Ombudsmanın təşəbbüsü ilə şəhid ailələri və qazilər üçün növbəti tibbi yardım aksiyası Ağstafada təşkil olunub
19-06-2021 1508 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü və “EGIS Pharmaceuticals PLC” şirkətinin dəstəyi ilə Vətən müharibəsi şəhidlərinin ailə üzvləri və qazilərimiz üçün növbəti tibbi yardım aksiyası Ağstafada təşkil olunub.
Ağstafa Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında keçirilən aksiya çərçivəsində pulsuz tibbi xidmətlərin göstərilməsində kardioloq, nevropatoloq, endokrinoloq, ginekoloq, pediatr, psixiatr mütəxəssislər iştirak ediblər. Həkim və mütəxəssislər Vətən müharibəsi nəticəsində müxtəlif növ travmalar almış, doğmalarını itirmiş şəxslərə lazımi tibbi və psixoloji yardım göstəriblər.

Ombudsman-initiated another medical aid campaign was organized in Agstafa for the families of martyrs and war veterans
19-06-2021 1510 dəfə oxunub
On the initiative of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva and with the support of EGIS Pharmaceuticals PLC, another medical aid campaign was organized in Agstafa for the families of martyrs and veterans of the Patriotic War.
Cardiologists, neurologists, endocrinologists, gynecologists, pediatricians, and psychiatrists took part in the campaign held at the Agstafa Central Hospital. The medical services were provided free of charge. Medical staff and specialists provided necessary medical and psychological assistance to people who suffered from various injuries and lost relatives as a result of the Patriotic War.
It should be noted that the previous medical aid campaign was organized in Tartar as a part of the Project.