Ombudsman Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
13-07-2021 1406 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ceyms Şarpı qəbul edib.Görüş zamanı Ombudsman qonağa fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib, 44 günlük Vətən Müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mülki yaşayış yerlərinə edilən hücumlar zamanı baş verən dağıntılar və insan tələfatı ilə bağlı həyata keçirdiyi fakt-araşdırıcı missiyalar  və onlar əsasında hazırlanan xüsusi hesabatlardan danışıb.
Qeyd olunub ki, münaqişənin bitməsinə baxmyaraq işğaldan azad olunmuş ərazilərə Ermənistan tərəfindən vaxtilə yüz minlərlə piyada və tank əleyhinə minaların basdırılması və onların xəritələrinin verilməsindən hələ də imtina edilməsi məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtmasında ciddi çətinliklər törədir.
Səfir Ceyms Şarp öz növbəsində səmimi qəbula və təsisatın fəaliyyəti, görülən işlərlə bağlı müfəssəl məlumata görə Ombudsmana öz təşəkkürünü bildirib. İnsan hüquqlarının səmərəli müdafiəsi, qanunun aliliyinin təbliği sahəsində Ombudsman təsisatı ilə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu bildirib.

The Ombudsman received an Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan
13-07-2021 1332 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva received an Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Azerbaijan, Mr. James Sharp.
At the meeting, the Ombudsman briefed her activity, as well as Fact-Finding Missions to investigate the destructions and human casualties inflicted as a result of Armenian fire attacks on civilian objects during the 44 day-long Second Karabakh War and special reports prepared based on the outcomes of those Missions.
It was said that although the war has ended, however the refusal to provide mine maps of the liberated areas, where hundreds of thousands of anti-personnel and anti-tank mines had been buried by the Armenian armed forces, created serious impediments to the repatriation of internally displaced persons to their homes.
Mr. Sharp, in his, turn, thanked the Ombudsman for the warm reception and detailed information about the work of the Institution. He also expressed his interest to cooperate for the effective protection of human rights and promotion of the supremacy of the law.