Ombudsman İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının nümayəndə heyəti ilə birgə Şuşa şəhərində mədəni-tarixi abidələrə qarşı törədilmiş vandalizm hallarının monitorinqini aparır
16-09-2021 1476 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti ilə hazırda ölkəmizdə səfərdə olan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyasının (İƏT OA) prezidentinin rəhbərlik etdiyi və Assosiasiyanın Baş katibi müşavirinin iştirakı ilə nümayəndə heyəti Şuşa şəhərinə yola düşüb.
Nümayəndə heyətinin faktaraşdırıcı missiyasının əsas məqsədi Azərbaycanın tarixi-mədəni, ictimai-siyasi həyatının mühüm mərkəzlərindən biri olan Şuşa şəhərində sosial obyektlər, mədəni-tarixi abidələrə qarşı törədilmiş vandalizm hallarının monitorinqini aparmaqdır.
Azərbaycan mədəniyyətinin dahi simaları - Üzeyir Hacıbəyli, Xurşidbanu Natəvan və Bülbülün heykəllərini, eyni zamanda Yuxarı və Aşağı Gövhər Ağa məscidlərini ziyarət edən nümayəndə heyətinin üzvləri Şuşa şəhərində monitorinq keçiriblər. Onlar Ermənistanın 30 ildən artıq Azərbaycana qarşı yürütdüyü təcavüzkarlıq, işğalçılıq və terrorçuluq siyasəti dövründə mədəni-tarixi abidələrə qarşı törədilmiş vandalizm halları ilə bağlı yerində araşdırma aparıblar.
Daha sonra Ombudsman Səbinə Əliyeva və İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının Prezidenti Şərəf Malkoç mətbuata açıqlama veriblər.
Şuşa şəhərində həyata keçirilən monitorinq zamanı əldə edilmiş nəticələr əsasında hesabat hazırlanaraq beynəlxalq təşkilatlara göndəriləcək.

Ombudsman together with the OIC Ombudsmen Association delegation monitors cases of vandalism against cultural and historical monuments in Shusha city
16-09-2021 1389 dəfə oxunub
The delegation, led by the President of the Organization of Islamic Cooperation Ombudsmen Association (OIC OA), with participation of the Adviser to the Secretary General of the Association, that is on a visit to Azerbaijan upon the invitation of the Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, left for Shusha city.
The aim of the fact-finding mission of this delegation is to monitor the cases of vandalism against social facilities, cultural and historical monuments in Shusha city, one of the important centers of historical, cultural, socio-political life of Azerbaijan.
During the monitoring held in Shusha, the members of the delegation visited the statues of great figures of the Azerbaijani culture - Uzeyir Hajibeyli, Khurshidbanu Natavan and Bulbul, as well as the Yukhari and Ashagi Govhar Aga mosques. They conducted an on-site investigation the facts of vandalism of cultural and historical monuments during the nearly 30- year long policy of aggression, occupation, and terrorism by Armenia against Azerbaijan.
The Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva and President of the OIC Association of Ombudsmen Mr. Seref Malkoç made a statement to the media.
A report based on the results of the monitoring in Shusha city will be prepared and sent to international organizations.