Ombudsman Səbinə Əliyeva İranın Ombudsmanı ilə videokonfrans formatında görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İranın Baş Təftiş Təşkilatının rəhbəri (Ombudsman) Həsən Dərvişyan ilə onlayn formatda görüş keçirib.
Onlayn görüşdə iki ölkə arasında iqtisadiyyat, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdiyi qeyd olunub.
Görüş zamanı Ombudsman Səbinə Əliyeva Ermənistan tərəfindən işğal dövründə Azərbaycan ərazilərində basdırılan minaların səbəb olduğu insan tələfatına diqqət çəkərək bildirib ki, məcburi köçkünlərin işğaldan azad olunmuş ərazilərə qayıtmasında çox ciddi maneələr yaranıb. Müharibənin başa çatmasından bu günə qədər 140-dan çox insanın minaya düşdüyünü, nəticədə 27 şəxsin həyatını itirdiyini qeyd edən Ombudsman bununla bağlı müxtəlif beynəlxalq qurumlara mütəmadi olaraq müraciətlər etməsinə baxmayaraq, Ermənistanın hələ də mina xəritələrini verməkdən imtina etdiyini bildirib.
Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüququn prinsiplərini kobud şəkildə pozduğunu vurğulayan Ombudsman işğalçı dövlətin siyasi və hərbi rəhbərliyinin insanlıq əleyhinə törədilən bu cinayətlərə görə birbaşa məsuliyyət daşıdığını bildirib. Qeyd olunub ki, Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında saxlanılan ərazilərdə yaşayış yerləri tamamilə viran qoyulub. Bu vəziyyət regional inkişafa mənfi təsir göstərməklə yanaşı, eyni zamanda sülhü və sabitliyi təhlükə altında qoyub. Ombudsman belə halların təkrarlanmaması üçün beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarının həmrəylik göstərərək mövcud vəziyyətə düzgün hüquqi qiymət verməsinin və cavabdeh şəxslərin ədalət mühakiməsinə cəlb olunması üçün lazımi səylər göstərməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə İran Ombudsmanı Həsən Dərvişyan qurumlar arasında ikitərəfli memorandum imzalanmasını təklif edib və Azərbaycan Ombudsmanı bu təklifi müsbət qarşılayıb. Görüş qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafı, habelə İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı Ombudsmanlar Assosiasiyasının üzvləri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi barədə müzakirə ilə davam edib.

Ombudsman of Azerbaijan Sabina Aliyeva held an online meeting with her Iranian colleague
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva held an online meeting with the Head of the General Inspection Organization of the Islamic Republic of Iran, Mr. Hassan Darvishian.
In the meeting, it was said that the cooperation between two countries in the field of economy, culture, and other areas of public life has developed.
During the meeting, the Ombudsman of Azerbaijan, drawing attention to the human losses caused by landmines planted by Armenia in the territory of Azerbaijan during the period of occupation, also stressed that serious problems have emerged in IDP return. Since the cessation of hostilities until today, over 140 persons became victims of mine blasts, as a result of which 27 civilians were killed. The Ombudsman added that she submitted appeals to various international organizations regarding this issue, however, Armenia still refuses to provide minefield maps.
Reiterating severe violations of the principles of international humanitarian law by Armenia, the Ombudsman said that Armenian political and military leadership are directly responsible for these crimes against humanity. It was said that dwellings in the areas kept under the occupation by Armenia for almost 30 years have been totally devastated. This situation put at the risk not only peace and security but also negatively impacted regional development. Therefore, the Ombudsman stressed the importance of precise legal assessment of the existing situation in joint actions by all international human rights organizations and holding liable of all responsible persons for such matters not to be repeated.
In the meeting, Mr. Hassan Darvishian suggested signing a Memorandum of Understanding between the institutions, which was also welcomed by the Ombudsman of Azerbaijan. The event was continued with the discussion of the issues of the development of mutual cooperation and strengthening the relations among all members of the OIC Ombudsmen Association.