Ombudsmanın regional mərkəzləri Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbirlər təşkil ediblər
10-05-2021 1481 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) regional mərkəzləri Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümü ilə əlaqədar onlayn tədbirlər keçiriblər.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzi Qəbələ rayon Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə Qəbələ rayonunda fəaliyyət göstərən idarə, müəssisə və təşkilatlarınəməkdaşlarının iştirakı ilə “Heydər Əliyev müasir Azərbaycan dövlətinin banisidir” mövzusunda videokonfrans keçirib. Şəki Regional Mərkəzinin rəhbəri Pərviz Məmmədov çıxış edərək, Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə 28 dekabr 2001-ci il tarixində “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında”  Konstitusiya Qanununun qəbul edilməsinin ölkənin hüquq sistemində həyata keçirilmiş digər islahatlarla yanaşı Azərbaycanın demokratik və hüquqi dövlət kimi tanınmasında mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov Gəncə şəhər Heydər Əliyev Mərkəzi və Mərkəzi Kitabxana Sisteminin 16 nömrəli kitabxana filialı ilə birgə təşkil edilmiş “Azərbaycan qədər əbədi lider” mövzusunda onlayn tədbirdə çıxış edərək, Azərbaycanın bu gün dünyada müstəqil, hüquqi və demokratik dövlət kimi tanınmasının Heydər Əliyevin adi ilə bağlı olduğunu bildirib.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzinin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyev Quba Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə Şabran, Siyəzən Heydər Əliyev Mərkəzlərinin iştirakı ilə “Heydər Əliyev və insan hüquqları” mövzusunda təşkil olunan videokonfransda çıxış edərək, ölkəmizdə insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində qəbul edilmiş normativ sənədlər, dövlət proqramları, institusional islahatlar barədə danışaraq bu sahədə Ulu Öndərin əvəzsiz rolu olduğunu qeyd edib.

The regional centers of the Ombudsman organized events dedicated to the 98th anniversary of National leader Heydar Aliyev
10-05-2021 1388 dəfə oxunub
The regional centers of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held online events dedicated to the 98th birthday anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev.
The Sheki Regional Center of the Ombudsman together with Heydar Aliyev Center of Gabala district held a video conference on "Heydar Aliyev is the founder of the modern Azerbaijani state" with the participation of staff members of departments, enterprises, and organizations operating in Gabala district. The head of Sheki Regional Center Mr. Parviz Mammadov noted that the adoption of the Constitutional Law Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on December 28, 2001, at the initiative of the Great Leader was important in recognizing Azerbaijan as a democratic and legal state, along with other reforms in the legal system.
The head of the Ombudsman's Ganja Regional Center Mr. Sabuhi Abbasov, speaking at an online event on "Eternal Leader as Azerbaijan" organized jointly with Heydar Aliyev Center of Ganja city and the library branch No. 16 of the Central Library System, said that the recognition of Azerbaijan in the world today as an independent, legal and democratic state is connected with Heydar Aliyev's name.
The head of the Ombudsman's Guba Regional Center Mr. Bahruz Afandiyev spoke at a video conference on "Heydar Aliyev and human rights" organized jointly with the Guba district Heydar Aliyev Center and with the participation of Shabran and Siyazan districts Heydar Aliyev Centers. He mentioned the normative documents adopted in our country for the protection of human rights, state programs, institutional reforms, and also noted the invaluable role of the Great Leader in this area.