Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Bakı şəhərində yerləşən Qanunsuz Miqrantların Saxlanılması Mərkəzinə başçəkmə həyata keçirilib
01-09-2021 1800 dəfə oxunub
Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Bakı şəhərində yerləşən Qanunsuz Miqrantların Saxlanılması Mərkəzinə   başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Bakı Şəhər Qanunsuz Miqrantların Saxlanılması Mərkəzinə  əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən planlı başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmənin məqsədi Qanunsuz Miqrantların Saxlanılması Mərkəzində əcnəbilər üçün yaradılan şərait və rəftar məsələlərinin, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, məcburi və könüllü qaydada saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması, sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
MPQ üzvləri tərəfindən mərkəzin yataqxana korpuslarına, yaşayış və tibb otaqlarına, müsahibə yerlərinə, yeməkxana, ərzaq anbarı və digər obyektlərə baxışlar keçirilib, habelə sovqat qəbulu, gəzinti, telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb. Eyni zamanda, məcburi qaydada saxlanılan şəxslər üçün nəzərdə tutulan binanın əsaslı təmir məqsədilə fəaliyyətinin müvəqqəti dayandırıldığı müşahidə olunub.
Başçəkmə zamanı rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı müəssisədə saxlanılan şəxslər qəbul edilərək konfidensial qaydada dinlənilib və onlar saxlanma şəraitindən şikayət etməyiblər. Bir sıra müraciətlər isə yerində təmin edilib.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və əməkdaşlarla milli və beynəlxalq qanunvericilik əsasında hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, müvafiq tövsiyələr verilib və onlara 916 Çağrı Mərkəzi ilə bağlı məlumatların əks olunduğu plakatlar təqdim olunub.

Monitoring was conducted in Baku Detention Center for Illegal Migrants of the State Migration Service
01-09-2021 1700 dəfə oxunub
The members of the National Preventive Group (NPG) of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan have carried out a scheduled visit upon the instruction of the Ombudsman to Baku Detention Center for Illegal Migrants of the State Migration Service without prior notice.
The object of the visit carried out in line with requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman was to monitor the general situation and treatment of the foreigners placed in the detention center, to investigate incoming applications, and to learn the situation with the provision of the rights of persons voluntarily and involuntarily placed in the facility, and to review the documentation.
The NPG inspected the dorms, rooms, medical units, interview rooms, canteen, food store, and other parts of the detention facility, and checked the situation on the access of individuals held there to parcels, walking, and phone calls. Furthermore, it was found that the building for involuntary migrants was not temporarily used due to the overhaul. During the visit, the individuals holding in the facility were interviewed in a confidential manner to investigate their conditions of detention, whereas they did not complain about their situation. Several requests were provided on the spot.
In the end, awareness-raising talks were held with the facility administration and staff about the requirements of national and international legal frameworks. They were given appropriate recommendations and delivered posters of the Call Center of the Ombudsman.