Ombudsman Aparatı Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı nifrət cinayətləri və nifrət nitqi ilə bağlı videoçarx hazırlayıb
08-06-2021 1344 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı tərəfindən Ermənistan rəhbərliyinin uzun illər azərbaycanlılara qarşı apardığı nifrət siyasəti nəticəsində törədilmiş cinayətlər və nifrət nitqi ilə bağlı videoçarx hazırlanıb.
Ermənistanın ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzü, işğal və etnik təmizləmə siyasəti ilə bağlı faktlar, Ermənistanın siyasi rəhbərliyi səviyyəsində azərbaycanlılara qarşı nifrət ifadə edən nitqlər, İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrinin hədəfə alınması ilə bağlı sosial şəbəkələrdə ermənilərin verdiyi şərhlər və reaksiyalar videoda öz əksini tapıb. Bununla yanaşı, videoda Ombudsmanın münaqişə nəticəsində zərər çəkmiş ərazilərdə həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiya haqqında məlumatlarda yer verilib.
Videoda istifadə edilmiş materiallar bir daha sübut edir ki, Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı nifrət aşılanması məqsədilə uzun illərdir həyata keçirilən siyasət nəticəsində gənc nəslində bu ruhda yetişdirilməsi bölgədə sülhün bərqərar olmasına böyük maneə yaradır.
Qeyd edək ki, bir müddət əvvəl Ombudsman Səbinə Əliyeva beynəlxalq təşkilatlara Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı nifrət cinayətləri və nifrət nitqi ilə bağlı hesabat ünvanlayıb.

The Azerbaijani Ombudsman Office released a video about the hate crimes and hate speech against Azerbaijanis by Armenia
08-06-2021 1267 dəfə oxunub
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan released a video related to the hate crimes and hate speech pursued as a part of Armenia’s continuous hatred policy against the Azerbaijanis.
This video illustrates the facts about Armenia’s policy of military aggression, occupation, and ethnic cleansing against Azerbaijan, with particular attention to the hate speeches used against the Azerbaijanis by the political leadership of Armenia, also the Armenians’ comments on the social media about the targeting of civilian settlements of Azerbaijan during the Second Karabakh War. The information about the fact-finding missions of the Azerbaijani Ombudsman to the conflict-affected areas was also provided in the video.
The materials used in the video again prove that the long-standing policy pursued by Armenia to instill hatred against Azerbaijanis has resulted in the education of younger generations in this spirit as well, and such a policy threatens the peace in the entire region.
This also should be noted that the Ombudsman Sabina Aliyeva has recently sent a report to the international organizations concerning the hate crimes and hate speech against the Azerbaijanis.