BMT-nin “Nasizmin qəhrəmanlıq kimi qələmə verilməsinə, neonasizmə və irqçiliyin müasir formalarının yayılmasına, irqi ayrı-seçkiliyə, ksenofobiyaya və bununla bağlı dözümsüzlüyə qarşı mübarizə” qətnaməsinin icrasına dəstəklə bağlı Azərbaycan Ombudsmanının Bəyanatı
09-05-2021 1636 dəfə oxunub
Mayın 9-da İkinci Dünya müharibəsində faşizm üzərində qələbə günü kimi qeyd olunur. Əslində bu İkinci Dünya müharibəsindən, nasizm, irqçilik, irqi ayrı-seçkilik, ksenofobiya və bununla əlaqəli dözümsüzlükdən əziyyət çəkən hər kəsin qələbəsidir.
Buna baxmayaraq, təəssüf ki, bu gün dünya ictimaiyyəti Ermənistanda nasizmin yüksəldilməsi meyillərini müşahidə edir. Ermənistanın paytaxtında Qaregin Njde ləqəbi ilə Alman faşistlərinə xidmət edən faşist cəllad və satqın Qaregin Ter-Harutyunyana abidə ucaldılması da buna bir misaldır. Ermənistanın keçmiş hakim Respublikaçılar partiyası da üçüncü reyxlə əməkdaşlıq etmiş Qaregin Njde kimi birmənalı qəbul olunmayan millətçi siyasətçinin xatirəsini əbədiləşdirmək üçün addımlar atmışdır.
BMT-nin Baş Assambleyası "Nasizmin qəhrəmanlıq kimi qələmə verilməsinə, neonasizmə və irqçiliyin müasir formalarının yayılmasına, irqi ayrı-seçkiliyə, ksenofobiyaya və bununla bağlı dözümsüzlüyə qarşı mübarizə" adlı qətnamə qəbul etmişdir. Qətnamədə Baş Assambleya nasizm hərəkatının, neonasizmin və "Vaffen SS" təşkilatının keçmiş üzvlərinin hər hansı formada tərənnüm edilməsi, o cümlədən abidələr və memoriallar ucaldılması, nasist keçmişin, nasizm hərəkatının və neonasizmin təbliği məqsədilə kütləvi nümayişlər keçirilməsi, antihitler koalisiyasına qarşı mübarizə aparmış və nasizm hərəkatı ilə əməkdaşlıq etmiş, müharibə cinayətləri və insanlıq əleyhinə cinayətlər törətmiş həmin şəxslərin milli azadlıq hərəkatlarının iştirakçıları elan edilməsi və ya elan edilməsinə cəhd olunması yolu ilə təbliği və adlarının küçələrə verilərək ucaldılmasından dərin narahatlığını ifadə etmişdir.
Buna baxmayaraq, Ermənistan Müdafiə Nazirliyi hətta hərbi qulluqçuları və mülki şəxsləri təltif etmək üçün Qaregin Njdenin adına medal təsis etmişdir.
Yuxarıda qeyd olunan qətnamədən görünür ki, BMT nasizmin təbliğ edilməsi, irqçiliyin yeni formaları, irqi ayrı-seçkilik, ksenofobiya və bununla bağlı dözümsüzlüyü artırmaqla cəmiyyətə mənfi təsir göstərə biləcək abidələrin ucaldılmasından ciddi narahatlığını bildirir. Ermənistanın paytaxtı Yerevanda Qaregin Njdenin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi nümunəsində də dünya ictimaiyyəti məhz buna şahidlik edir.
Ermənistan siyasi rəhbərliyi tərəfindən erməni cəmiyyətində nasizmin yüksək səviyyədə təbliğindən narahatlığımızı bir daha ifadə edərək, bütün beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarını insanlığa qarşı yönəlmiş bu cür fəaliyyətlərin dayandırılması üçün zəruri addımlar atmağa çağırırıq.

Statement of the Azerbaijani Ombudsman in support of the implementation of the UN Resolution on Combating glorification of Nazism, neo-Nazism and other practices that contribute to fuelling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance
09-05-2021 1532 dəfə oxunub
The 9th of May, each year, is commemorated as a triumph over Nazi Germany in World War II. In fact, it is the victory for all who suffered from WWII, Nazism, racism, racial discrimination, xenophobia, and related intolerance.
But unfortunately, the world community observes the tendency of glorifying Nazism in Armenia. As such in the capital of Armenia, it was erected a monument to fascist executioner and traitor Garegin Ter-Harutyunyan, who served German fascists under the nickname of Garegin Nzhdeh.  The former ruling Republican Party of Armenia took steps to perpetuate the memory of such an ambiguous nationalist politician as Garegin Nzhdeh, who collaborated with the Third Reich.
The United Nations General Assembly passed a draft resolution on combating glorification of Nazism, neo-Nazism, and other practices that contribute to fuelling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance. By its terms, the Assembly expressed deep concern about the glorification of the Nazi movement, neo-Nazism and former members of the Waffen SS organization - including by erecting monuments and memorials; holding public demonstrations glorifying the Nazi past, the Nazi movement and neo-Nazism; declaring or attempting to declare such members and those who fought against the anti-Hitler coalition, collaborated with the Nazi movement and committed war crimes and crimes against humanity participants in national liberation movements; and by the renaming of streets glorifying them.
Even the Ministry of Defence of Armenia established Nzhdeh medal to decorate military personnel and civilians.
From the above-mentioned resolution, it is seen that the UN is really concerned about the memorials that might have a negative impact on society by glorifying Nazism, fuelling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance as the world community witnessed in the case of memorializing Garegin Nzhdeh in Yerevan, Armenia.
We reiterate our concern about glorifying Nazism in the Armenian society by the political leadership of Armenia and call all relevant international human rights organizations to take necessary steps to stop such activities which are directed against humanity.