Ombudsman və Türkiyədən olan nümayəndə heyəti Fəxri xiyaban, Şəhidlər xiyabanı və Bakı Türk Şəhidliyini ziyarət ediblər
29-06-2021 1439 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti əsasında Türkiyənin İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunun (TİHEK) nümayəndə heyəti işğaldan azad edilmiş ərazilərdə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirmək məqsədilə ölkəmizə 28 iyun – 2 iyul tarixlərini əhatə edən səfərə gəlib. Nümayəndə heyətinə TİHEK-in rəhbər şəxsləri, habelə Türkiyənin tanınmış universitetlərinin beynəlxalq humanitar hüquq və müharibə cinayətləri sahəsində araşdırma təcrübəsinə malik olan tədqiqatçıları daxildir.
İyunun 29-da Ombudsman Səbinə Əliyeva və Aparatın bir qrup əməkdaşı TİHEK nümayəndə heyəti ilə birgə Fəxri xiyaban, Şəhidlər xiyabanı və Bakı Türk Şəhidliyini ziyarət ediblər.
Əvvəlcə Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarı ziyarət edilib, xatirəsinə ehtiram ifadə olunub. Fəxri xiyabanda görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın da məzarı ziyarət edilib və xatirəsi anılıb. Daha sonra nümayəndə heyəti Şəhidlər xiyabanı və Bakı Türk Şəhidliyini ziyarət edərək, Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərin xatirəsinə dərin ehtiramlarını bildiriblər.

The Ombudsman of Azerbaijan and Turkish delegation visit Alley of Honors, Alley of Martyrs and Baku Turkish Martyrs Memorial
29-06-2021 1367 dəfə oxunub
At the invitation of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, a delegation of the Human Rights and Equality Institution of Turkey (TIHEK) will be in Azerbaijan from June 28 to July 2 to conduct a fact-finding mission in the liberated territories. The delegation includes TIHEK officials, as well as researchers from well-known Turkish universities with experience to investigate IHL violations and war crimes.
On June 29, the Ombudsman Sabina Aliyeva and a group of staff members together with the TIHEK delegation visited the Alley of Honors, the Alley of Martyrs, and the Baku Turkish Martyrs’ Memorial.
First, the delegation visited the grave of the National Leader Heydar Aliyev in the Alley of Honors and pay tribute to him. They also visited the grave of the prominent ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva and commemorated her memory. Afterward, the delegation visited the Alley of Martyrs and the Baku Turkish Martyrs’ Memorial and paid tribute to the memory of the martyrs who sacred their lives for the freedom and territorial integrity of Azerbaijan.