Ombudsman Hərbi Dəniz Qüvvələrinin hərbi hissəsinə başçəkmə həyata keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən Müdafiə Nazirliyi ilə razılaşdırılmış tədbirlər planına müvafiq olaraq, Ombudsman və Aparatın əməkdaşları hərbi hissələrə, hərbi təhsil və tibb müəssisələrinə başçəkmələri müntəzəm qaydada davam etdirir.
Bu günlərdə Ombudsman Səbinə Əliyeva və Aparatın əməkdaşları Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Dəniz Qüvvələrinin hərbi hissəsinə mövcud pandemiya tələblərinə əməl etməklə baxış keçiriblər.
Əvvəlcə Ombudsman Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə ucaldılmış abidə önünə gül dəstələri qoyub, qonaqlar üçün nəzərdə tutulmuş xatirə kitabına ürək sözlərini qeyd edib.
Başçəkmə zamanı Hərbi Dəniz Qüvvələrinin rəhbərliyi tərəfindən Ombudsmana Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Dəniz Qüvvələrinin yaranma tarixi və fəaliyyəti, həmçinin Vətən Müharibəsində iştirak edən, torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan, yaralanan hərbi qulluqçular, o cümlədən onların təltif olunması barədə məlumat verilib.
Eyni zamanda, Ombudsman döyüş gəmilərində şəxsi heyət üçün yaradılmış şərait, onlarla rəftar, qida və şəxsi heyətlə ideoloji işin təşkilinin vəziyyəti ilə tanış olub.
Görüş zamanı xidmətdə fərqlənən bir sıra hərbi qulluqçular Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən xatirə hədiyyələri ilə təltif edilib.
Ombudsman həmçinin Hərbi Dəniz Qüvvələrinin tabeliyində olan poliklinikaya baxış keçirib, müalicə işinin keyfiyyətini müsbət qiymətləndirib.
Ombudsman Hərbi Dəniz Qüvvələrinin komandanlığı ilə gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi perspektivlərini müzakirə edib.

Ombudsman conducted monitoring of the Unit of the Azerbaijani Navy
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms Sabina Aliyeva and her Office continue their regular monitoring of military units, military educational and health-care facilities according to the agreed action plan between the HRCA and the Ministry of Defence.
These days, the Ombudsman and the staff members conducted monitoring of the military unit of the Azerbaijani Navy of the Ministry of Defense in accordance with the rules of the pandemic.
In the course of the monitoring, the Ombudsman made a tribute to the memory of the National Leader, Heydar Aliyev, and wrote in the Book of Remembrance for the guests.
During the monitoring, the administration of the Navy gave detailed information to the Ombudsman about the historical background and the activity of the Azerbaijani Navy, as well as on the servants who participated in the Patriotic War, including those who sacrificed their lives or wounded for the protection of territorial integrity during those hostilities, and also about those who were awarded medals.
Also, the Ombudsman monitored the general condition of the warships created for the personnel, treatment of them, quality of nutrition, and organization of the ideological work. During the meeting held in the course of the monitoring, the Ombudsman has awarded a number of distinguished naval military personnel.
The Ombudsman also monitored the Policlinic under the Azerbaijani Navy and she assessed the quality of the healthcare service rendered.
In the end, the Ombudsman discussed the issues of future mutual cooperation with the Azerbaijani Navy Command.