Ombudsman Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən azərbaycanlı hərbi qulluqçulara qarşı törədilən işgəncə faktlarına dair hesabat hazırlayıb
17-07-2021 1415 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistan dövlətinin və onun silahlı qüvvələrinin törətdiyi beynəlxalq hüquq və humanitar hüquq normalarının pozuntuları ilə bağlı dünya ictimaiyyətini məlumatlandırmaqda davam edir.
Ombudsman öz mandatı çərçivəsində müvafiq dəlil və sübutların toplanılması və təhlil edilməsi nəticəsində əldə edilmiş materiallar əsasında hesabat hazırlayıb.
Hesabat Ermənistan və Azərbaycan arasındakı münaqişə zamanı Ermənistan silahlı qüvvələrinin əsir götürdükləri Azərbaycanlı əsgər və hərbi qulluqçulara qarşı törətmiş olduğu işgəncə, qeyri-insani və alçaldıcı rəftar faktlarını əyani sübutlarla özündə əks etdirir.
Hesabatda əsir götürülmüş hərbi qulluqçulara qarşı törədilən işgəncə, qeyri-insani və alçaldıcı rəftar halları ilə yanaşı, Azərbaycanlı hərbi qulluqçuların meyitləri üzərində edilmiş təhqiramiz və alçaldıcı, vandal hərəkətləri özündə əks etdirən, o cümlədən işgəncə faktlarının gizlədilməsi məqsədilə meyitlərin kütləvi şəkildə dəfn edilməsi və digər bu kimi faktlar qeyd edilib.
Hesabatda Ermənistanın beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobudcasına pozmaqla törətdiyi müharibə, sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlərinə görə ədalət mühakiməsi qarşısında cavab verməsi məqsədilə ciddi tədbirlərin görülməsi üçün beynəlxalq təşkilatlara çağırış edilib.
Hesabat beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsmanlarına, habelə insan hüquqlarının müdafiəsi və təbliği ilə məşğul olan digər beynəlxalq qurumlara göndərilib.
Hazırlanmış hesabatda konfidensial xarakterli məlumatların (fotoşəkillərin), habelə insan psixologiyasına dərin təsir göstərə biləcək ağır səhnələrin yer alması ilə əlaqədar sözügedən hesabat ictimaiyyətə açıqlanmır.

The Ombudsman of Azerbaijan prepared a Report on the facts of torture of the Azerbaijani military servicemen by the Armenian armed forces
17-07-2021 1417 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva continues to inform the world community about the violations of international law and humanitarian law committed by the State of Armenia and its armed forces.
The Ombudsman has prepared the  report based on the materials obtained as a result of the collection and analysis of relevant evidence and proof within her mandate.
The report provides visual evidence of torture, inhuman and degrading treatment of Azerbaijani soldiers and servicemen captured by the Armenian armed forces during the conflict between Armenia and Azerbaijan. It also includes not only facts of torture, inhuman and degrading treatment of captured servicemen but also factual evidence of mass burial of corpses of Azerbaijani servicemen for the purpose of concealing the facts of humiliation, mistreatment, and acts of vandalism and torture applied on the dead bodies.
The document called on the international organizations to take serious measures to bring Armenia to justice for its war crimes committed, and crimes against peace and humanity in gross violation of international law, and international humanitarian law.
The report was sent to international organizations, the ombudsmen of foreign countries, as well as other international organizations working on protecting and promoting human rights.
Due to the fact that the report contains confidential information (photographs), as well as difficult scenes that can have a profound effect on human psychology, it is not made public.