Ermənistan Ombudsmanının BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının 47-ci sessiyasında səsləndirdiyi bəyanata Müvəkkil tərəfindən etiraz olunub
22-07-2021 1248 dəfə oxunub
Bu günlərdə Ermənistan Ombudsmanının Milli İnsan Hüquqları İnstitutu qismində BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasınının 47-ci sessiyasında səsləndirdiyi bəyanata Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən etiraz olunub.
Erməni Ombudsmanının beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq məqsədilə Ermənistan Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı həqiqəti əks etdirməyən, siyasi sifarişli, qərəzli bəyanatına etiraz olaraq Müvəkkil BMT-nin Milli İnsan Hüquqları İnstitutları ilə iş üzrə xüsusi bölməsinə ünvanladığı məktubunda BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasında müstəqil milli insan hüquqları institutları üçün ayrılan tribunadan qərəzli məqsədlər üçün istifadə edilməsinə yol verilməməsinin vacibliyini vurğulayıb.
BMT Baş Assambleyasının milli insan hüquqları institutlarının statusu ilə bağlı 1993-cü ildə qəbul etdiyi Paris Prinsiplərinin universal prinsiplər olmasını və həmin prinsiplərin bu institutların müstəqil və qərəzsiz fəaliyyətini müəyyənləşdirdiyini vurğulayan Azərbaycan Ombudsmanı Ermənistan hökumətinin siyasi propaqanda vasitəsinə çevrilən Ermənistan Ombudsman İnstitutunun Paris Prinsiplərinə uyğun olmadığını və müstəqil fəaliyyət göstərmədiyini əsas gətirərək bu institutun BMT nəzdində yenidən akkreditasiyadan keçirilməsi və statusunun aşağı salınması məsələsini irəli sürüb.

The Azerbaijani Ombudsman protested against the Statement made by the Armenian Ombudsman at the 47th session of the UN Human Rights Council
22-07-2021 1230 dəfə oxunub
The statement made by the Armenian Ombudsman as the National Human Rights Institute at the 47th session of the UN Human Rights Council (HRC) was protested by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva.
In a letter to the UN Special Department on the Work with NHRIs, Regional mechanisms and Civil Society Institutions, the Ombudsman of Azerbaijan stressed the importance of preventing the use of the rostrum created at the HRC for biased purposes in protest of the Armenian Ombudsman's untrue and politically biased statement on the Armenian-Azerbaijani conflict in order to confuse the international community.
Emphasizing that the Paris Principles adopted by the UN General Assembly in 1993 on the status of national human rights institutions are universal and define the independent and impartial operation of these institutions, the Azerbaijani Ombudsman said that the Armenian Ombudsman Institute, which has become a political propaganda tool of the Armenian Government does not comply with Paris Principles and is not independent. For this reason, S.Aliyeva raised the issue of re-accreditation of that Institute under the UN and downgrading its status.