Ombudsman Səbinə Əliyeva Özbəkistanda Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində olub
18 İyun – Azərbaycanda İnsan Hüquqları Günü ilə əlaqədar Daşkənddə yerləşən Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində tədbir təşkil olunub. Özbəkistana səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə birlikdə həmin tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hüseyn Quliyev, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin əməkdaşları və Özbəkistanda yaşayan soydaşlarımız da iştirak ediblər.
Tədbir başlanmazdan əvvəl Ombudsman Səbinə Əliyeva Mədəniyyət Mərkəzində Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib, Ulu Öndərin xatirəsinə ehtiramını bildirib. Ombudsman mərkəzin həyətində Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsinə həsr edilmiş “Şəhidlər bağı”nı da ziyarət edib və şəhidlərimizin əziz xatirəsini anıb.
Ombudsman tədbirdə çıxış edərək, bu əlamətdar günün tarixi haqqında danışıb və həmvətənlərimizi təbrik edib. Səbinə Əliyeva çıxışı zamanı ölkəmizdə insan hüquqlarının daha səmərəli müdafiəsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlar barədə məlumat verib.

Ombudsman Sabina Aliyeva visited the Heydar Aliyev Azerbaijan Cultural Center in Uzbekistan
An event was organized at the Azerbaijani Cultural Center named after Heydar Aliyev in Tashkent, Uzbekistan, on the occasion of June 18 – Human Rights Day in Azerbaijan. During her visit to Uzbekistan, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva attended the event together with a delegation led by her.
Mr. Huseyn Guliyev, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Uzbekistan, employees of the Azerbaijan Cultural Center, and the Azerbaijanis living in Uzbekistan attended the event as well.
Prior to the event, Ombudsman Sabina Aliyeva visited the monument to Heydar Aliyev at the Cultural Center and paid tribute to his memory. Afterward, the Ombudsman also visited the "Garden of Martyrs" dedicated to the memory of the martyrs of the Patriotic War between Armenia and Azerbaijan in the courtyard of the Center and commemorated the memory of our martyrs.
During her speech at the event, the Ombudsman spoke about the history of this significant day and congratulated our compatriots. Later she briefed on the reforms carried out at the national level to more effectively protect human rights.