Ombudsman Azərbaycan ərazisində saxlanılan Ermənistandan olan silahlı qrupun üzvlərinə növbəti dəfə baş çəkib
20-05-2021 1434 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Penitensiar Xidmətin İstintaq Təcridxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən həyata keçirdiyi başçəkmə zamanı Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Ermənistan tərəfindən yerləşdirilmiş, mülki şəxslərə və hərbi qulluqçularımızın həyat və sağlamlığına qarşı törətdikləri cinayətlərin qarşısının alınması zamanı saxlanılaraq istintaqa təhvil verilmiş, terror cinayəti törətməkdə təqsirləndirilən silahlı qrupun üzvlərinə növbəti dəfə baş çəkib.
Qeyd olunmalıdır ki, həmin şəxslər Azərbaycan, Rusiya və Ermənistanın dövlət başçılarının 2020-ci il 10 noyabrda imzaladıqları üçtərəfli bəyanat əsasında hərbi əməliyyatların dayandırılmasından 1 ay sonra, 12-13 dekabr tarixlərində Azərbaycan ərazisində 4 Azərbaycan hərbçisinin qətlə yetirilməsi, 1 mülki şəxsin ağır yaralanması ilə nəticələnən cinayət və terror aktlarının qarşısı alınarkən həbs olunublar.
Başçəkmə zamanı Ombudsman həmin şəxslərlə təkbətək görüşərək onların hüquqlarının təmini vəziyyətini araşdırıb. Qəbul olunmuş təqsirləndirilən şəxslər saxlanma şəraitindən, qidalanma və tibbi xidmətdən, onlara göstərilən rəftardan razılıq ediblər.
Ombudsman tərəfindən fərdi qaydada həmin şəxslərin müraciətləri dinlənilib, onlara öz dillərində qanunvericilik aktları təqdim edilməklə hüquqları izah olunub.
Başçəkmə çərçivəsində aparılmış araşdırmaların nəticəsi əsasında Ombudsmanın Ad hoc hesabatı hazırlanaraq beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarına göndərilib.

Ombudsman once again conducted ad hoc visit concerning the members of the armed group of Armenia detained in Azerbaijan
20-05-2021 1437 dəfə oxunub
During the next unnoticed monitoring of the Ministry of Justice Penitentiary Service, in compliance with the National Preventive Mechanism mandate, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva once again visited the members of the armed group, who were settled by Armenia in the liberated areas of Azerbaijan, but detained as a part of the countermeasures for criminal acts threatening the lives and health of our civilians and military servicemen and handed over for the investigation being accused of committing terror acts.
It should be noted that those persons were detained during the measures countering criminal and terror acts resulted in the killing of four Azerbaijani servicemen and severely injuring one civilian in the territory of Azerbaijan on 12-13 December 2020 after a month of ceasing all hostilities in accordance with the joint Statement of 10 November 2020, signed by the country leaders of Azerbaijan, Russia, and Armenia.
During the tete-a-tete meeting with those persons, the Ombudsman investigated the situation of ensuring their rights.  The accused persons expressed their satisfaction with their detention conditions, nutrition, healthcare service, and treatment.
The Ombudsman privately listened to all those persons, presented them legislative acts in their own language, and explained their rights.
An ad-hoc Report of the Ombudsman based on the outcomes of this monitoring was submitted to relevant international human rights organizations.