Ombudsman Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı nifrət siyasəti ilə bağlı hesabatın ikinci hissəsini beynəlxalq təşkilatlara ünvanlayıb
20-08-2021 1403 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən 4 may 2021-ci il tarixində yayımlanmış “Azərbaycanlılara qarşı nifrət cinayətləri və nifrət nitqinə dair hesabat”ın ikinci hissəsi hazırlanaraq, beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanıb.
Hesabatın məqsədi Ermənistanda və onun hüdudlarından kənarda Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri dövründə, habelə 2020-ci ilin iyul ayında baş verən Tovuz hadisələri zamanı azərbaycanlılara qarşı tətbiq olunan nifrət siyasətinin nəticələrini, həmçinin sosial şəbəkələrin erməni seqmetində azərbaycanlılara qarşı nifrət nitqinin istifadəsinə dair faktları dünya ictimaiyyətinin nəzərinə çatdırmaqdır.
Hesabatın hazırlanmasında sosial şəbəkələrdə, eləcə də yerli və xarici mətbuatda yayımlanan etibarlı mənbələrdən alınmış məlumatlardan istifadə olunmuşdur.
Ombudsman öz hesabatında Birinci Qarabağ müharibəsi dövründən itkin düşən şəxslərin taleləri, Ermənistanın siyasi və hərbi hakimiyyətinin insan hüquq və azadlıqlarına qarşı hörmətsizliyi, hüququn aliliyi prinsipinə etinasızlığı ilə bağlı narahatlığını ifadə edir və beynəlxalq təşkilatları, milli insan hüquqları təsisatlarını yeni münaqişə ocaqlarının yaranmasına səbəb olacaq bu cür əməllərə son qoymaq üçün səylərini birləşdirməyə çağırır.

Ombudsman of Azerbaijan sent the Second Part of the Report on Hatred Policy against Azerbaijanis to International Organizations
20-08-2021 1405 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva has sent to international organizations the Part II of the Report on Hate Crimes and Hate Speech against Azerbaijanis, which was released on May 4, 2021.
The purpose of the report is to inform the world community about the results of the hatred policy against Azerbaijanis in and outside of Armenia during the First and Second Karabakh Wars, as well as Tovuz battles of July 2020. It also aims to draw attention to the examples of hate speech against Azerbaijanis used by Armenians through social media platforms.
The Report was developed on the basis of the information obtained from reliable sources published on social media sites, as well as local and foreign mass media.
In her Report, the Ombudsman expresses her concern about the fate of missing persons in the First Karabakh War, disrespect for human rights and freedoms and indifference to the principle of rule of law by the Armenian political and military leadership. The Azerbaijani Ombudsman calls on international organizations and national human rights institutions to concert their efforts to put an end to such actions, which can lead to the emergence of new hotbeds of conflict.