Ombudsmanın dəvəti ilə ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan beynəlxalq nümayəndə heyəti növbəti birgə faktaraşdırıcı missiyanı Gəncə şəhərində həyata keçirib
25-09-2021 1304 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti əsasında İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyası (İƏT MDİHK) sədrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycana rəsmi səfəri davam edir.
Ombudsman Aparatının rəhbəri, İƏT MDİHK-nın üzvü Aydın Səfixanlının müşayiət etdiyi nümayəndə heyətinin üzvləri faktaraşdırıcı missiya çərçivəsində Gəncə şəhərində həyata keçirilən monitorinq  zamanı  ağır artilleriya və raket atəşi nəticəsində dağılmış, ciddi ziyan dəymiş yaşayış binalarına, digər mülki obyektlərə, o cümlədən tarixi-mədəni abidələrə, iri ticarət mərkəzlərinə və digər ictimai obyektlərə baxış keçirib, həyatını itirmiş mülki şəxslərin ruhuna dualar oxuyub, dağıntılar olan yerlərə gül dəstələri qoyublar. Dağıntılara məruz qalan ərazilərdə yenidənqurma işləri ilə tanış olan, şəhərin müxtəlif yerlərini, o cümlədən Qələbə parkını ziyarət edən nümayəndə heyətinin üzvləri sürətli şəkildə aparılan bərpa işlərini yüksək qiymətləndiriblər.
Səfərin nəticəsi olaraq, İƏT MDİHK nümayəndə heyətinin Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olaneyni zamanda mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı Gəncə şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən ağır artilleriya və raket atəşinə tutulması nəticəsində baş vermiş insan tələfatı, dağıntılarla əlaqədar həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiyanın nəticələrinin da yer alacağı hesabat hazırlanaraqbeynəlxalq təşkilatlara və ictimaiyyətə təqdim ediləcək.
Qeyd edək ki,  həyata keçirilən faktaraşdırıcı missiyadan sonra nümayəndə heyətinin rəsmi səfəri çərçivəsində apardıqları monitorinqin nəticələrinin dəyərləndirilməsi və müvafiq Bəyanatın qəbul edilməsi məqsədilə Gəncə şəhərində mətbuat konfransı keçirilib.

An international delegation on an official visit to Azerbaijan at the invitation of the Ombudsman carried out another joint fact-finding mission in Ganja
25-09-2021 1228 dəfə oxunub
The delegation led by the Chairman of the Independent Permanent Commission on Human Rights of the Organization of Islamic Cooperation (OIC IPHRC) continues its official visit to Azerbaijan at the invitation of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva.
During the fact-finding mission in Ganja, the members of the delegation, accompanied by Mr. Aydin Safikhanli, Head of the Ombudsman Office, who is also a member of the OIC IPHRC, visited residential buildings and other civilian objects, including historical and cultural monuments, destroyed by heavy artillery and rocket fire, as well as inspected large shopping centers and other public facilities also subjected to serious destructions.They prayed for the souls of the civilians who lost their lives and laid flowers at the ruins.
The members of the delegation, who got acquainted with the reconstruction work in the devastated areas and visited various parts of the city, including Victory Park, praised the rapid restoration works carried out.
As a result of the visit, a report will be developed on the results of the fact-finding mission carried out by the OIC IPHRC delegation on the human casualties and destructions caused by heavy artillery and rocket attacks by the Armenian armed forces in the densely populated second largest city of Azerbaijan - Ganja, will be presented to international organizations and the public.
It should be noted that after the fact-finding mission, a press conference was held in Ganja to evaluate the results of the monitoring carried out during the official visit of the delegation and to adopt the relevant statement.