Ombudsman Aparatının nümayəndələri Avropa İttifaqının onlayn iclasında iştirak ediblər
26-27 aprel tarixlərində keçirilən Avropa İttifaqı - Azərbaycan Ədliyyə, azadlıq və təhlükəsizlik, insan hüquqları və demokratiya məsələləri üzrə Alt Komitəsinin 9-cu iclasında Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatını Aparat rəhbərinin müavini Rəşid Rumzadə və Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Aytən Tarverdiyeva təmsil ediblər.
Ombudsmanın nümayəndələri tərəfindən onlayn iclasın İnsan hüquqlarının qorunması üzrə yerli qurumlar şəbəkəsi, İnsan hüquqları üzrə milli təsisatlar, İşgəncə və qəddar, qeyri-insani və alçaldıcı rəftara qarşı mübarizə daxil olmaqla həbs sisteminin fəaliyyəti, Sosial və mədəni hüquqlar, əlilliyi olan şəxslər, gender bərabərliyi və qadın hüquqlarının müdafiəsi məsələlərini əhadə etən panellərində məruzələr olunub.
İclasda ölkədə işgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti, preventiv tədbirlərin təşkili, maarifləndirmə işlərinin aparılması, əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və onların sosial inklüziyasına nail olmaq, eləcə də qadın hüquqlarının müdafiəsi və təbliği, gender bərabərliyinin təmini  istiqamətində Azərbaycan Ombudsmanın geniş fəaliyyəti barədə məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
Eləcə də gündəlik üzrə ifadə, mətbuat, media və məlumat azadlığı üzrə panellərdə Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən həyata keçirilən işlər o cümlədən, Ombudsman Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə informasiya sahibi olan dövlət orqanları, yerli özünüidarə orqanları və vəzifəli şəxslər tərəfindən “İnformasiya əldə etmək haqqında” Qanunun tələblərinin pozulması halları ilə bağlı şikayətlərin operativ araşdırılması məqsədilə Aparatda İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin yaradıldığı qeyd olunub.
İclasın növbəti günündə ədliyyə, azadlıq və təhlükəsizlik sahələrində bir sıra məsələlər, o cümlədən qanunun aliliyi, məhkəmə hakimiyyəti və ədliyyə sahəsində əməkdaşlıq, miqrasiya, sığınacaq və sərhəd idarəçiliyi, habelə mütəşəkkil cinayətkarlıq və digər qanunsuz fəaliyyət növləri ilə mübarizə, məcburi köçkünlərin işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıtması kimi mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Staff members of the Ombudsman Institution participated in EU-hosted virtual meeting
The staff members of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Deputy-Chief of Staff, Mr. Rashid Rumzada, and Head of the Unit for the Protection of PWDs, Ms. Ayten Tarverdiyeva participated at the 9th Meeting of the EU-Azerbaijan Subcommittee on Justice, Freedom, Security, Human Rights, and Democracy held on April 26-27.
The representatives of the Ombudsman spoke in the panel discussions “National framework for the protection of human rights”, “National human rights institutions”, “Functioning of the detention system, including the fight against torture and cruel, inhuman and degrading treatment”, “Social and cultural rights, people with disabilities, gender equality and protection of women's rights”.
At the meeting, the experts from the Office have briefed the work of the Institution in the field of NPM, organization of preventive visits, holding awareness-raising events, protection and social inclusion of the PWDs, protection, and promotion of women’s rights, ensuring gender equality at the national level.
Besides, according to the agenda topics about the rights to freedom of expression, press, media, and information, it was noted that at the initiative of the Ombudsman Sabina Aliyeva and in order to ease the process of handling of applications on the violation of the right to information by the information holding state authorities, self-employment bodies and officials, there has been established a separate Department for the Protection of the Right to Information, stemming from the Law on Access to Information.
On the next day of the meeting, a number of issues of justice, freedom, and security, including the rule of law, the judiciary and cooperation in the field of justice, migration, asylum, and border management, as well as the issues of fighting against organized crime and other illegal activity, the return of IDPs to the liberated territories of Azerbaijan were exchanged.