Ombudsmanın regional mərkəzləri 28 May - Respublika Gününə həsr olunmuş onlayn tədbirlər keçiriblər
28 May - Respublika Günü münasibətilə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Gəncə, Şəki, Cəlilabad və Quba regional mərkəzləri tərəfindən onlayn tədbirlər təşkil edilib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi Ağstafa rayon Heydər Əliyev Mərkəzi və Gənclər və İdman İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Respublika Gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirib.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Şəki şəhər Mərkəzi Kitabxanası ilə birgə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti-Şərqin ilk Demokratik Respublikası” mövzusunda videokonfrans keçirilib.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi isə Astara rayon Heydər Əliyev Mərkəzi, Lənkəran Regional Mədəniyyət İdarəsinin Astara rayonu üzrə nümayəndəsi, həmçinin Astara rayon Pedaqoji Kolleci, rayon Tarixi-diyarşünaslıq muzeyi və M.Ə.Sabir adına 1 saylı tam orta məktəbi ilə birgə “Tariximizin şanlı səhifəsi” adlı videokonfrans təşkil edib.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi isə bu mövzuda Quba Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemi ilə birgə, fəal oxucularınn iştirakı ilə onlayn tədbir təşkil edib.
Çıxışlarda müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət nümunəsi olduğu qeyd olunub. Regional mərkəzlərin rəhbərləri Cümhuriyyət tərəfindən insan hüquqlarının təmini istiqamətində bir çox dünya dövlətlərindən öncə irəli sürülmüş xüsusi əhəmiyyətli təşəbbüslər barədə danışıblar.
Videokonfranslarda edilən çıxışlarda bu il Respublika Gününün zəfər əhval-ruhiyyəsi ilə qeyd olunduğu diqqətə çatdırılıb, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlətçilik tariximizdə əhəmiyyətli rolu vurğulanıb.

29-05-2021 1312 dəfə oxunub
Online events were held by the Regional Centers of the Azerbaijani Ombudsman in Ganja, Sheki, Jalilabad, and Guba on the occasion of May 28 – the Republic Day.
Ganja Regional Center held an online event dedicated to Republic Day, jointly organized by the Heydar Aliyev Center and the Youth and Sports Department of  Agstafa district.
Sheki Regional Center together with the Sheki Central Library held a video-conference on "Azerbaijan Democratic Republic - the first democratic republic of the East."
Jalilabad Regional Center jointly with the Heydar Aliyev Center, Lankaran Regional Culture Department, the city Pedagogical College, the History and Ethnography Museum and the secondary school No. 1 named after the poet M.A.Sabir in Astara district organized a videoconference titled "Glorious page of our history".
Guba Regional Center and city Centralized Library System launched a joint online event with the participation of active readers.
During speeches, it was noted that the Azerbaijan Democratic Republic, as the first parliamentary republic in the Muslim East was an example of a democratic, legal and secular state. The heads of Regional Centers spoke about the important human rights initiatives put forward by the Azerbaijan Democratic Republic before many other countries.
Other participants speaking at the events noted that this year the Republic Day was marked in a triumphant mood and emphasized the important role of the Azerbaijan Democratic Republic in the history of our statehood.