Azərbaycan Ombudsmanı Bolqarıstanın vitse-prezidenti ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Bolqarıstan Respublikasının vitse-prezidenti İliana İotova ilə görüş keçirib.
Ombudsmanın Bolqarıstana səfəri çərçivəsində baş tutmuş həmin görüşdə tərəflər iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafı barədə müzakirə aparıblar.
Ombudsman Səbinə Əliyeva çıxışında İ.İotovaya səmimi qəbula görə öz təşəkkürünü bildirib. Ombudsman təsisatın beynəlxalq əlaqələri barədə danışıb, dünya ictimaiyyətinə ünvanlanmış hesabatlar və müraciətlər barədə məlumat verib.
Ombudsman Ermənistan tərəfindən azərbaycanlıların etnik təmizləməyə məruz qaldığını, 30 ilə yaxındır qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşamağa məcbur olmuş vətəndaşlarımızın insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulduğunu bildirib. O, həmçinin çıxışında Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində itkin düşmüş azərbaycanlıların sayı barədə məlumat verib, bu günədək onlar barədə Ermənistan tərəfindən məlumat verilmədiyini nəzərə çatdırıb.
Görüş zamanı Vətən müharibəsi nəticəsində artıq işğaldan azad olunmuş ərazilərdə geniş quruculuq işlərinin aparıldığı qeyd olunub. Ombudsman vurğulayıb ki, həmin ərazilərdə mövcud olan minalar bu prosesə, xüsusilə də məcburi köçkünlərin həmin bölgələrə qayıdaraq məskunlaşmasına ciddi maneə yaradır. Ombudsman Ermənistan tərəfinin basdırdığı minaların xəritələrini təqdim etməməsi nəticəsində mina partlayışlarının çoxsaylı azərbaycanlıların həlak olması və yaralanmasına səbəb olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, bu sahədə beynəlxalq ictimaiyyətin dəstəyi və mina xəritələrinin verilməsi ilə bağlı çağırışlar xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Öz növbəsində İ. İotova Ombudsmana ətraflı məlumata görə təşəkkürünü bildirib. O, qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı baxımından Azərbaycan Ombudsman Aparatı ilə Bolqarıstanın Ayrı-seçkiliyə qarşı Müdafiə üzrə Komissiyası arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanmasını yüksək qiymətləndirib.

Ombudsman of Azerbaijan met with the Vice President of Bulgaria
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva met with the Vice-president of Bulgaria Ms. Iliana Iotova.
During that meeting held within the frames of the official visit of the Azerbaijani Ombudsman to Bulgaria, the sides had discussions on the development of relations between the two countries.
In her speech, the Ombudsman thanked Ms. Iotova for the warm welcome. The Ombudsman spoke about the international relations of the nstitution, informed about the reports and appeals addressed to the world community.
The Ombudsman said that Azerbaijanis were subjected to ethnic cleansing by Armenia, and the human rights of our citizens, who were forced to live as refugees and IDPs for about 30 years, were grossly violated. She also spoke about the number of Azerbaijanis missing as a result of the First and Second Karabakh Wars, noting that Armenia has not yet provided any information about them.
During the meeting, it was also noted that extensive construction works are being carried out in the liberated territories. The Azerbaijani Ombudsman reiterated that mines planted in those areas are a serious obstacle to this process, especially to the returning of IDPs to those lands. It was also noted as a result of mine explosions many Azerbaijanis were killed and injured due to Armenia's failure to provide maps of landmines. It was noted that calls for the support of the international community in this area and the issuance of mine maps are of particular importance.
In turn, Ms. Iotova thanked the Ombudsman for the detailed information. She welcomed the signing of a Memorandum of Understanding between the Office of the Ombudsman of Azerbaijan and the Bulgarian Commission for Protection against Discrimination in terms of developing relations.