Ombudsman Səbinə Əliyevanın 30 Avqust - Beynəlxalq İtkin Düşmüş Şəxslər Günü ilə əlaqədar videomüraciəti
30-08-2021 1484 dəfə oxunub
BMT Baş Assambleyasının Qətnaməsi əsasında 2011-ci ildən qeyd edilən bu günün əsas məqsədi dünyada minlərlə itkin düşmüş, müharibə meydanında həlak olmuş naməlum şəxslərin, tutulub gizli yerlərdə saxlanılan və yaxud gizli şəkildə öldürülmüş, yaşamaq, azadlıq kimi təbii hüquqları, ümumilikdə insan hüquqları pozulmuş şəxslərin xatirəsini yad etməkdir.
Dünyada baş verən müharibələr zamanı itkin düşmüş şəxslərin dəqiq sayını obyektiv səbəblərlə əlaqədar göstərmək mümkün deyil, lakin tam əminliklə qeyd etmək olar ki, hazırda bu qəbildən olan insanların sayı yüz minlərlə, bəlkə də milyonlarladır.
Təəssüflə qeyd etmək istərdim ki, Ermənistanın əsassız ərazi iddiaları ilə Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam etmiş hərbi təcavüzü nəticəsində bizim də itkin düşmüş çoxsaylı soydaşlarımız vardır. Təbii ki, onların ailələri daim böyük həsrət və iztirab içərisində öz əzizlərinin taleyi barədə məlumat almaq istəyirlər. Bu, onların hüququdur!
Son məlumata görə Azərbaycan Respublikasının Əsir və İtkin Düşmüş, Girov Götürülmüş Vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası tərəfindən 3171 nəfəri hərbçi, 719 nəfəri isə mülki şəxs olmaqla, ümumilikdə 3890 nəfər itkin düşmüş şəxs kimi qeydiyyata alınmışdır.
İtkin düşmüş mülki şəxslərdən 20 nəfəri qız olmaqla 71 nəfəri yetkinlik yaşına çatmamış uşaq, 154 nəfəri ahıl olmaqla 267 nəfəri qadındır. 3890 nəfərdən 872 nəfərinin, o cümlədən 29 uşağın, 98 qadının, 112 ahıl şəxsin əsir-girov götürülməsi, yaşayış məntəqələri, kəndlər və şəhərlər işğal olunarkən öz evlərini tərk etməməsi və işğal ərazisində qalması faktı müəyyən edilmişdir.
Ermənistanın əsirliyindən azad edilmiş hərbçilərin və hadisə şahidi olmuş mülki vətəndaşların ifadələrinə və sübutlara baxmayaraq, Ermənistan Respublikası bu şəxslərin əsir-girov götürülməsi və saxlanması faktını inkar edir.
Təkzibedilməz faktlardan biri isə Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən 1998 və 2001-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Əsir və İtkin Düşmüş, Girov Götürülmüş Vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasına təqdim edilmiş məktublarda adı keçən 54 azərbaycanlı ilə bağlıdır.
Həmin materiallara əsasən Ermənistan hərbçiləri tərəfindən əsir-girov götürülmüş 54 Azərbaycan vətəndaşına Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən Ermənistan Respublikasında və bu ölkə tərəfindən Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş Qarabağ ərazisində saxlanıldıqları yerlərdə baş çəkilmiş və onlar bu qurumun rəsmi qeydiyyatında olmuşlar. Lakin sağ olduqları təsdiq edilmiş həmin 54 nəfərdən 17 nəfərinin meyiti qaytarılmış, aralarında 6 nəfəri qadın olmaqla 33 nəfərin saxlanma yerində öldüyü bildirilsə də, meyitləri qaytarılmamış, 4 nəfərin sonrakı taleyi barədə ümumiyyətlə məlumat verilməmişdir.
