İƏT-in Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının sədrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə birgə Gəncə şəhərində mətbuat konfransı keçirilib
25-09-2021 2272 dəfə oxunub
Ombudsmanın dəvəti əsasında faktaraşdırıcı missiya həyata keçirmək məqsədilə ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyası (İƏT MDİHK) sədrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti missiyanın yekunları ilə bağlı Gəncə şəhərində mətbuat konfransı keçirib.
Mətbuat konfransında əvvəlcə  ölkəmizin ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda həlak olmuş şəhidlərin xatirəsi hörmətlə anılıb. Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi müharibə cinayətləri, tarixi və mədəni abidələrin dağıdılması faktları və həyata keçirilmiş ekoloji terrorun nəticələri barəsində məlumat verilib.
Ombudsman Aparatının rəhbəri, İƏT MDİHK-nın üzvü Aydın Səfixanlı çıxışında bildirib ki, İƏT MİHDK-nın ölkəmizdə faktaraşdırıcı missiya aparmaq məqsədilə baş tutan rəsmi səfəri zamanı Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş və hücuma məruz qalmış digər ərazilərində yerində monitorinq aparılıb. A. Səfixanlı nümayəndə heyətinin Ağdam şəhərində milli və dini irsimizin məhv edilməsi məqsədi ilə uzun müddət ərzində memarlıq, tarixi və mədəni abidələrin talan edildiyinin, dağıdıldığının, ümumilikdə insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulduğunun şahidi olduğunu vurğulayıb. Daha sonra faktaraşdırıcı missiyanın İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı ən çox atəşə tutulan, qadağan olunmuş silahlardan istifadə etməklə intensiv atəşə məruz qalmış Tərtər şəhərində davam etdirildiyi bildirilib. A.Səfixanlı Tərtər şəhərində zərərçəkmiş sakinlərlə görüş zamanı nümayəndə heyətinin insan tələfatı və dağıntılar haqqında şahidlərdən məlumat aldıqlarını da qeyd edib.
Ombudsman Aparatının rəhbəri faktaraşdırıcı missiyanın Gəncə şəhərində davam etməsinin də təsadüfi olmadığını, İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Azərbaycanın tarixi şəhəri Gəncəyə bir neçə dəfə edilən raket hücumlarının ciddi dağıntıların baş verməsi və uşaq, qadın, ahıllar da daxil olmaqla çoxsaylı insan tələfatı ilə nəticələndiyini nəzərə çatdırıb. O, nümayəndə heyətinin üzvləri ilə dağıntıların olduğu ərazilərə baş çəkdiklərini, həyatlarını itirmiş mülki şəxslərin ruhuna ehtiramlarını bildirdiklərini, dağıntılar olan yerdə güllər qoyulduğunu qeyd edib, heyət üzvlərinə öz təşəkkürünü bildirib.
İƏT MDİHK-nın sədri Saeed Mohamed Abdulla Omair Alghfeli bir daha dəvətə görə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevaya təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycana səfərin məqsədinin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tarixi, mədəni və dini adibələrin dağıdılması, talan edilməsi ilə bağlı faktaraşdırıcı missiyanın həyata keçirilməsi və toplanmış faktlar və sübutları özündə əks etdirən hesabatın hazırlanması olduğunu bildirib. Ombudsman Səbinə Əliyeva ilə məhsuldar görüş keçirildiyini qeyd edən  Komissiya sədri Milli Məclis, Minatəmizlənmə Agentliyi və digər dövlət qurumlarında da görüşlərin keçirildiyini və faktaraşdırıcı missiyanın məqsədləri barədə fikir mübadiləsi aparıldığını bildirib. O qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin üzvləri işğaldan azad olunmuş ərazilərdə, həmçinin Tərtər və Gəncə şəhərlərində mülki obyektlərə və əhaliyə qarşı müharibə cinayətlərinin törədildiyinin şahidi olub və sənədləşdirdikləri faktlar missiyanın hesabatında öz əksini tapacaqdır.
