Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən növbəti başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Mexanizm (MPM) fəaliyyəti çərçivəsində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Müvəqqəti saxlama yeri və istintaq təcridxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirib.
“İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”nın Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması, sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Milli Preventiv Qrupun üzvlərinin də iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində saxlanma şəraiti, qidalanma, ərzaq təminatı, tibbi xidmətin təşkili vəziyyəti araşdırılıb, bu məqsədlə müəssisənin obyektlərinə, kameralarına baxış keçirilib.
Ombudsman tərəfindən rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı bir neçə təqsirləndirilən şəxslə təkbətək qaydada görüş keçirilib, müraciətləri dinlənilib, hər birinə qaldırdıqları məsələlərlə bağlı hüquqi məsləhətlər verilib, qanunvericiliyin tələbləri izah olunub, bir sıra müraciətlər isə yerində təmin olunub.
Başçəkmə zamanı qəbul edilmiş şəxslər müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarından, müəssisədə saxlanma şəraitindən şikayət etməyiblər.
Yekunda müəssisə rəhbərliyinə və əməkdaşlara ünvanlanan hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun şəkildə müvafiq tövsiyələr verilib.

21-04-2021 1442 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms.Sabina Aliyeva conducted the next visit without prior notice to the Temporary detention place and investigation isolator of the State Security Service within her National Preventive Mechanism mandate against torture.
The objective of the visit carried out in line with the OPCAT and the Constitutional Law on the  Ombudsman, was to monitor the detention condition and treatment, to investigate the received complaints, to ensure the rights of detained persons, and to check the documentation.
During the visit conducted with the participation of other NPM members, detention condition, nutrition, access to nutrition, organization of medical care service and some other requests have been investigated, the units of the facility, including cells, were monitored.
The Ombudsman received some accused persons in private to investigate the treatment issues, their appeals were heard, and each of them was given appropriate legal advice related to their concerns, and explained the relevant legislation. The number of appeals has been ensured on the spot.
During the private talk, the interviewees did not complain about the treatment of facility employees and detention conditions.
In the end, there was held legal awareness talk to the facility administration and staff, who were given appropriate recommendations in compliance with the national and international legislative framework.