Eləcə də Ermənistan hərbçilərinin Azərbaycanın Xocalı şəhərini işğal etdikləri zaman qətlə yetirdikləri 613 Xocalı sakinindən 63 nəfəri azyaşlı uşaq, 106 nəfəri isə müxtəlif yaş hədlərində olan qadınlardır. 8 ailə tamamilə məhv edilmiş, 487 nəfərin aldıqları ağır bədən xəsarətləri səbəbindən əlilliyi müəyyən olmuşdur ki, onlardan da 76-sı uşaqdır.
Hazırda 196 nəfər Xocalı sakini, o cümlədən 13 nəfəri qız olmaqla 36 uşaq və 20 nəfəri ahıl olmaqla 65 qadın itkin düşmüş şəxs kimi qeydiyyatdadır. Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə Ermənistanın əsir-girovluğundan qurtulmuş insanların verdiyi ifadələr və jurnalist müsahibələri Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən müxtəlif tərkibli cinayətlərin, o cümlədən müharibə cinayətlərinin törədildiyini təsdiq edir.
Yüzlərlə azərbaycanlıya əsir və girovluqda dözülməz fiziki və mənəvi-psixoloji işgəncələrlə aldığı ağır xəsarətlər nəticəsində sağlamlığını itirməsi səbəbindən ömürlük əlillik dərəcəsi təyin olunmuşdur. Bu gün də onlar fiziki və ya psixi sağlamlıqla bağlı problemlərdən əziyyət çəkirlər.
Ermənistan siyasi və hərbi rəhbərliyi yalnız Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə deyil, tərəflər arasında atəşkəs elan olunduğu sonrakı illərdə də qeyri-qanuni olaraq azərbaycanlı mülki şəxsləri girov götürərək həbs etmişdir ki, bu da açıq-aşkar dinc azərbaycanlılara qarşı nifrət siyasətinin həyata keçirildiyini sübut edir.
Müxtəlif sosial şəbəkələrdə yayılan videolardan və Ermənistan hərbçilərinin etiraflarından aydın olur ki, onlar xüsusi nifrət hissi ilə insanlıqdan kənar şəkildə həlak olmuş azərbaycanlı hərbçilərin nəşini alçaldıcı formada aşağılamış və bu kimi halları paylaşmaqla gərginlik yaratmağa çalışmışlar. Yaralanaraq əsir düşən azərbaycanlı hərbçilərin şəxsiyyətlərinin alçaldılması, işgəncələrə və müxtəlif təhqiredici hərəkətlərə məruz qoyulması, habelə yaralı əsgərlərin öldürülməsi, kütləvi dəfn faktları yayılan video və foto görüntülərdə öz əksini tapmışdır.
Qeyd edim ki, Azərbaycan Ombudsman təsisatı olaraq, 2020-ci ilin 27 sentyabrından başlayaraq 44 gün davam etmiş İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə hərbi əsirlərin vəziyyəti və onların qaytarılması ilə bağlı məsələləri daim diqqətdə saxladıq.
Ombudsman olaraq, həmin vaxt erməni əsilli hərbi əsirlərlə görüşərək erməni dilində öz hüquqları barədə kitabçaları onlara təqdim etməklə fərdi şəkildə qəbul edərək vəziyyətləri ilə maraqlanmışam. Həmin hərbi əsirlər öz növbələrində yaradılan şəraitdən razı qaldıqlarını təsdiq etmişlər. Onların hər biri öz ölkəsinə qaytarılmışdır.
Göründüyü kimi, müharibə dövründə Ermənistan tərəfinin azərbaycanlı hərbi əsirlərə qarşı nümayiş etdirdiyi münasibətdən fərqli olaraq, Azərbaycanda erməni əsilli hərbi əsirlərin müharibə zonasından təxliyə edilməsi, yaralı hərbçilərin müalicə üçün xəstəxanalara yerləşdirilməsi və sağlamlıq vəziyyətinin yaxşılaşdırılması kimi addımlar humanizm prinsipinə əsaslanmışdır.
