Ombudsman Bolqarıstanın əmək və sosial siyasət naziri ilə əlilliyi olan şəxslərin hüquqları barədə müzakirə aparıb
29-09-2021 1405 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Bolqarıstana səfəri çərçivəsində növbəti görüşü həmin ölkənin Əmək və Sosial Siyasət Nazirliyində olub. Nazir Qılıb Donevlə keçirilən görüş zamanı hər iki ölkədə əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı məsələlərə toxunulub.
Ombudsman əlilliyi olan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət, illik məruzələrində bu istiqamətdə irəli sürülmüş təkliflər barədə məlumat verib. Səbinə Əliyeva Ombudsman Aparatında əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının səmərəli müdafiəsi məqsədilə müvafiq sektorun yaradıldığını da qeyd edib.
Ombudsman əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiya etməsinin vacibliyini vurğulayıb, Tokio-2020 Paralimpiya Oyunlarında Azərbaycan paralimpiyaçılarının 14 qızıl, 1 gümüş, 4 bürünc medal qazanaraq böyük uğura nail olduğunu əlavə edib.
Görüş zamanı qeyd edilib ki, ötən il baş vermiş Vətən müharibəsi nəticəsində hərbi qulluqçularla yanaşı, mülki şəxslər arasında da çoxsaylı həlak olan, yaralanan, o cümlədən əlillik dərəcəsi təyin edilənlər olmuşdur. Ombudsman həm Birinci, həm də İkinci Qarabağ müharibəsi ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə göstərilən dövlət qayğısı, onlara mənzillər və avtomobillərin təqdim olunması barədə danışıb.
Yekunda nazir Q.Donev Azərbaycanın qeyd olunan təcrübəsini, eləcə də Ombudsmanın bu sahədə əlaqədar qurumlarla əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib.

Azerbaijani Ombudsman discussed the rights of persons with disabilities with the Minister of Labor and Social Policy of the Republic of Bulgaria
29-09-2021 1328 dəfə oxunub
During the official visit of the Delegation led by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva to Bulgaria, the Ombudsman was in the Ministry of Labor and Social Policy of the host country. During the meeting, discussions were held with the Minister Mr. Galab Donev on the issues related to the protection of the rights of persons with disabilities (PWDs) in both countries.
The Ombudsman has provided the information about the work done in the field of protection of the rights and freedoms of PWDs and relevant proposals indicated in the Annual reports. She also reiterated the establishment of the relevant Unit at the Office.
Ms. Aliyeva stressed the importance of the societal integration of this category of persons and added that our Paralympic athletes have won 14 golden, 1 silver, and one bronze medal in Tokyo 2020 Paralympic Games.
During the meeting, it was also noted that as a result of the Patriotic War in 2020,  along with servicemen, there were many civilians killed, wounded, many of them were given disabilities status. The Ombudsman also spoke about the state care, as well as the provision of apartments and cars provided to PWDs who were veterans of both the First and Second Karabakh Wars.
In the end, the Minister highly appreciated the noted practice of Azerbaijan, as well as the international cooperation of the Ombudsman in the concerned field.