Türkiyə Respublikasından olan nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikası Milli Məclisində və Minatəmizləmə Agentliyində olub
29-06-2021 1307 dəfə oxunub
Xəbər verildiyi kimi, Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunun (TİHEK) sədri Süleyman Arslanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycana rəsmi səfər çərçivəsində bir sıra qurumlarda görüşlər keçirir.
Nümayəndə heyətinin üzvləri Ombudsman Səbinə Əliyeva ilə birgə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisində olub.
Qonaqları Milli Məclisin vitse-spikeri Fəzail İbrahimli qəbul edib. Milli Məclisin digər deputatlarının da iştirak etdiyi görüşdə Azərbaycan və Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin dərin tarixi köklərə və qarşılıqlı etimada əsaslandığı qeyd edilib, iki ölkə arasında əməkdaşlığın ən yüksək səviyyədə olduğu bildirilib.
Daha sonra nümayəndə heyəti Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) sədri Vüqar Süleymanovla görüş keçirib. Görüş zamanı V.Süleymanov bildirib ki, üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından sonrakı 200 gün ərzində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə təxminən 100 milyon kvadratmetr sahədə 35 mindən çox minanın zərərsizləşdirilməsinə baxmayaraq mina qurbanlarının sayı artmaqda davam edir. O, minaların onilliklər boyu aktiv qalaraq ciddi risk daşıdığını vurğulayaraq, Ermənistan tərəfindən bu günədək mina xəritələrinin Azərbaycan tərəfinə verilməməsi səbəbindən 28 şəxsin mina partlaması nəticəsində həlak olması faktını diqqətə çatdırıb.
Görüşdə bildirilib ki, minaların mövcudluğu insanların yaşamaq hüququna təhdid olmaqla yanaşı, məcburi köçkünlərin həmin ərazilərə geri qayıtmasına maneə törədir, ümumilikdə bərpa və inkişaf prosesini əhəmiyyətli dərəcədə ləngidir.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti sabah işğaldan azad edilmiş Ağdam şəhərinə səfər edəcəkdir.

Turkish Delegation visited the Parliament and the Mine Action Agency of Azerbaijan
As reported, the delegation led by Mr. Suleyman Arslan, the Chairman of TIHEK, is holding meetings in a number of state agencies during their official visit to Azerbaijan.
Delegation members, together with the Ombudsman of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva, visited the Parliament (Milli Mejlis) of Azerbaijan.
The Delegation was received by Mr. Fazail Ibrahimli, the Deputy Speaker of the Parliament. At the meeting, which was also attended by other deputies of the Milli Majlis, it was noted that friendly Azerbaijani-Turkish relations are based on deep historical roots and mutual trust, and cooperation between these two countries is at the highest level.
Later, the delegation held a meeting with Mr. Vugar Suleymanov, Chairman of the Mine Action Agency of Azerbaijan (ANAMA). During the meeting, the Chairman said that the number of mine casualties continues to rise, despite the fact that more than 35,000 landmines have been cleared in the liberated areas of approximately 100 million square meters within 200 days since the signing of the tripartite statement. Stressing that mines can be active for decades and pose a serious risk, he added that 28 persons were killed by the blast of mines due to Armenia's failure to provide all mine maps to Azerbaijan so far.
It was also said that the presence of landmines, along with threatening the right to life, prevents the return of IDPs to these areas, and generally slows down the rehabilitation and development processes.