TİHEK nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin sədri ilə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti ilə ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Türkiyənin İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunun (TİHEK) sədri Süleyman Arslanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad Abdullayevlə görüşüb.
Görüşdə qardaş Türkiyənin ölkəmizə verdiyi siyasi və mənəvi dəstəyin yüksək qiymətləndirildiyi vurğulanıb. Vətən müharibəsi nəticəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərə məcburi köçkünlərin qayıdışının təmin olunması üçün hazırda genişmiqyaslı işlərin görüldüyü diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı Azərbaycanda həyata keçirilmiş hüquqi islahatlar, insan hüquqları sahəsində əməkdaşlıq istiqamətləri barədə müzakirə aparılıb.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Ombudsman təsisatı ilə TİHEK arasında sıx əlaqələr olduğu bildirilib, müxtəlif ixtisaslaşmış tədqiqatçılardan ibarət Qarabağ Müşahidə Qrupunun yaradılması və fəaliyyəti barədə məlumat verilib.
Ölkəmizdə səfərdə olan nümayəndə heyəti tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə və Vətən müharibəsi dövründə zərərçəkmiş mülki şəxslərin yaşadığı yerlərdə birgə araşdırmalar aparılacağı bildirilib.
Yekunda gələcəkdə insan hüquqlarının daha səmərəli müdafiəsi məqsədilə təcrübə mübadiləsinin aparılması barədə müzakirələr aparılıb və tərəflər qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını bildiriblər.

The TIHEK Delegation met with the Chairman of the Constitutional Court of Azerbaijan
The delegation led by the Chairman of the Human Rights and Equality Institution of Turkey (TIHEK) Mr. Suleyman Arslan that is on an official visit to Azerbaijan upon the invitation of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, met with Mr.Farhad Abdullayev,  the Chairman of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan.
At the meeting, it was noted that Turkey's political and moral support to Azerbaijan during the Second Karabakh War was highly appreciated. In addition, it was noted that large-scale work is being done to ensure the return of IDPs to the territories liberated.
Legal reforms implemented in Azerbaijan and areas of cooperation in the field of human rights were discussed.
In addition, it was noted that there are close relations between the Ombudsman Institution of Azerbaijan and TIHEK, and, the guests were informed about the establishment and activities of the Karabakh Observation Group, which consists of various specialized researchers.
It was stated that the visiting delegation will conduct joint investigations in the liberated territories and the war-affected residential areas.
In the end, discussions on the exchange of experience for more effective protection of human rights in the future were held, where the parties expressed mutual interest in the expansion of mutual cooperation.