10, 2020, due to the various types of mines and other explosive devices planted by Armenia during the period of occupation of the territory of Azerbaijan.
The refusal of Armenia’s political and military leadership to disclose maps of mines planted in the territories they once occupied, even the burying unmarked mines, especially in civilian areas by the army of Armenia while leaving those areas, an attempt to plant new mines through subversive sabotage groups until recent days demonstrate their willingness to cause more casualties and create new hotbeds of conflict in the region.
We are deeply concerned about this situation, which poses a serious threat to human life and health in the region. As the Ombudsman of Azerbaijan, I have repeatedly expressed our concerns to international human rights organizations urging them to call on Armenia to prevent further human casualties. Unfortunately, I would like to note that the lack of any international pressure on Armenia to provide minefield maps causes the killing of another innocent person every other day. We consider that the relevant international human rights organizations should not ignore these human rights violations and take appropriate steps within their competencies.
We once again appeal to the relevant international human rights organizations not to ignore these human rights violations, and by approaching their mandate responsibly to make the political and military leadership of Armenia refrain from committing criminal acts.
As the Ombudsman Institution, we will continue to work to expose these and other serious crimes of the political and military leadership of Armenia resulting in gross violation of human rights and bring them to justice.