Ermənistan iştirakçısı olduğu beynəlxalq müqavilələrin, eləcə də Cenevrə Konvensiyalarının tələblərinə zidd olaraq, İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşmüş 7 nəfər hərbi qulluqçumuzun taleyi, habelə kütləvi dəfnlər həyata keçirdiyi yerlər barədə məlumat vermir.
Beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozan Ermənistan istər mülki, istərsə də hərbi mükəlləfiyyətli şəxslərin zorla yoxa çıxarılması sahəsində əməllərindən geri çəkilmir.
İtkin düşmüş şəxslər barədə ailə üzvlərinə verilməyən məlumatlar həmin ailə üzvlərinin beynəlxalq insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüquqla təsbit edilmiş “ailə həyatına hörmət” prinsipinin kobudcasına pozulmasıdır. Buraya ölmüş şəxslər barəsində məlumatlar da daxildir.
“Müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında” IV Cenevrə Konvensiyasına əsasən münaqişənin hər bir tərəfi müharibə nəticəsində ayrı düşmüş ailə üzvlərinin bir-biri ilə əlaqə yaratmasına və əgər mümkündürsə, görüşmək üçün apardıqları axtarışa kömək göstərməlidir.
Beynəlxalq humanitar və adət hüququnun təməl prinsipi hesab edilən “Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında” 1949-cu il 12 avqust tarixli Cenevrə Konvensiyalarının I Əlavə Protokoluna əsasən münaqişə tərəfləri qarşı tərəfin itkin elan etdiyi şəxsləri axtarmağa yardım etmək öhdəliyini daşıyır.
BMT-nin Baş Assambleyasının 1974-cü il 6 noyabr tarixli Qətnaməsində münaqişə tərəflərinə itkin düşmüş şəxslər barəsində məlumatların qarşılıqlı olaraq verilməsi tövsiyə olunmuşdur. Eyni zamanda, BMT-nin İnsan Hüquqları Komissiyasının 2002-ci ildə qəbul etdiyi müvafiq Qətnamədə silahlı münaqişənin qarşı tərəfinin itkin düşmüş şəxslərin axtarışında iştirak etməsi bir öhdəlik olaraq nəzərdə tutulmuşdur.
Azərbaycan ombudsmanı olaraq, Ermənistanın ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş şəxslərin hüquqlarının müdafiəsini daim diqqət mərkəzində saxlamaqla, onlara qarşı işgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza hallarının aradan qaldırılması, xüsusilə də azad edilərək ölkəmizə təhvil verilməsi istiqamətində də fəaliyyətimizi davam etdiririk.
Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş şəxslərə münasibətdə beynəlxalq hüquq normalarının və humanitar hüquq qaydalarının kobud şəkildə pozulması, onların işgəncələrə, alçaldıcı rəftara məruz qalmaları və digər faktlarla bağlı tərəfimizdən BMT, Avropa Şurası, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi və digər səlahiyyətli beynəlxalq və regional təşkilatlara fərdi şəkildə müraciətlər ünvanlanmışdır.
Tarixi torpaqlarının 20 faizindən çoxu 30 ilə yaxın bir dövrdə Ermənistanın işğalı altında qalmış, bir milyondan çox vətəndaşı uzun illərdir ki, müxtəlif çətinliklərlə dolu qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşayan Azərbaycan Respublikası bu gün də ədalətsiz və əsassız olaraq məruz qaldığı hərbi təxribatların acı nəticələrindən əziyyət çəkir.
Ermənistan silahlı qüvvələri “Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında” 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarında təsbit olunmuş, münaqişə tərəflərinin hərbi əməliyyatlar zamanı legitim və qeyri-legitim hədəfləri fərqləndirməsini və heç bir halda mülki şəxsləri və obyektləri hədəfə almamasını nəzərdə tutan “fərqləndirmə prinsipini” (principle of distinction) kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycana məxsus mülki obyektləri və şəxsləri hədəfə almaqdan çəkinmir.
