İƏT-in Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyində olub
23-09-2021 1505 dəfə oxunub
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil  Daimi İnsan Hüquqları Komissiyası (İƏT MDİHK) nümayəndə heyətinin Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində növbəti görüşü Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyində (ANAMA) olub.
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində birgə həyata keçirəcəkləri faktaraşdırıcı missiya və tarixi-mədəni abidələrə qarşı törədilmiş vandalizm hallarının monitorinqi ilə bağlı ANAMA-nın sədri Vüqar Süleymanovla görüşən qonaqlar ərazilərin minalardan təmizlənməsi mövzusunda geniş müzakirələr aparıblar.
ANAMA-nın sədri Ermənistanın mina xəritələrini təqdim etməməsinin nəticəsi olaraq, insanların həyat və sağlamlığında yaratdığı ciddi təhlükələri diqqətə çatdırıb.
Görüşdə bildirilib ki, 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından uzun müddət keçməsinə baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən mina xəritələrini təqdim etməməsi səbəbindən işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə bərpa-quruculuq işləri istiqamətində dövlət əhəmiyyətli layihələrin həyata keçirilməsində maneələr yaranır.

Delegation of the OIC Independent Permanent Human Rights Commission visited the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan
23-09-2021 1509 dəfə oxunub
The next meeting of the delegation of the Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation (OIC IPHRC) within the official visit to Azerbaijan upon the invitation of the Ombudsman of Azerbaijan, was held at the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA).
The guests met with ANAMA Chairman, Mr. Vugar Suleymanov,and held comprehensive discussions on demining processes, also on the joint fact-finding mission to be carried out and monitoring theacts of vandalism against historical and cultural monuments in the liberated territories of Azerbaijan.
The Chairman of ANAMA drew attention to the serious threats to human life and health as a result of Armenia's failure to provide the mine maps.
It was noted at the meeting that even though a long time has passed since the signing of the tripartite statement dated November 10, 2020, Armenia's failure to provide mine maps hinders the implementation of state-important projects in the liberated territories.
It should be noted that as part of the fact-finding mission, the delegation will visit the liberated areas.