Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə minalar basdırılması ilə bağlı etiraf Ermənistanın müharibə cinayətlərini bir daha sübut edir
07-06-2021 1359 dəfə oxunub
Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş Kəlbəcər rayonunda  ikisi jurnalist olmaqla üç nəfər mülki şəxsin həlak olması və bir neçə mülki şəxsin yaralanması ilə nəticələnən ən son mina partlayışından dərhal sonra Ermənistan silahlı qüvvələrinin polkovniki Koryun Qumaşyan mətbuata verdiyi müsahibədə şəxsən və onun əsgərlərinin iştirakı ilə Laçın və Kəlbəcər rayonları ərazilərinə 17 yük maşını minanın basdırıldığı etiraf edilib. Onun bu etirafları bir daha Ermənistanın siyasi və hərbi rəhbərliyi tərəfindən törədilmiş müharibə cinayətlərini sübut edir.
Sosial mediada yayılan bu etiraf Azərbaycan cəmiyyətində həddindən artıq narahatlıq yaradıb. Bu törədilən cinayətin birbaşa etirafı olmaqla beynəlxalq humanitar hüququn açıq şəkildə pozulmasıdır və günahkarlar dərhal ədalət mühakiməsinə cəlb olunmalıdır.
Azərbaycan Ombudsmanı olaraq bu məsələni dəfələrlə beynəlxalq təşkilatlar qarşısında qaldırmış, onları Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Ermənistan tərəfindən yerləşdirilmiş minaların xəritələrinin əldə edilməsində köməklik göstərməyə və bununla da günahsız insanların həyatını xilas etməyə çağırmışam.
Təəssüf ki, bu günə qədər qeyd olunan məsələ ilə bağlı hər hansı bir beynəlxalq təşkilatdan müvafiq dəstək almamışıq. Bu təşkilatların susması beynəlxalq hüququn effektivliyini şübhə altına alır və insan hüquqlarının davamlı olaraq pozulmasına şərait yaradır.
Bu minalar həmin əraziləri ziyarət etmək istəyən hər bir şəxs üçün böyük təhlükə mənbəyidir. Azərbaycanda ötən yeddi ay ərzində 140-dan çox insan minaya düşmüş, 27 şəxs mina partlaması nəticəsində həlak olmuşdur. Bu cinayətə görə Ermənistanın siyasi və hərbi rəhbərliyi məsuliyyət daşıyır.
İnsan hüquqları yalnız yüksək tribunalarda çıxış mövzusu olaraq qalmamalıdır. Dünyada insan hüquqlarının təminatçısı olduğunu iddia edən beynəlxalq təşkilatlar növbəti itkilərin qarşısını almaq məqsədilə mina xəritələrini açıqlaması üçün Ermənistana qarşı konkret tədbirlər görməlidir.

The confession of planting mines in the liberated territories of Azerbaijan once again proves war crimes committed by Armenia
07-06-2021 1361 dəfə oxunub
After the recent mine explosion in the newly liberated Kalbajar district of Azerbaijan as a result of which three civilians including two journalists were killed and several civilians were severely injured, a member of the armed forces of Armenia, Colonel Koryun Ghumashyan confessed that he and his contingent placed 17 trucks of mines near Lachin and Kalbajar districts. His testimony once again proves the act of war crime committed by the political and military leadership of Armenia.
His confession circulating on social media created extreme anxiety in Azerbaijani society. This is a clear violation of international humanitarian law, with a direct confession of the crime committed and the perpetrators should be brought to justice immediately.
As the Ombudsman of Azerbaijan, I have many times raised this issue before international organizations, urging them to assist in getting the maps of mines planted in the liberated territories of Azerbaijan by Armenia and thus save the lives of innocent people.
Unfortunately, we have not received any response or assistance from any relevant international organization so far. The silence of these organizations cast doubt on the efficacy of international law and creates conditions for the continued violation of human rights.
These landmines pose a great threat to each person who wants to visit those places. Over the past seven months, more than 140 people were affected by landmines, 27 of them were killed as a result of those explosions in Azerbaijan.  The political and military leadership of Armenia bears full responsibility for this crime.
Human rights should not be merely the subject of speeches from the high rostrums. The international organizations claiming to be the guarantee of human rights all over the world should take concrete actions to call Armenia to provide the map of landmines to stop further casualties.