Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Ombudsman Aparatında Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) regional nümayəndəliyinin Həbsxana sistemləri üzrə məsləhətçisi Zoya Xasia və həmin təşkilatın Azərbaycan nümayəndəliyinin əməkdaşı Elem Xairullin qəbul edilib.
Görüşdə Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri – Vüqar Heydərov, Cavidan Qorçiyev, Əli Heybətov və Aparatın İşgəncələrin qarşısının alınması şöbəsinin sektor müdiri Elmin Cəfərov iştirak edib. Qonaqlara Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm qismində həyata keçirilmiş fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib, irəli sürülmüş təklif və tövsiyələr, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib, müxtəlif suallar cavablandırılıb.
Görüşdə MPQ və onun yeni tərkibi, həmçinin həyata keçirilmiş fəaliyyət istiqamətləri diqqətə çatdırılıb. Pandemiya şəraitində mövcud çağırışlar və şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrə həyata keçirilən başçəkmələr, eyni zamanda Ombudsman təsisatı ilə BQXK arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edilib.
Bildirilib ki, bu səmərəli əməkdaşlıq çərçivəsində mütəmadi olaraq adları BQXK tərəfindən təqdim edilən və penitensiar müəssisələrdə saxlanılan şəxslər həyata keçirilən başçəkmələr zamanı qəbul edilib, onların müxtəlif müraciətləri alınıb.
Qonaqlar təmsil etdikləri təşkilatın mandatı çərçivəsində istintaq təcridxanaları və cəzaçəkmə müəssisələri, habelə şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi digər müəssisələrdə həyata keçirdikləri monitorinqlər barədə məlumat verib.
Qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirə edildiyi görüşün sonunda gələcəkdə də mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

A Meeting was held with the ICRC Representatives
The meeting was held at the Ombudsman Office with Zoya Khasia, the Adviser on Prison Systems of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Regional Office, and Elem Khairullin, a staff member of the ICRC Delegation in Azerbaijan.
During the meeting the members of the National Preventive Mechanism Group (NPG) of the Ombudsman - Head of the Department for Prevention of Torture, Vugar Heydarov, also Javidan Gorchiyev, Ali Heybatov, and Elmin Jafarov, informed the guests in detail about the activities of the Ombudsman as a National Preventive Mechanism, discussed proposals and recommendations, perspectives for cooperation. The various questions were answered.
The meeting was focused on the NPG and its new composition, as well as the activities, carried out. The challenges of the pandemic and visits to institutions that individuals cannot leave on their own will, as well as the effective cooperation between the Ombudsman and the ICRC were discussed.
In their turn, the ICRC Representatives gave an overview of the monitoring carried out in the pre-trial detention facilities and penitentiaries, as well as in other institutions where individuals cannot leave on their own will within the mandate of the organization.
At the end of the discussions of the issues of mutual interest, the parties exchanged views on future cooperation.