Ombudsman Avropa Şurasının nümayəndəsi Verena Teyloru qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Avropa Şurasının Proqramlar üzrə Baş Direktorluğunun rəhbəri Verena Teyloru qəbul edib. Avropa Şurasının Bakı Ofisinin rəhbəri Zoltan Hernyeş də görüşdə iştirak edib.
Görüşdə tərəfləri maraqlandıran bir sıra mühüm məsələlər barəsində müzakirə aparılıb. Ombudsman qonağa Azərbaycanda insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən islahatlar, təsisatın  insan hüquqlarının və azadlıqlarının müdafiəsi və təmini sahəsindəki çoxşaxəli fəaliyyəti, mandatı və səlahiyyətləri barəsində ətraflı məlumat verib.
Görüşdə gender bərabərliyi, qadın hüquqlarının müdafiəsi, məişət zorakılığı ilə mübarizə barədə danışılıb, həmçinin bu sahədə maarifləndirmənin əhəmiyyəti vurğulanıb. Diqqətə çatdırılıb ki, Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının Yaxşı İdarəçilik üçün Tərəfdaşlıq II (PGGII) proqramı çərçivəsində bu mövzularda mütəmadi qaydada təşkil edilən təlimlərə Ombudsman Aparatının əməkdaşları da cəlb olunurlar.
S.Əliyeva zorakılığa məruz qalmış ailələrə maddi, mənəvi və psixoloji yardım göstərilməsi, məişət zorakılığına qarşı mübarizə üzrə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və tətbiqi, bu sahədə müvafiq tədris vəsaitlərinin hazırlanması istiqamətində birgə əməkdaşlığın zəruriliyini vurğulayıb.
Yekunda Ombudsman təsisatı ilə Avropa Şurası arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi sahəsində fikir mübadiləsi aparılıb.

02-11-2021 1184 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva received the Director of the Office of the Directorate General of Programmes at the Council of Europe (CoE) Ms. Verena Taylor. The CoE official was accompanied by the Head of the CoE Office in Baku, Mr. Zoltan Hernyes.
During the meeting, the sides discussed a number of issues of common interest. The guest was given detailed information about the reforms implemented for the protection of human rights, the multifacet activity of the Institution in the field of human rights protection, mandate and competencies by the Ombudsman.
The dialogue between the sides also covered the issues related to gender equality, protection of women’s rights, and combating domestic violence (DV), and the importance of awareness-raising activities in the concerned area was stressed. It was also added that staff members of the Ombudsman Office take part in online training on the relevant topic on a regular basis in the frame of the Partnership for Good Governance II (PGGII) project organized by the EU/CoE.
Ms. Aliyeva stressed the importance of material, moral and psychological assistance to victims of DV, studying and applying the international experience on how to fight against DV and cooperation in preparing the educational tools on the topic in question.
In the end, the sides had further discussions about the extension of the bilateral cooperation between two institutions.