Komissiya sədrinin müavini Hacı Ali Açıkgül itkin düşmüş azərbaycanlıların taleyindən hələ də xəbər olmadığını və buna görə Ermənistanın məsuliyyət daşıdığını vurğulayaraq, Azərbaycanın regionda sülhün bərqərar olması üçün vacib addımlar atdığını və bu istiqamətdə səylərin birləşdirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Mətbuat konfransında işğaldan azad edilmiş ərazilərdə sosial obyektlərə, mədəni-tarixi abidələrə qarşı törədilmiş vandalizm hallarının monitorinqi, eyni zamanda həyata keçirilən faktaraşdırıcı missiyanın nəticələri, toplanmış sübutlar müzakirə edilib.

Press Conference was held in Ganja together with the delegation led by the Chairman of the OIC Independent Permanent Human Rights Commission
25-09-2021 2276 dəfə oxunub
The delegation led by the Chairman of the Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, which is on an official visit to our country at the invitation of the Ombudsman, to carry out a fact-finding mission, held a press conference in Ganja.
At the press conference, first, the memory of the martyrs who died for the territorial integrity and independence of our country was honored.Then, the war crimes committed by Armenia against Azerbaijan, the destruction of historical and cultural monuments and the consequences of the environmental terror were reported.
The head of the Ombudsman Office, Mr. Aydin Safikhanli, said that during the official visit of the OIC IPHRC to conduct fact-finding missions, on-site monitoring was carried out in liberated territories of Azerbaijan and also those territories that were subjected to artillery and rocket attacks. A. Safikhanli noted that the delegation had witnessed the looting and destruction of architectural, historical, and cultural monuments in Aghdam for a long time to destroy our national and religious heritage, as well as gross violations of human rights in general.Later, it was reported that the fact-finding mission continued in the city of Tartar, which was the most intensively fired during the Second Karabakh War, using prohibited weapons. The head of the Ombudsman Office also said that during the meeting with the habitants who suffered during those shelling in Tartar, the delegation received information about the loss of life and destruction from witnesses.
The head of the Ombudsman Office said it was not accidental that the fact-finding mission continued in Ganja adding that that several rocket attacks on the historic Azerbaijani city of Ganja during the Second Karabakh War resulted in severe damage and numerous casualties, including children, women and the elderly.He noted that he and the members of the delegation visited the areas where the wreckage was located, paid tribute to the memory of the civilians who lost their lives, laid flowers at the site of the ruins and he also thanked the members of the delegation.
Mr. Saeed Mohamed Abdulla OmairAlghfeli, Chairman of the OIC IPHRC, thanked Azerbaijani Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva for the invitation and said that the purpose of the visit to Azerbaijan was to carry out a fact-finding mission on the destruction and looting of historical, cultural and religious literature in the liberated territories and to prepare a report reflecting the facts and evidence collected.Noting that a fruitful meeting was held with the Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva, the Chairman of the Commission said that meetings were held in the Milli Majlis, the Mine Action Agency and other government agencies and there was an exchange of views on the objectives of the fact-finding mission.He noted that the members of his delegation had witnessed war crimes against civilians and the population in the liberated territories, as well as in the cities of Tartar and Ganja, and the facts they documented will be reflected in the mission’s report.
OIC IPHRC Deputy Chairman, Mr. Haji Ali Achikgul stressed that the fate of the missing Azerbaijanis is still unknown, and Armenia is responsible for it, noting that Azerbaijan has taken important steps to establish peace in the region and the need to join efforts in this direction.
During the press conference there was also discussed the monitoring of acts of vandalism against social facilities, cultural and historical monuments in the liberated territories, as well as the results of the fact-finding mission and the evidence collected.
At the end of the press conference, a statement was adopted on the results of the fact-finding mission.