Ombudsman Səbinə Əliyeva səfir Erkan Özoralı qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkiyə Respublikasının ölkəmizdə diplomatik fəaliyyəti başa çatan fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoralı qəbul edib.
Ombudsman görüşdə Azərbaycan və Türkiyə arasında müxtəlif sahələrdə mütəmadi inkişafda olan sıx əlaqələrin məmnunluq doğurduğunu qeyd edib. S. Əliyeva Vətən müharibəsi dövründə Türkiyənin dövlət və xalq səviyyəsində ölkəmizə dəstək nümayiş etdirməsinin önəmini vurğulayıb. Ombudsman həmin dövrdə Türkiyə səfirliyinin işğal altında olan torpaqlarımızın azadlığı uğrunda aparılan haqlı mübarizənin, Ermənistan hərbi qüvvələrinin Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrinə etdiyi hücumların dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatıdırılması istiqamətindəki fəaliyyətini yüksək dəyərləndirib.
S. Əliyeva Türkiyə Ombudsman İnstitutu ilə səmərəli əməkdaşlıq, Türkiyə Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoçun 44 günlük müharibənin gedişində və müharibədən sonra Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquq normalarının, insan hüquqlarının pozulması faktlarınındünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılması istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətə diqqət çəkib. Görüşdə Ombudsman eyni zamanda Türkiyə Baş Ombusmanının dəvəti ilə bu yaxınlarda Türkiyəyə etdiyi səfər zamanı ölkənin yüksək rütbəli dövlət rəsmiləri ilə keçirdiyi məhsuldar görüşlər barəsində danışıb.
Öz növbəsində səfir Erkan Özoral fəaliyyət dövrü ərzində səmərəli əməkdaşlığa görə Ombudsmana təşəkkürünü bildirib. O, iki ölkə arasında müxtəlif sahələr, o cümlədən insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində əməkdaşlığın inkişafının mühüm önəm kəsb etdiyini vurğulayıb. E.Özoral Azərbaycanda səfir olduğu müddətdə qardaş xalqlar arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verməkdən, Vətən müharibəsinin Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunması ilə nəticələnməsinə şahidlik etməkdən qürur duyduğunu qeyd edib.

Ombudsman Sabina Aliyeva met with the Ambassador Erkan Özoral
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan Mr. Erkan Özoral before his departure as an ambassador in our country.
The Ombudsman hailed the close ties between Azerbaijan and Turkey developing in different areas on a regular basis. Ms. Aliyeva noted the importance of the support to Azerbaijan by the Turkish government and people during the Patriotic War. Ombudsman mentioned that the Embassy of Turkey to Azerbaijan had taken noteworthy activities for informing the international community about the just struggle of Azerbaijan for the liberation of its lands as well as attacks targeting civilian settlements of Azerbaijan by Armenian military forces.
Ms. Aliyeva also pointed out the effective cooperation with the Ombudsman Institution of Turkey and the activities conducted by the Chief Ombudsman of Turkey Mr. ?eref Malkoç to raise awareness of the world community about facts related to violations of international law norms and human rights by Armenia both during the 44-day war and in the post-conflict period. Furthermore, the Ombudsman spoke about the fruitful meetings held with high-ranking Turkish state officials during her recent visit to Turkey at the invitation of the Chief Ombudsman of Turkey.
In his turn, Ambassador Mr. Erkan Özoral thanked the Ombudsman for the effective coperation during her term of office. He stressed that the developing relations covering different spheres, including human rights protection, between two countries are of special importance. Mr. Özoral noted that he was proud of contributing to fostering cooperation between brotherly nations and witnessing the liberation of the Azerbaijani lands as a result of the Patriotic War while he was serving as an Ambassador to Azerbaijan.