Ombudsman Aparatının əməkdaşları Avropa  Uşaq Ombudsmanlar Şəbəkəsinin 25-ci İllik Konfransında və Baş Assambleyasında  iştirak ediblər
30-09-2021 1459 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Nigar Ağayeva və Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Aytən Tarverdiyeva 27-29 sentyabr 2021-ci il tarixlərində Yunanıstanın Afina şəhərində keçirilən Avropa Uşaq Ombudsmanlar Şəbəkəsinin (ENOC) 25-ci İllik Konfransı və Baş Assambleyasında onlayn formatda iştirak ediblər.
“COVID-19 və uşaq hüquqları” mövzusuna həsr olunmuş bu tədbirdə ENOC üzvü olan müxtəlif ölkələrin uşaq hüquqları üzrə ombudsman institutları və milli insan hüquqları təsisatlarının nümayəndələri, BMT, Avropa Komissiyası, Avropa Parlamenti, Avropa Şurasının və digər beynəlxalq təşkilatların uşaq hüquqları üzrə vəzifəli şəxsləri, ekspertlər və uşaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdə üzv ölkələrin nümayəndələri tərəfindən ötən dövr ərzində uşaq hüquqlarına dair baş vermiş yeniliklər barədə məlumat verilib, fikir və təcrübə mübadiləsi aparılıb.
N.Ağayeva ötən dövr ərzində Ombudsman Aparatında Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun yaradılması, COVID-19 pandemiyası və İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı uşaq hüquqlarının təmini baxımından görülən işlər barədə məlumat verib.
Tədbir zamanı İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrini atəşə tutması nəticəsində baş vermiş uşaq itkiləri barədə Müvəkkilin hesabatı, dağıdılan mülki obyektlərin yerləşdiyi ərazilərdə aparılan faktaraşdırıcı missiyalar, o cümlədən qurbana çevrilmiş uşaqların pozulmuş hüquqlarına dair beynəlxalq təşkilatlara və aidiyyəti qurumlara göndərilən müvafiq bəyanat və müraciətlər, edilən çağırışlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, müharibə nəticəsində zərərçəkmiş ailə və uşaqlar üçün Müvəkkilin təşəbbüsü ilə psixoloji yardım kampaniyasının həyata keçirildiyi qeyd edilib.
Tədbirin sonunda növbəti il üçün ENOC Büro üzvləri seçilib və fəaliyyət istiqamətləri müzakirə olunub.

Staff of the Ombudsman Office participated in the ENOC 25th Annual Conference and General Assembly Meeting
30-09-2021 1373 dəfə oxunub
Ms. Nigar Agayeva, Head of the Child Rights Protection Unit at the Office Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, and Ms. Ayten Tarverdiyeva, Head of the Unit on the Protection of the Rights of Persons with Disabilities, participated in the European Network of Ombudspersons for Children (ENOC) 25th Annual Conference and General Assembly in an online format.
Representatives of children's rights ombudsman institutions and NHRIs from various ENOC member States and children's rights officials from UN, European Commission, European Parliament, Council of Europe, and other international institutions, experts, and children attended the event.
At the event, representatives of Member States shared the latest developments in the field of child rights and exchanged their views and experiences.
In her turn, Ms. N.Agayeva informed the participants about the establishment of the relevant Unit at the Ombudsman Office, the work done to ensure child rights during the COVID-19 pandemic, and the Second Karabakh War.
During the event, it was also underlined the Ombudsman's report on child casualties that occurred as a result of Armenia’s attacks on civilian settlements in Azerbaijan during the war, fact-finding missions conducted in the conflict-affected areas, as well as relevant statements, public appeals, and calls to international organizations and relevant agencies.
Furthermore, it was noted that the Ombudsman initiated a campaign for psychological assistance for families and children affected by the war.
In the end, ENOC Bureau members were elected and perspectives for the future activities were determined.