Azərbaycan Ombudsmanı təsisatı ilə Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumu arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
29-06-2021 1462 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) dəvəti ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunun (TİHEK) nümayəndə heyəti ilə Ombudsman Aparatında görüş keçirilib.
Görüşdə tərəfləri maraqlandıran bir sıra məsələlər müzakirə edilib. Ombudsman Səbinə Əliyeva çıxışında 44 günlük Vətən Müharibəsi dövründə qardaş Tükiyə rəhbərliyinin və xalqının göstərdiyi mənəvi dəstəyə görə bir daha minnətdarlığını bildirib. O, Ermənistanın uzun illər beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə etinasız yanaşaraq torpaqlarımızın iyirmi faizini işğal altında saxlaması səbəbindən insan hüquqlarının kobud surətdə pozulması faktlarına, habelə bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünün öz doğma yurdlarından didərgin düşməsinə beynəlxalq ictimaiyyətin uzun müddət səssiz qaldığını vurğulayıb.
Öz növbəsində TİHEK-in rəhbəri Süleyman Arslan dəvətə görə Ombudsman Səbinə Əliyevaya təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib ki, müharibə nəticəsində zərər çəkmiş ərazilərdə yerində araşdırmalar aparılması baxımından bu səfər xüsusi önəm daşıyır. S.Arslan çıxışı zamanı qurumlar arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin məmnunluq doğurduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı təsisatın fəaliyyəti barəsində ümumi məlumat verib. Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm qismində fəaliyyəti barədə məruzə ilə Aparat rəhbərinin müavini Rəşid Rumzadə çıxış edib. Çıxışlardan sonra Aparatın şöbə müdiri Zaur Vəliməmmədli 44 günlük Vətən müharibəsi və müharibədən sonrakı dövrdə Ombudsmanın fəaliyyətinə dair təqdimatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra iki qurum arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandumun əsas məqsədi qurumlar arasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində əməkdaşlıq çərçivəsində əlaqələrin gücləndirilməsi, müvafiq sahədə birgə təlim və tədqiqatların aparılması, qarşılıqlı maraq doğuran informasiya və maarifləndirmə fəaliyyətinin həyata keçirilməsi, eləcə də digər istiqamətlərdə əməkdaşlıq etməkdir.
Memorandumun imzalanma mərasimindən sonra kütləvi informasiya vasitələri üçün mətbuat konfransı təşkil edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, səfər çərçivəsində nümayəndə heyətinin Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi, Konstitusiya Məhkəməsi və Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA -nın) rəhbərliyi ilə görüşləri nəzərdə tutulub.

The Memorandum of Understanding was signed between Ombudsman Institution of Azerbaijan and Human Rights and Equality Institution of Turkey
29-06-2021 1378 dəfə oxunub
The meeting was held at the Ombudsman Institution with the delegation of the Human Rights and Equality Institution of Turkey (TIHEK), which is a visit in Azerbaijan to conduct Fact-finding Missions to the liberated territories.
Several issues of mutual interest were discussed at the meeting. In her speech, the Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva once again thanked the leadership and people of fraternal Turkey for the moral support provided during the 44-day Patriotic War. She stressed that the international community has long been silent on the facts of gross human rights violations due to Armenia’s long-standing disregard for the norms and principles of international law and occupation of 20 percent of our lands, as well as the expulsion of more than a million refugees and IDPs.
In turn, the head of the TIHEK Mr. Suleyman Arslan thanked the Ombudsman of Azerbaijan for the invitation. He noted that the visit is of special importance in terms of conducting an on-site investigation in the conflict-affected areas. Furthermore, Mr. Suleyman Arslan expressed satisfaction with the expansion of relations between the two institutions.
At the meeting, Mr. Aydin Safikhanli, the Head of the Ombudsman Office, briefed the activities of the Ombudsman Institution of Azerbaijan. Mr. Rashid Rumzada, the Deputy Head of the Ombudsman Office reported on the activities of the Ombudsman as a national preventive mechanism. After these speeches, Mr. Zaur Valimammadli, the Head of the Department of the Institution made a presentation on the activities of the Ombudsman during the 44-day long Patriotic War and in the post-conflict period.
Later, a Memorandum of Understanding was signed between the two institutions. The main purpose of this Memorandum is to strengthen relations between the institutions in the field of human rights, to conduct joint training and researches in the relevant field, information and awareness-raising activities of mutual interest, as well as to cooperate in other areas.
After the signing ceremony of the MoU, a press conference has been held for the mass media.
It should be noted that the delegation will hold meetings in the Parliament, the Constitutional Court, and the Mine Action Agency (ANAMA).