Ermənistan tərəfindən üçtərəfli bəyanatın tələblərinə zidd olaraq, qanunsuz silahlı dəstələrin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərindən hələ də çıxarılmaması, əksinə oraya daha da çox silahlı hərbi qüvvələrin və texnikaların yeridilməsi, diversant qruplar tərəfindən bu günədək müxtəlif təxribatyönümlü hərəkətlərin edilməsi regionda davamlı sülhün təmin olunmasına təhlükədir.
Sonda müharibə və digər səbəblərlə əlaqədar itkin düşmüş şəxslərin xatirəsini dərin ehtiramla yad edir, dünya ictimaiyyətini, beynəlxalq təşkilatları Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü ilə əlaqədar ötən illər ərzində əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş soydaşlarımızın taleyi barədə düzgün məlumatların verilməsinə, hələ də sağ qalanların qaytarılmasına, həlak olanların cəsədlərinin qalıqlarının verilməsinə yardımçı olmağa çağırıram.

Video Message of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva on the occasion of August 30 - International Day of the Victims of Enforced Disappearances
30-08-2021 1376 dəfə oxunub
The main purpose of this day, which has been marked since 2011 in accordance with the UN General Assembly Resolution, is to pay tribute to the memories of thousands of persons who went missing and unknown, persons who died on the battlefield, detained in secret places or secretly executed, whose natural rights as the right to life, to freedom, and other human rights were violated.
It is not possible for objective reasons to give the exact number of people missing during the wars in the world, we can say that the number of such people today is in the hundreds of thousands, perhaps millions.
I would like to note that unfortunately, we also have many missing compatriots because of Armenia’s groundless territorial claims and nearly 30 years of military aggression against Azerbaijan. With no doubt, their families with deep longing and suffering want to get information about their loved ones’ fate. This is their right!
According to the latest information, the State Commission of the Republic of Azerbaijan on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons has registered a total of 3,890 missing persons, including 3,171 servicemen and 719 civilians. Of the missing civilians, 71 are minors, including 20 girls, 267 are women, including 154 elderly.
It was established that 872 of 3,890 missing people, including 29 children, 98 women and 112 elderly people, were taken captive and hostage, they did not leave their homes and remained in the occupied territories during the occupation of settlements, villages, and cities.
Despite the statements and testimonies of military servicemen released from Armenian captivity and civilians who witnessed the incidents, as well as other pieces of evidence collected, the Republic of Armenia denies the fact that those individuals were taken hostage and detained.
One of those undeniable facts is related to the 54 Azerbaijanis mentioned in the letters submitted by the International Committee of the Red Cross to the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons in 1998 and 2001.
Based on those materials, the International Committee of the Red Cross visited 54 Azerbaijani citizens taken hostage by the Armenian military and held in the Republic of Armenia and then occupied Karabakh region of the Republic of Azerbaijan. However, the bodies of 17 of those 54 people, who were priorly confirmed alive, were returned, 33 of them, including 6 women, were reported dead in custody, but their bodies were not returned, and the information about the fate of 4 people was not provided at all.
Also, out of 613 Khojaly residents killed by the Armenian military during the occupation of the Azerbaijani city of Khojaly, 63 were children and 106 were women of different ages. 8 families were annihilated, 487 people became disabled with severe injuries, 76 of them were children.
At present, 196 Khojaly residents are registered as missing, 36 of them were children, including 13 girls, and 65 were women, including 20 elderly.
Testimonies and journalistic interviews of the people released from Armenian captivity during the First Karabakh War confirm that the Armenian armed forces committed various crimes, including war crimes.
A lifelong disability degree was determined for hundreds of Azerbaijanis due to the loss of health as a result of severe injuries received when being subjected to unbearable physical and mental-psychological torture. They still suffer from physical or mental health problems to this day.
The Armenian political and military leadership facilitated the illegal hostage-taking of Azerbaijani civilians not only during the First Karabakh War but also in the years following the ceasefire regime between both sides. This clearly proves the pursuit of the policy of hatred against peaceful Azerbaijanis.
