Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi “Mediasiya institutunun insan hüquqlarının qorunmasında rolu” mövzusunda onlayn hüquqi maarifləndirici təlim təşkil edib
10-09-2021 1324 dəfə oxunub
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi və Tovuz Gənclər Evi Sosial Xidmət Müəssisəsinin birgə təşkilatçılığı, gənclərin geniş iştirakı ilə “Mediasiya institutunun insan hüquqlarının qorunmasında rolu” mövzusunda onlayn hüquqi maarifləndirici təlim keçirilib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov çıxışında ölkəmizdə mübahisələrin məhkəmədən kənar alternativ həlli üçün yeni fəaliyyətə başlayan mediasiya institutunun cəmiyyətdə münaqişələrin azaldılması və qarşısının alınması, həmçinin insan hüquqlarının müdafiəsində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Onlayn təlimdə iştirakçılara mediasiyanın təşkili sahəsində ictimai münasibətləri tənzimləyən, mediasiyanın məqsədlərini, prinsiplərini, həyata keçirilməsi qaydalarını və mediatorların statusunu müəyyən edən “Mediasiya haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu haqqında ətraflı məlumat verilib.
S.Abbasov Azərbaycan Ombudsman təsisatının insan hüquqları sahəsində müxtəlif mövzularla yanaşı mediasiya institutu barədə də cəmiyyətdə məlumatlılığın artırılması məqsədilə müntəzəm olaraq hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirdiyini vurğulayıb.
Aktiv müzakirə şəraitində davam edən onlayn tədbirdə ölkəmizdə yeni təşəkkül tapmaqda olan mediasiya institutu barədə verilmiş məlumatlar maraqla qarşılanıb, bu institutun cəmiyyətdə münaqişələrin sülh yolu ilə həll edilməsinə mühüm töhfələr verəcəyinə əminlik ifadə olunub.

Ganja Regional Center of the Ombudsman organized an online legal awareness training on the Role of Mediation institution in the protection of human rights
10-09-2021 1326 dəfə oxunub
Ganja Regional Center of the Ombudsman of Azerbaijan and Tovuz Youth House-social service institution organized an online legal awareness training on "The role of the mediation institution in the protection of human rights" with the participation of young people.
In his speech, Sabuhi Abbasov, the head of the Regional Center, said that the newly established mediation institution played an important role in reducing and preventing conflicts, in protecting human rights. The participants were given detailed information about the Law of Azerbaijan "On Mediation", which regulates public relations in the field of mediation, defines the goals, principles, rules of mediation, and the status of mediators. S. Abbasov stressed that the Azerbaijani Ombudsman Institution regularly conducts legal awareness-raising events to raise public awareness about various issues in the field of human rights, as well as the institution of mediation.
The information about the newly established mediation institute in our country was met with interest at the online event, which was actively discussed, and confidence was expressed that this institution will make an important contribution to the peaceful settlement of conflicts in society.