Ombudsman minalanmış ərazilərlə bağlı BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına məktubla müraciət edib
12-05-2021 1374 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı Mişel Baçeletə məktubla müraciət edib.
Ombudsman məktubda Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş Kəlbəcər rayonu və digər ərazilərində Ermənistan ordusu tərəfindən işğal dövründə basdırılmış minaların insanların həyat və sağlamlığına ciddi təhlükə yaratması ilə bağlı narahatlığını bildirib. Həmin ərazilərdə pərakəndə şəkildə yüz minlərlə mina basdırıldığı və cavabdeh ölkə Ermənistanın minalanmış ərazilərin xəritələrini verməkdən imtina etməsinin regionda vəziyyəti gərginləşdirdiyi, sülhə və birgəyaşayışa təhlükə yaratdığı nəzərə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, Ombudsman mövcud vəziyyətlə bağlı dəfələrlə beynəlxalq insan hüquqları təşkilatları qarşısında məsələ qaldırıb. 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının tələblərinin kobud şəkildə pozulduğunu qeyd edən Ombudsman Ermənistan siyasi rəhbərliyinin beynəlxalq hüquq qarşısındakı öhdəliklərini dərk etməli və insan hüquqlarına hörmətlə yanaşmalı olduğunu vurğulayıb.
Sonda Ombudsman Səbinə Əliyeva bir daha dərin narahatlığını Komissarın diqqətinə çatdıraraq, minalanmış ərazilərin xəritəsinin verilməsində əməkdaşlıq etməsi üçün Ermənistan tərəfinə çağırış olunmasını xahiş edib.

Ombudsman sent a letter to the United Nations High Commissioner for Human Rights with regard to minefields
12-05-2021 1373 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva sent a letter to the United Nations High Commissioner for Human Rights Ms. Michelle Bachelet.
The Ombudsman has expressed her serious concern about the unmarked landmines in the liberated Kalbajar district and other territories of Azerbaijan that were planted by the armed forces of Armenia during the occupation of those territories, which pose a great threat to the lives and health of people. It was brought to the notice that hundreds of thousands of unmarked landmines planted in those territories, also the refusal of disclosing the map of minefields by the authorities of Armenia worsen the situation in the region and undermines peaceful coexistence.
It was also mentioned in the letter that the Ombudsman raised this issue before the international human rights organizations several times. Stressing the blatant violation of the 1949 Geneva Conventions, the Azerbaijani Ombudsman pointed out that the political leadership of Armenia must understand its obligations before international law and respect human rights.
In conclusion, Ms. Sabina Aliyeva once again expressed her deep concern and asked the UN High Commissioner for Human Rights to call on Armenia for cooperation in disclosing the map of minefields.