It is clear from the videos spread on various social networks and the confessions of the Armenian military servants that they humiliated the corps of Azerbaijani military servicemen inhumanely with a special feeling of hatred and tried to create tensions by sharing such cases. The humiliation, torture, and other abusive actions of the wounded and captured Azerbaijani military servicemen, as well as the killing of wounded soldiers and mass burials, were reflected in the video and photo footages.
I would like to note that, as the Ombudsman of Azerbaijan, during the 44-day long Second Karabakh War, which started on September 27, 2020, I especially focused on the situation of prisoners of war and their repatriation. As the Ombudsman, at that time I met with prisoners of war of Armenian origin, presented them booklets about their rights in the Armenian language, received them individually, and learned their status. Those prisoners of war, in their turn, have confirmed their satisfaction with the conditions created. Each of them was returned to his country.
As can be seen, in contrast to the attitude of the Armenian side towards the Azerbaijani prisoners of war during the war, steps such as the evacuation of Armenian prisoners of war from the war zone in Azerbaijan, the hospitalization of wounded servicemen for treatment, and the improvement of their health are based on the principle of humanism.
Contrary to the requirements of international agreements to which Armenia is a party, also of the Geneva Conventions, the fate of 7 servicemen missing during the Second Karabakh War, as well as the places of mass burials, are not reported yet. Armenia, in a gross violation of international humanitarian law, does not back down from its act of forced disappearance of civilians and military conscripts.
Failure to provide information to family members on missing persons is a gross violation of that family members’ rights and of the principle of “respect for family life” reflected in international human rights and international humanitarian law. This also includes information about the dead.
According to the IV Geneva Convention for the Protection of Civilian Persons in Time of War, each party to the conflict shall facilitate enquiries made by members of families dispersed owing to the war, with the object of renewing contact with one another and of meeting, if possible.
Pursuant to Protocol I of the Geneva Conventions of 12 August 1949 on the Protection of Victims of War, which is a fundamental principle of international humanitarian and customary law, each Party to the conflict shall search for the persons who have been reported missing by an adverse.
The UN General Assembly Resolution of 6 November 1974 recommended that the parties to the conflict provide mutual information on missing persons. At the same time, in a resolution on missing persons in 2002, the UN Commission on Human Rights reaffirmed that each party to an armed conflict “shall search for the persons who have been reported missing by an adverse party”.
As the Ombudsman of Azerbaijan, always keeping under focus the protection of the rights of prisoners of war, missing persons, and hostages as a result of Armenia's military aggression against our country, I continue the activities to eliminate torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, especially to release them and hand them over to our country. We have addressed appeals to the UN, the Council of Europe, the International Committee of the Red Cross, and other competent international and regional organizations concerning gross violations of international law and humanitarian law in relation to prisoners of war, missing persons and hostages, their torture, humiliating treatment, and other facts.
20 percent of historical lands of the Republic of Azerbaijan had remained under Armenian occupation for nearly 30 years before they were liberated and our country which has more than one million people living as refugees and internally displaced persons for many years still suffers from the bitter consequences of unjust and unjustified military provocations.
Armed forces of Armenia did not hesitate to target Azerbaijani civilian objects and persons, in gross violation of the principle of distinction enshrined in the 1949 Geneva Conventions for the Protection of War Victims, which distinguishes between legitimate and illegitimate targets of attack during hostilities and in no circumstances allow to target civilian persons or objects which are not considered legitimate targets of attack.
The fact that illegal armed groups have not yet been withdrawn by Armenia from the liberated territories of Azerbaijan in contradiction to the requirements of the trilateral statement dated November 10, 2020, but vice versa the deployment of more armed forces and equipment, and various provocations committed by sabotage groups up to present is a threat to lasting peace in the region.
In conclusion, I pay tribute to the memory of those who went missing due to the war and other reasons and call on the world community and international organizations to assist in providing accurate information on the fate of our compatriots captured, missing, and taken hostage in connection with the military aggression of Armenia against Azerbaijan, to return those survived and the remains of the bodies of those who were killed.