Ombudsman “Zorakılıq və media” mövzusunda konqresdə çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili ( Ombudsman) Səbinə Əliyeva TURAZ Elmi Birliyinin təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş “Zorakılıq və media” mövzusunda konqresdə iştirak edib. Qadınlara və uşaqlara qarşı zorakılıq, habelə medianın şiddəti təqdim etmə forması barədə tibbi, hüquqi aspektlər üzrə müzakirələrin aparıldığı konqresə bir çox yerli və beynəlxalq təşkilatlardan nümayəndələr qatılıblar.
Konqresin açılış hissəsində məruzə ilə çıxış edən Ombudsman əvvəlcə cəmiyyətdə demokratik mühitin, aşkarlığın, sərbəst və fərqli düşüncənin etibarlı tribunası kimi kütləvi informasiya vasitələrinin (KİV) rolu barədə danışıb.
Ombudsman çıxışında zorakılığı təsvir və əks etdirən materialların KİV-də yayımlanması zamanı xüsusi həssaslıq nümayiş etdirilməli olduğunu vurğulayıb. S.Əliyeva qeyd edib ki, müasir dövrdə KİV və sosial mediada geniş yayılmış bu cür halların xüsusən uşaqların psixologiyasına göstərdiyi ciddi mənfi təsirlər nəzərə alınmalıdır. Ombudsman bildirib ki, məişət zorakılığı hallarının, habelə qadın və uşaqlara qarşı zorakılığın qurbanı olmuş şəxslərlə bağlı məlumatlar verilərkən onların şəxsi toxunulmazlıq, şərəf və ləyaqətin müdafiəsi hüquqları mütləq nəzərə alınmalıdır.
Çıxış zamanı diqqətə çatdırılıb ki, Ombudsman Aparatı da jurnalistlərin peşə hazırlığının yüksəldilməsi və onların hüquqi biliklərinin artırılması məqsədilə müxtəlif tədbirlər, təlimlər və seminarlar keçirib.
Yekunda Ombudsman bu sahədə yeni təşəbbüs və təkliflərin artırılmasının arzuolunan olduğunu qeyd edərək, konqresin işinə uğurlar arzulayıb.

Ombudsman delivered a speech at the Congress on 'Violence and Media"
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva took part in the Congress on "Violence and Media" organized on the initiative of TURAZ Scientific Union. The Congress brought together representatives from many international and local organizations, where medical and legal aspects of violence against women and children, as well as forms of media violence were discussed.
Delivering a speech at the Opening Ceremony of the Congress, the Ombudsman first spoke about the role of the media in society as a democratic platform, openness, and a reliable platform for free and different thinking. The Ombudsman stressed the need to show special sensitivity when disseminating materials describing and reflecting violence in the media. S.Aliyeva noted that the serious negative effects of such cases on children's psychology, which are widespread in the media and social media in modern times, should be taken into account.
The Ombudsman also stressed that the rights to personal immunity, honor, and dignity must be taken into account when providing information on victims of domestic violence, as well as violence against women and children. During the speech, it was noted that the Ombudsman's Office also held various events, training, and seminars to improve the professional training of journalists and increase their legal knowledge.
In the end, the Ombudsman wished success in the work of the Congress also underlining the necessity of increasing new initiatives and proposals in this field.